Co było na maturze z polskiego 2024 i wcześniej? Typujemy tematy

co-bylo-na-maturze-z-jezyka-polskiego-typujemy-tematy

Bez względu na to, czy jesteś umysłem ścisłym, czy posiadasz duszę humanisty, przed Tobą obowiązkowy egzamin dojrzałości z języka polskiego. Choć matura z tego przedmiotu weryfikuje szeroki zakres Twoich umiejętności i wiedzy, od lat najwięcej emocji wzbudza temat wypracowania. W tym artykule sprawdzimy, co było na maturze z polskiego 2024 oraz w poprzednich latach. Co może pojawić się w tym roku? Zobacz nasze typy!

Lektury na maturze – co roku inne czy jednak się powtarzają?

Po otrzymaniu arkusza z części pisemnej na egzaminie z języka polskiego każdy maturzysta w pierwszej chwili spogląda na część dotyczącą długiej, otwartej formy. Nic dziwnego, ponieważ najwyżej punktowanym zadaniem na egzaminie dojrzałości z tego przedmiotu jest wypracowanie, w którym musisz odnieść się do wybranej lektury obowiązkowej. Powinien być to utwór epicki bądź dramatyczny z wykazu lektur – dodatkowo możesz posłużyć się również innym utworem literackim.

Odkryj Strefę Maturzysty

Choć wykaz lektur obowiązkowych jest długi i zawiera w sumie kilkadziesiąt pozycji, istnieje kilka tytułów, które pojawiają się na wypracowaniach częściej niż inne. „Ulubione” tytuły Centralnej Komisji Egzaminacyjnej to:

  • Lalka Bolesława Prusa – 4 razy,
  • Dziady, część III Adama Mickiewicza – 4 razy,
  • Granica Zofii Nałkowskiej – 3 razy,
  • Potop Henryka Sienkiewicza – 3 razy,
  • Chłopi Władysława Reymonta – 2 razy.

Jeśli chodzi o lektury na maturze, co roku absolwenci szkół średnich piszą opracowanie na inny temat. Mogą więc powtarzać się same lektury, jednak tematy dłuższych form pisemnych są zawsze inne.

co było na maturze z polskiego 2023

Matura 2024 z języka polskiego – co pojawiło się na egzaminie?

Zeszłoroczny egzamin maturalny z języka polskiego, podobnie jak w poprzednich latach, odbył się w dwóch formułach: 2015 i 2023. Zdający w starszej wersji matury mieli do wyboru trzy tematy wypracowań, które dotyczyły m.in. wpływu nagłych sytuacji na ludzkie decyzje, roli nauki w życiu człowieka oraz interpretacji utworu poetyckiego. Pojawiły się również odniesienia do takich lektur jak Pan Tadeusz Adama Mickiewicza czy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Maturzyści zdający egzamin w nowej formule musieli zmierzyć się z dwoma testami – dotyczącym praktycznego użycia języka oraz zagadnień historycznoliterackich. W części pisemnej do wyboru były dwa tematy – rozważania na temat sprzeczności w ludzkiej naturze oraz refleksja nad tym, co sprawia, że człowiek staje się bohaterem dla innych. W obu przypadkach konieczne było odwołanie się do lektur obowiązkowych i innych tekstów kultury.

Na poziomie rozszerzonym również utrzymano podział na dwie formuły. W maturze 2015 zdający analizowali tekst Adama Kulawika o bohaterach literackich albo porównywali dwa wiersze – jeden z twórczości Julii Hartwig, drugi autorstwa Jana Kochanowskiego. W nowej wersji matury do wyboru były dwa zagadnienia – funkcja przenikania się realizmu i fantastyki w literaturze lub sposoby nawiązywania do tradycji antycznej i biblijnej. W tym przypadku podano również listę utworów, na które można było się powołać.

Co było na maturze z polskiego 2023?

Zastanawiasz się, co było na maturze z polskiego 2023? Dwa lata temu premierowo uczniowie podchodzili do matury w formule 2023, która wprowadziła znaczne ułatwienie – w wypracowaniu możesz odwołać się do dowolnej lektury spośród wykazu tytułów obowiązkowych.

Dwa lata temu maturzyści wybierali jeden spośród dwóch tematów:

  1. „Człowiek – istota pełna sprzeczności”,
  2. „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.

Nowe zasady w teście historyczno-literackim na maturze z języka polskiego

Choć struktura egzaminu maturalnego z języka polskiego pozostaje taka sama – nadal obowiązują dwa arkusze, łącznie 60 punktów do zdobycia i minimum 300 słów w rozprawce – wprowadzono pewne modyfikacje w części historyczno-literackiej.

Zadania w tym teście zostały podzielone na dwa bloki tematyczne – pierwszy obejmuje literaturę od starożytności do pozytywizmu, a drugi skupia się na Młodej Polsce oraz utworach powstałych po 1989 roku. Większą wagę przypisano właśnie współczesnym tekstom – za zadania z tej części można zdobyć aż 8 punktów, podczas gdy maksymalna liczba punktów za literaturę starszą wynosi 7. To oznacza, że maturzyści powinni szczególnie skupić się na dziełach literackich z nowszych epok, ponieważ w ostatnich latach ważną rolę odgrywały zagadnienia związane z romantyzmem, pozytywizmem oraz Młodą Polską.

Co może się pojawić?

Choć trudno przewidzieć to, jakie lektury pojawią się na maturze z polskiego w tym roku, a także, na jaki temat będziesz musiał napisać wypracowanie, warto wskazać na pewne zależności. Analizując tematy z poprzednich lat, można zauważyć, że często dotyczą one aktualnych wydarzeń i trendów.

Sprawdź studia pedagogiczne

Obecnie popularnymi tematami w sferze publicznej jest m.in.:

  • wpływ technologii na życie człowieka – temat może dotyczyć zmian w komunikacji międzyludzkiej;
  • ekologia i ochrona środowiska – na maturze może pojawić się przykładowo wpływ literatury i sztuki na kształtowanie świadomości ekologicznej;
  • globalizacja – ciekawym tematem mogą być rozważania na temat kształtowania tożsamości w dobie zacierania się granic społecznych, narodowych i kulturowych;
  • samotność w świecie cyfrowym – rosnąca rola internetu i mediów społecznościowych może stać się punktem wyjścia do analizy relacji międzyludzkich;
  • zmiany w postrzeganiu ról społecznych – coraz częściej podejmowane są dyskusje na temat równości płci, stereotypów i wyzwań współczesnego społeczeństwa;
  • motyw buntu w literaturze – w kontekście współczesnych protestów społecznych i walki o prawa jednostki temat ten może nabrać nowego znaczenia;
  • człowiek wobec kryzysów – zarówno pandemia, jak i konflikty zbrojne czy kryzys klimatyczny mogą wpłynąć na sposób przedstawiania bohaterów literackich;
  • wpływ popkultury na język i literaturę – dobrze zastanowić się, jak filmy, seriale i media społecznościowe kształtują język, wartości i sposób postrzegania rzeczywistości.

Należy jednak zaznaczyć, że są to jedynie domysły i rzeczywiste tematy mogą dotyczyć zupełnie innych sfer. Odwiedź serwis maturalny Twoja Matura, dzięki któremu poradzisz sobie z każdym wypracowaniem – niezależnie od tematu! Na stronie znajdziesz m.in. archiwalne arkusze z języka polskiego, które pozwolą Ci się sprawdzić w wypracowaniach z lat ubiegłych. Więcej porad znajdziesz w naszym artykule „Jak napisać rozprawkę maturalną krok po kroku?”.