Co to jest diagnoza i terapia pedagogiczna?

Diagnoza i terapia pedagogiczna co to jest?

Zaktualizowano dnia 2 marca 2022

Bardzo ważnym zagadnieniem, które jest niezwykle istotne i łączy wiele pozornie różnych dziedzin nauki, jest diagnoza. Znajduje ona zastosowanie zarówno w pracy psychologa, logopedy, ale również pedagoga czy nauczyciela terapeuty. Jest ona konieczna, aby ocenić prawidłowe procesy, jakie zachodzą na różnych etapach rozwoju i życia danej jednostki. Diagnoza przeprowadzona w sposób rzetelny, obiektywny, skrupulatny i fachowy jest podstawą do wszelkich działań pedagogicznych – bez względu czy pacjentem jest dziecko, nastolatek czy osoba dorosła. Wiedza oraz umiejętności z zakresu diagnozy, rewalidacji oraz terapii pedagogicznej są niezbędne, aby wykonywać pracę jako pedagog, terapeuta czy rewalidator w placówkach edukacyjnych.Diagnoza i terapia pedagogiczna co to jest i kto musi zrealizować studia podyplomowe z tego zakresu?

Co to jest terapia pedagogiczna?

Terapia pedagogiczna jest procesem oddziaływań długotrwałych pod postacią szeregu działań o charakterze pedagogicznym. Zadania te są skierowane na pomoc oraz zniwelowanie trudności, przyczyn oraz objawów niepowodzeń, których uczeń doświadcza w szkole. Celem terapii jest także wykluczenie negatywnych konsekwencji, podwyższanie samooceny oraz motywacja do dalszych działań. Przede wszystkim mowa o wywiązywaniu się z obowiązków szkolnych. Terapia pedagogiczna skupia się także na wyeliminowaniu problemów związanych z pisaniem, czytaniem, rysowaniem i mówieniem.

Diagnoza pedagogiczna

Żeby móc dobrać odpowiednie działania stymulujące dla danego ucznia, podstawą jest uzyskanie jak największej ilości informacji. Nauczyciele terapeuci najczęściej mogą to zrobić przeprowadzając wnikliwy wywiad, który pozwoli uzyskać wiele odpowiedzi, np. na temat środowiska dziecka, jego motywacjach, na jakim aktualnie jest etapie rozwoju, a także jaki problem nie pozwala mu funkcjonować, tak jak inne dzieci.

Nauczyciel terapeuta podczas diagnozy pedagogicznej koncentruje się na sferze procesualnej, dotyczącej nauczania oraz wychowania – chodzi o tzw. diagnostykę pracy nauczycielskiej, a także zastosowanie metodycznych procedur. Nauczyciel analizuje nie tylko same wyniki, ale przede wszystkim proces, podczas którego zauważa negatywne, jak i pozytywne kierunki rozwoju dziecka.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Diagnoza i terapia pedagogiczna – jakie daje uprawnienia?

Osoby, które chcą podjąć pracę w szkole w charakterze nauczyciela terapeuty, muszą spełnić odpowiednie warunki pod kątem posiadanych kwalifikacji. Określa je Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Według aktu prawnego, kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela terapeuty pedagogicznego zarówno w przedszkolach, jak i szkołach i pozostałych placówkach ujętych w rozporządzeniu, posiada osoba, która:

  • ukończyła studia wyższe w obszarze terapii pedagogicznej, na poziomie, który jest wymagany do tego, aby obejmować stanowisko nauczyciela w danym typie szkoły bądź placówki, a także posiada przygotowanie pedagogiczne,
  • ukończyła studia wyższe na poziomie, który jest wymagany, aby zajmować stanowisko nauczyciela w danym typie szkoły bądź placówki, a także studia pierwszego stopnia lub studia podyplomowe w zakresie terapii pedagogicznej, a także posiada przygotowanie pedagogiczne.

Studia podyplomowe Diagnoza i terapia pedagogiczna

Studia oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego na kierunku Diagnoza i terapia pedagogiczna studia podyplomowe mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że absolwenci oprócz wymaganej, niezwykle cennej wiedzy i umiejętności, ukończą studia otrzymując uprawnienia do wykonywania zawodu jako pedagog, terapeuta oraz rewalidator w placówkach edukacyjnych, a także poradniach specjalistycznych (przy spełnieniu powyższych wymagań).

Na kierunek ten mogą zapisać się osoby, które zrealizowały przygotowanie pedagogiczne. Jeśli słuchacz go nie posiada, uczelnia umożliwia równoległe zapisanie się na dwa kierunki, z czego kierunek z zakresu przygotowania pedagogicznego objęty zostanie 25% rabatem. Więcej o przygotowaniu pedagogicznym przeczytasz w naszym artykule „Co to jest przygotowanie pedagogiczne?”.