Członek rady nadzorczej – jakie są jego podstawowe obowiązki?

studia online mba

Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2024

Spółka kapitałowa jest formą prawną organizacji podmiotów gospodarczych najczęściej wykorzystywaną w przypadku prowadzenia dużych przedsiębiorstw. Mogą być nimi zarówno spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również spółki handlowe. Ze względu na skalę i charakter działalności, podlegają one stałej kontroli specjalnego organu. Każdy członek rady nadzorczej musi spełnić jednak określone wymogi, aby móc pełnić tę funkcję. Jaki jest zakres obowiązków osób na tym stanowisku?

[logoshowcase cat_id=”8175″ center_mode=”true” slides_column=”3″ arrows=”false” dots=”false” speed=”1000″ autoplay=”true”
autoplay_interval=”4000″ show_title=”false” image_size=”large”]

Rada nadzorcza – w spółce akcyjnej i nie tylko

Rada nadzorcza to organ, którego podstawowym obowiązkiem jest stały nadzór nad funkcjonowaniem spółek akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością we wszystkich dziedzinach ich działalności. Weryfikacja menedżerów jest często niezbędna w sytuacjach, gdy wizja prowadzenia danego biznesu nakreślona przez ich właścicieli odbiega od strategii, która realizowana jest przez zarządzających.

Wyznaczenie niezależnych specjalistów z zewnątrz w postaci członków rady nadzorczej pozwala – przynajmniej w pewnym stopniu – realnie ocenić problemy biznesowe danej spółki i wypracować model umożliwiający realizację celów.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE MBA I ZOSTAŃ CZŁONKIEM RADY NADZORCZEJ

Obowiązki członków rady nadzorczej

Z uwagi na szeroki obszar działalności spółek i złożone procesy zachodzące w tego typu podmiotach, zakres obowiązków i kompetencji członków rady nadzorczej jest bardzo szeroki. Osoby na tych stanowiskach mogą m.in.:

  • powoływać, odwoływać oraz zawieszać członków zarządu spółek,
  • zatwierdzać plany działania podmiotów,
  • weryfikować sprawozdania prezentowane przez zarząd spółki i ich zgodność ze stanem faktycznym, księgami i dokumentami,
  • nabywać lub sprzedawać udziały oraz nieruchomości w imieniu spółki.
  • oceniać wnioski zarządu, które związane są z pokryciem strat oraz podziałem zysku.
członek rady nadzorczej - podstawowe obowiązki

Powoływanie rady nadzorczej w spółkach akcyjnych i spółkach z o.o.

O ile powyższe obowiązki dotyczą członków rady nadzorczej obydwu rodzajów spółek, o tyle proces powoływania jest inny dla każdej z nich. W przypadku rady nadzorczej w spółkach akcyjnych, powołanie rady nadzorczej jest obowiązkowe. Walne zgromadzenie akcjonariuszy powołuje lub odwołuje radę nadzorczą, której okres sprawowania kontroli wynosi maksymalnie 5 lat. Rada nadzorcza w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością powoływana jest dobrowolnie, jeśli kapitał zakładowy jest niższy niż pół miliona złotych i posiada mniej niż 25 wspólników.

Rada do spraw spółek – pozytywna opinia dla kandydata na członka rady nadzorczej

Wiele osób zastanawia się jednak nie tylko, jaką rolę w funkcjonowaniu spółek akcyjnych i spółek z o. o. pełni ten specjalny organ, ale również jak zostać członkiem rady nadzorczej. Szczególne wymogi wobec kandydata dotyczą organu nadzorczego w spółce z udziałem Skarbu Państwa. Według aktualnych przepisów podstawą jest pozytywna opinia Rady do spraw spółek Skarbu Państwa.

Członek rady nadzorczej – wymagania dla kandydatów

Dla aspirujących członków rady nadzorczej wymagań jest jednak znacznie więcej. Określają je przepisy, według których o takie stanowisko może ubiegać się osoba posiadająca wyższe wykształcenie zatrudniona przez minimum 5 lat m.in. na umowę o pracę lub prowadząca przez ten czas własną działalność gospodarczą. Dodatkowo kandydat musi spełnić wymogi odnośnie wykształcenia, czyli m.in.:

  • posiadać stopień naukowy doktora nauk technicznych, prawnych lub ekonomicznych lub
  • posiadać tytuł zawodowy adwokata, biegłego rewidenta, radcy prawnego, doradcy podatkowego, restrukturyzacyjnego lub inwestycyjnego lub
  • ukończyć studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) lub
  • posiadać certyfikat ACCA, CIIA, CFA bądź CFF.

Przepisy określają również przypadki, w których nie jest możliwe pełnienie funkcji członka rady nadzorczej. Mowa szczególnie o stanowiskach, które uniemożliwiają dokonanie obiektywnej sytuacji danego podmiotu. Nie może być to np. adwokat, członek zarządu lub osoba podlegająca członkowi zarządu bądź kierownik zakładu.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe MBA – przepustka do spełnienia wymagań

Wychodząc naprzeciw potrzebom słuchaczy, którzy chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku pełnienia tego typu funkcji w radzie nadzorczej, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała MBA studia podyplomowe. Ich realizacja pozwala spełnić kryteria dotyczące posiadanej wiedzy i wykształcenia.