Ćwiczenia psychologiczne – psychologia pozytywna

Ćwiczenia psychologiczne to jeden z ważniejszych aspektów psychologii pozytywnej.

Zaktualizowano dnia 17 stycznia 2022

Człowiek znacznie lepiej funkcjonuje, kiedy jego życie dostarcza pozytywnych bodźców. Pozytywne relacje z innymi, pozytywne nastawienie innych osób w gronie rodzinnym czy w miejscu pracy dobrze wpływają na rozwój potencjału oraz możliwości, jakie posiada dana osoba. Analizą dobrego samopoczucia oraz poczucia szczęścia zajmuje się dość nowa dziedzina psychologii – psychologia pozytywna.  W odróżnieniu od innych gałęzi tej dyscypliny, nie skupia się na problemach wywoływanych przez negatywne emocje doprowadzające do popularnych stanów, takich jak depresja czy stany lękowe. Wręcz przeciwnie – bada wszystkie te aspekty, które wpływają na człowieka pozytywnie. Ważnym obszarem tej dziedziny są ćwiczenia psychologiczne pomagające podnieść poziom tzw. dobrostanu.

Psychologia to dziedzina nauk, która poświęca najwięcej uwagi patologicznym i negatywnym stanom, które dotykają ludzi. Najpopularniejszymi z nich są lęki, depresja czy stres. Do niedawna nie istniała oddzielna gałąź, której głównym tematem analizy są pozytywne aspekty, takie jak humor, mądrość, szczęście, kreatywność czy inteligencja emocjonalna.

Psychologia pozytywna powstała w głównej mierze dzięki pracom prof. Martina Seligmana z Uniwersytetu w Pensylwanii, które były ostatecznym impulsem do powstania tej dziedziny. Do źródeł inspiracji dla psychologii pozytywnej zalicza się Arystotelesa, który w swoich rozważaniach często odnosił się do eudajmonii, czyli szczęścia. Wiele pozytywnym stanom emocjonalnym poświęcał również Abraham Maslow oraz Carl Rogers. Aktualna wersja psychologii pozytywnej od swoich historycznych wersji różni się tym, że wykorzystuje metody naukowe, dzięki czemu pewne wnioski i odkrycia można zweryfikować naukowo.

Dobrostan w psychologii pozytywnej

Wspomniany wcześniej Martin Seligman w swoich badań sporo miejsca poświęcił na teorie związane z dobrostanem. Według niego, jest on nie tylko poczuciem szczęścia, lecz znacznie bardziej złożonym stanem, na który wpływają:

  • Pozytywne emocje, do których należy m.in. zadowolenie z życia.
  • Pochłonięcie, czyli stan koncentracji w momencie zaangażowania w daną czynność,
  • Związki z innymi, czyli obecność wokół siebie bliskich osób (rodziny, przyjaciół),
  • Sens, która jest jedną z najważniejszych potrzeb ludzkich,
  • Osiągnięcia, czyli chęć zdobywania sukcesów, które napędzają działania i motywują/

Ćwiczenia psychologiczne

Psychologia pozytywna opiera się na wielu ćwiczeniach psychologicznych, które pozwalają poprawić swoje samopoczucie przez wykonanie określonych czynności. Przykładowymi ćwiczeniami psychologicznymi jest zapisywanie listów do samych siebie, które mają za zadanie podnieść poziom dobrostanu, np.:

  • Zapisywanie trzech rzeczy, które poszły po naszej myśli w ciągu dnia.
  • Prowadzenie tzw. dzienniczka wdzięczności – polega to na zapisywaniu kilku rzeczy, z które jest się wdzięcznym.
  • Zapisanie wizualizacji przyszłości – polega na zapisaniu, jak dana osoba wyobraża sobie siebie za jakiś czas.
  • Napisanie listu wdzięczności do konkretnej osoby, a następnie spotkanie się z nią i przeczytanie go na głos.

Inne ćwiczenia polegają na zmianie podejścia do konkretnych sfer życia i trzymania się określonych zasad dotyczących np.:

  • Skupianiu się na pozytywnych emocjach i myślach,
  • Budowie swoich mocnych stron,
  • Przywoływaniu radosnych wspomnień,
  • Otaczania się życzliwymi ludźmi,
  • Porzuceniu wewnętrznej krytyki,
  • Akceptacji siebie,
  • Wybieraniu celów, które są osiągalne i ważne.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe Psychologia pozytywna

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie tą dziedziną psychologii, rośnie zapotrzebowanie na osoby posiadające odpowiednie umiejętności do podjęcia pracy w zakresie psychologii pozytywnej. Studia podyplomowe Psychologia pozytywna to kierunek, na który mogą zapisać się osoby posiadające wyższe wykształcenie. Zdobyta wiedza umożliwi m.in. współpracę z innymi ludźmi opierającą się na optymalnym wykorzystaniu ich potencjału i zwiększenia jakości ich życia.

Studia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego realizowane są w trybie on-line, z wykorzystaniem nowoczesnej i skutecznej platformy dydaktycznej. Słuchacze mogą logować się na nią o dowolnych porach, co umożliwia łatwe pogodzenie nauki z innymi obowiązkami lub pracą.