Cyberbezpieczeństwo – jak zacząć bez doświadczenia?

studia online

Zaktualizowano dnia 22 grudnia 2023

Cyberbezpieczeństwo jest rozbudowaną dziedziną wiedzy, która stale się rozwija ze względu na dynamicznie zachodzące zmiany funkcjonowania w sieci. W związku z tym rynek pracy dla tych specjalistów jest otwarty i daje możliwości wszechstronnego rozwoju. Czy można pracować w cyberbezpieczeństwie bez doświadczenia? Jak zacząć? Czy jest to trudny kierunek nauki? Na te pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czy cyberbezpieczeństwo jest trudne?

Ocenianie studiów Cyberbezpieczeństwo pod względem trudności stanowi pewnego rodzaju wyzwanie, ponieważ to zależy od indywidualnych predyspozycji studenta. To, co dla jednej grupy osób będzie stanowiło łatwe do przyswojenia informacje, dla innej grupy studentów może być problematyczne.

baner: licencjat online

Chęć nauki, zaangażowanie i przemyślany wybór kształcenia na studiach Cyberbezpieczeństwo wpływa pozytywnie na proces edukacyjny. Studenci niezainteresowani danym tematem, którzy bez świadomości, z jakimi tematami będą musieli się zmierzyć, mogą mieć trudności z opanowaniem materiału. Szczególnie że program studiów zawiera tematy związane z bezpieczeństwem, prawem, IT, zarządzaniem itd.

Jakie są przedmioty na Cyberbezpieczeństwie?

Podczas studiów licencjackich niezależnie od kierunku student ma obowiązek zapoznać się z ogólną wiedzą wymaganą na poziomie kształcenia wyższego. Dotyczy to  tematów, takich jak: 

  • filozofia z elementami etyki,
  • technologie informacyjne i komunikacyjne,
  • filozofia, 
  • ochrona własności intelektualnej, 
  • język obcy, 
  • BHP itd.

Co więcej, studia licencjackie Cyberbezpieczeństwo zapoznają studenta z tematami związanymi z bezpieczeństwem, które stanowią podstawowe kształcenie kierunkowe. W tym zakresie wymieniamy przedmioty, takie jak:

  • bezpieczeństwo wewnętrzne UE,
  • bezpieczeństwo międzynarodowe XX-XXI wieku;
  • bezpieczeństwo społeczne;
  • bezpieczeństwo w komunikacji powszechnej i transporcie;
  • bezpieczeństwo systemów komputerowych;
  • psychologia bezpieczeństwa itd.

Oczywiście wiele przedmiotów odnosi się bezpośrednio do działalności w sieci, a wśród nich:

  • wstęp do cyberbezpieczeństwa;
  • przestępczość komputerowa i patologie w cyberprzestrzeni;
  • bezpieczeństwo systemów komputerowych;
  • cyberataki i wykrywanie ataków;
  • administracja danymi osobowymi  i informacjami niejawnymi itd.

To pomaga studentowi w zadecydowaniu, czy jest to dla niego odpowiedni kierunek studiów, a także jaki moduł specjalnościowy chce się realizować. 

Rozpocznij studia Cyberbezpieczeństwo i rozwijaj swoje umiejętności w tym zakresie

Praca cyberbezpieczeństwo bez doświadczenia – czy to możliwe?

Praca w cyberbezpieczeństwie bez doświadczenia jest możliwa, o ile kandydat na stanowiska ma wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania powierzonych mu obowiązków. Odpowiednie wykształcenie jest najczęściej kluczowe podczas procesu rekrutacyjnego. W niektórych firmach brak doświadczenia jest nawet wymagany, ponieważ to pomaga ukształtować pewne nawyki pracowników zgodne z funkcjonowaniem firmy lub proces wykonywania zadań przez pracownika.

Cyberbezpieczeństwo – jak zacząć?

Jak wspomnieliśmy powyżej, wiedza i umiejętności są najważniejsze, aby otrzymać pracę w cyberbezpieczeństwie. Odpowiednie wykształcenie w tym zakresie można zdobyć podczas studiów licencjackich Cyberbezpieczeństwo. Jednak zanim wybierze się uczelnię, warto zwrócić uwagę na to, czy realizuje ona kształcenie zgodnie z najnowszymi rozporządzeniach Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dlatego też dbamy, by zapewnić wysokiej jakości naukę, realizowaną w sposób nowoczesny i dopasowany do potrzeb studentów. Dlatego też w ofercie znajdują się studia z wykorzystaniem metod kształcenia, dzięki którym student może realizować program we własnym tempie, zgodnie z własnymi preferencjami. To daje mu możliwość połączenia studiowania Cyberbezpieczeństwa z wypełnianiem innych obowiązków, a także realizowanie programu w dowolnym miejscu i wybranej przez siebie godzinie. Warunkiem jest posiadanie urządzenia mobilnego z dostępem do internetu, ponieważ kształcenie odbywa się nowoczesnej platformie e-learningowej.