Bezpieczeństwo Wewnętrzne I stopnia – nie tylko dla maturzystów

zarządzanie kryzysowe

Zaktualizowano dnia 22 listopada 2024

Zapewnienie niepodległości i nienaruszalności terytorium, zapewnienie praw człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwa – to deklaracje zamieszczone w przepisach Konstytucji. Ich przestrzeganie stanowi podstawę do stworzenia systemu bezpieczeństwa wewnętrznego i jego elementów umożliwiających ochronę. W związku z tym potrzebni są różni specjaliści ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Jednym ze sposobów zdobycia takich umiejętności jest ukończenie studiów w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu.

System bezpieczeństwa wewnętrznego i jego elementy 

System bezpieczeństwa wewnętrznego to zbiór elementów dotyczących różnych dziedzin bezpieczeństwa państwa podejmowanych w celu zapewnienia ochrony lub zarządzania kryzysowego. Składają się na niego podmioty, które przeciwdziałają zagrożeniom wobec interesów narodowych oraz dóbr chronionych

Wśród elementów operacyjnych wymienia się m.in.:

  • naczelnego podsystemu kierowania obroną narodową;
  • dyplomacji;
  • Sił Zbrojnych;
  • podsystem niemilitarny, np. służby specjalne.
bezpieczeństwo wewnętrzne studia

Podmiotami nadrzędnymi w systemie kierowania bezpieczeństwem narodowym są m.in.:

  • osoby mające władzę wykonawczą;
  •  Prezydent RP;
  •  Rada Ministrów;
  • Prezes RM;
  • organy doradcze;
  • organy sztabowe.

Bezpieczeństwo wewnętrzne jako studia interdyscyplinarne – co to oznacza?

Studia interdyscyplinarne oznaczają kształcenie na kierunku, który łączy w sobie kilka dyscyplin naukowych lub jednej składającej się na różne gałęzie wiedzy. Na przykładzie bezpieczeństwa wewnętrznego, student nie uczy się jedynie o sposobach reagowania na zagrożenie. Kierunek ten obejmuje również tematy dotyczące: zarządzania kryzysowego; cyberbezpieczeństwa; obronności państwa, granic i ludności; przeciwdziałaniu różnego typu  zagrożeniom itd.

Zapisz się na studia Bezpieczeństwo Wewnętrzne I stopnia, by w przyszłości podjąć pracę w służbach mundurowych

Co po bezpieczeństwie wewnętrznym?

Jak wykazano powyżej, na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne studia dają możliwość studentowi zdobycia wszechstronnej wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa. Dzięki temu absolwent może podjąć zatrudnienie na różnorodnych stanowiskach w: służbach mundurowych, służbach specjalnych, jednostkach administracyjnych, instytucjach i firmach prywatnych zajmujących się sprawami bezpieczeństwa.

baner: licencjat online

Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia dla wszystkich?

Niezależnie od kierunku na rozpoczęcie studiów licencjackich najczęściej aplikują maturzyści, którzy zdecydowali się kontynuować kształcenie. Jednak bezpieczeństwo wewnętrzne jest również świetnym wyborem dla osób, które ukończyły inne kierunki studiów, ale chciałyby się przebranżowić lub dokształcić i podnieść swoje kwalifikacje.

Wynika to z tego, że program nauczania obejmuje tematykę istotną dla funkcjonowania jednostek, firm, a nawet całego kraju. Wiedza z zakresu zarządzania kryzysowego czy przeciwdziałania zagrożeniom jest niezbędna do tego, by uniknąć paniki czy konfliktów. W związku z tym specjaliści ds. bezpieczeństwa cieszą się zaufaniem i dobrą opinią.

Odkryj Strefę Maturzysty

Czy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego studia online umożliwią zdobycie odpowiedniego wykształcenia?

Nasza uczelnia zadbała o to, by student kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne uzyskał wiedzę i umiejętności potrzebne do rozpoczęcia pracy zawodowej. Program przewiduje przedmioty związane z kształceniem ogólnym oraz zdobywaniem wiedzy kierunkowej zgodnej z wybraną specjalizacją. Natomiast po pozytywnym zakończeniu kształcenia absolwent dostaje dyplom licencjata, który poświadcza o ukończeniu studiów niestacjonarnych. Warto dodać, że jest on uznawany w krajach UE w taki sam sposób, co dokument potwierdzający ukończenie studiów stacjonarnych.