Zaktualizowano dnia 22 maja 2024
Wiele nowoczesnych usprawnień i coraz wyższa jakość obsługi sprawiły, że stereotypowy obraz o pracy w urzędzie odszedł w zapomnienie. Lista zalet pracy w jednostkach rządowych i samorządowych jest na tyle długa, że z roku na rok liczba zainteresowanych zdobyciem niezbędnego wykształcenia rośnie. Jeśli chcesz podjąć stabilną pracę z jasnym systemem zatrudnienia i możliwością awansu, z pewnością myślisz o studiach licencjackich z administracji i pracy w urzędzie. Zobacz, jakie są cechy dobrego urzędnika i czy jest to praca dla Ciebie.
Urzędnik państwowy – kto to jest?
Studia licencjackie z administracji to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów I stopnia, który przygotowuje do pracy m.in. jako urzędnik państwowy. Kto to taki? Jest to osoba zatrudniona w jednostce administracji publicznej, dzięki której dokumentacja tworzona jest zgodnie z aktualnymi przepisami, a wszelkie postępowania administracyjne przebiegają zgodnie z obowiązującymi procedurami. Urzędnik obsługuje także klientów, którzy chcą załatwić różne sprawy administracyjne.
Więcej na temat zawodu znajdziesz w naszym artykule „Jak zostać urzędnikiem państwowym?”.
Savoir vivre w administracji – jeden z przedmiotów na studiach
Praca w urzędzie opiera się głównie na kontakcie z innymi osobami, dlatego oprócz niezbędnej wiedzy teoretycznej z zakresu prawa administracyjnego oraz pozostałych dziedzin, bardzo ważne są kompetencje interpersonalne. Na satysfakcję z pracy wpływa poziom zadowolenia obsługiwanego interesanta, dlatego bardzo ważnym aspektem jest wysoki standard obsługi.
Zapisując się na oferowane przez nas studia licencjackie Administracja, zrealizujesz wiele ciekawych przedmiotów. W programie znajduje się m.in. “Savoir vivre w administracji”, dzięki któremu poznasz tajniki odpowiedniego zachowania w pracy. Na tym stanowisku ważna jest nie tylko teoretyczna wiedza z odpowiednich dziedzin, ale również Twoje kompetencje miękkie. Jakie cechy powinien mieć urzędnik państwowy?
Komunikatywność
Praca w urzędzie to przede wszystkim kontakt z innymi osobami. W zależności od Twojego stanowiska, w swojej codziennej pracy będziesz obsługiwać petentów lub porozumiewać się z pracownikami w swoim dziale. Kluczową kwestią w działalności każdego urzędu jest komunikatywność – musisz umieć w jasny i szybki sposób przekazywać ważne informacje.
Empatia
Nie wszystkie osoby, które przychodzą do Ciebie w celu załatwienia danej sprawy, mogą znać się na przepisach z zakresu prawa i administracji. Dużą grupę interesantów stanowią osoby starsze, które mogą nie zrozumieć, co muszą zrobić, aby dopełnić ważnych dla nich formalności. Twoim zadaniem będzie więc nie tylko odpowiednie wytłumaczenie, ale zachowanie spokoju i wykazanie się empatią.
Skrupulatność
Pracując w urzędzie, każdego dnia będziesz mieć styczność z ważną dokumentacją, w której znajduje się wiele informacji. Każdy druk to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt rubryk wypełnionych przez interesantów. Drobne niedopatrzenie lub błąd może mieć negatywne konsekwencje dla danej sprawy i niepotrzebnie ją przedłużać. Dlatego bardzo ważną cechą w pracy urzędnika jest skrupulatność i dokładność, która gwarantuje płynną i bezproblemową pracę.
Podzielność uwagi
Jeśli zastanawiasz się, jakie cechy powinien mieć urzędnik państwowy, z pewnością podzielność uwagi jest jedną z nich. Obsługa interesantów to wielu przypadkach rozmowa z daną osobą, weryfikacja dokumentów i wprowadzanie danych do systemu w tym samym czasie.
Odpowiedzialność
W swoich codziennych zadaniach będziesz mieć styczność z ważnymi dokumentami i poufnymi informacjami, a powierzane Ci sprawy mogą być bardzo ważne dla bezpieczeństwa danego regionu, a nawet kraju. Do cech dobrego urzędnika należy więc odpowiedzialność – praca w takim charakterze jest stworzona dla osób, które poważnie podchodzą do swoich zadań.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ZDOBĄDŹ WYKSZTAŁCENIE DO PRACY JAKO URZĘDNIK
Profesjonalizm
Jako urzędnik państwowy musisz godnie reprezentować organ, w którym pracujesz. Nie jest to możliwe bez profesjonalnego podejścia do każdego z zadań, jakie zostaje Ci powierzone. Kultura osobista, wiedza i odpowiednie kompetencje to podstawa.
Wykształcenie to podstawa – zapisz się na studia licencjackie Administracja
Powyższe cechy dobrego urzędnika – choć niezwykle przydatne w wykonywaniu codziennych zadań – nie okażą się wystarczające, aby podjąć pracę w zawodzie. Podstawowym wymogiem do pełnienia funkcji urzędnika jest odpowiednie wykształcenie. Zapisz się na studia licencjackie Administracja i zdobądź uprawnienia do pracy w perspektywicznym i stabilnym zawodzie w jednej z jednostek administracji publicznej.