Choreoterapia (terapia tańcem i ruchem) kwalifikacje

Zaktualizowano dnia 22 marca 2021

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4867990/studia/podyplomowe/choreoterapia-terapia-tancem-i-ruchem/src-BlogChoreoterapia

Niestety w obecnych czasach coraz więcej osób ma problemy z radzeniem sobie ze stresem. Także depresja jest coraz częściej diagnozowana i co zaskakujące, wcale nie u osób w wieku produkcyjny, a u młodzieży i seniorów. Bardzo często młode osoby w okresie dorastania nie mogą znaleźć swojej drogi i to je frustruje. Z kolei seniorzy, którzy przechodzą na emeryturę tracą poczucie stabilności i czują się niepotrzebni, a to również powoduje, że popadają w przygnębienie, a nawet depresję. Co może pomóc takim osobom? Każdy, kto nie radzi sobie ze swoimi problemami potrzebuje terapii. Jednak nie zawsze musi to być bardzo oczywista terapia polegająca na sesjach z psychologiem. Można wykorzystać ciekawe metody aktywizacji do ruchu i zabawy, które prowadzą choćby do załagodzenia stresu codziennego.

Jedną z ciekawszych form terapii jest terapia tańcem i ruchem. Można powiedzieć, że Choreoterapia (terapia tańcem i ruchem) kwalifikacje są dość łatwe do zdobycia. Wystarczy zapisać się na studia podyplomowe online w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Do zapisu na takie studia potrzeby jest dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych. A zatem bardzo dużo osób może je podjąć. Szczególnie są one dedykowane terapeutom, fizjoterapeutom, psychologom, pedagogom, nauczycielom, instruktorom tańca i innych zajęć ruchowych, czy osobom, które pracują w zakładach opiekuńczych dla dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Czyli wszystkim osobom, które pracują z osobami, które mogą mieć większe potrzeby lub mają za zadanie dbać o higienę psychiczną.

Jakie efekty daje taka terapia? Reakcje na zajęcia mogą być różne. Nie każdy jest przygotowany do zajęć w grupie, gdzie trzeba się po prostu ruszać w rytm muzyki, albo według kroków salsy czy innego znanego tańca. Jednakże badania dowodzą, że większość osób korzystających z tej formy terapii jest zadowolonych z udziału w niej. Szybciej można pozbyć się zmartwień i kłopotów, które nas dręczą, jeśli o nich zapomnimy. A chwile radości podczas tańca i ruchu sprawiają, że można poznać siebie na nowo i cieszyć się życiem. Co ciekawe może to być też forma analizy stanu zdrowia pacjenta. Psycholog ze sposobu poruszania się danej osoby, ma możliwość dowiedzieć się, jakiego rodzaju problemy ją dręczą. A zatem jest to nie tylko metoda terapii, ale i diagnostyki.