Zapewnienie podmiotów i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa jest powinnością rządzących. Taki wymóg ustanowiony jest w Konstytucji RP, która wskazuje na obowiązek zadbania m.in. o bezpieczeństwo obywateli. W związku z tym sektor bezpieczeństwa stanowi ważny element dobrze funkcjonującego państwa. W dalszej części artykułu odpowiemy na kilka pytań dotyczących kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne – co po tym robić, czy warto go studiować, a także wskażemy różne rodzaje bezpieczeństwa.
Rodzaje bezpieczeństwa w kontekście kierunków studiów licencjackich
Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, w związku z tym jego zapewnienie obejmuje wiele dziedzin życia. Mówi się o nim w kontekście: ekologii, państwa, społeczeństwa, kultury, informatyki i wielu innych.
Taki stan rzeczy wpływa na rozwój nauki i nowoczesnych technologii związanych z bezpieczeństwem. Jednocześnie pojawiają się coraz to nowsze metody i źródła zagrożenia, nic więc dziwnego, że nadal popularnością cieszą się studia związane z jego eliminowaniem. Wśród nich wymienia się kierunki studiów licencjackich, takich jak:
- bezpieczeństwo narodowe;
- bezpieczeństwo wewnętrzne;
- bezpieczeństwo międzynarodowe;
- cyberbezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo narodowe jest pojęciem najbardziej rozległym, ponieważ dotyczy działań ochronnych przed atakami wewnętrznymi, ale również przed zewnętrznymi. Oczywiście można dostrzec zacieranie się różnic pomiędzy tymi kierunkami, ale najlepszym sposobem ich rozróżnienia jest skupienie się na obszarze, jaki obejmuje ochrona.
W odniesieniu do bezpieczeństwa państwa:
- bezpieczeństwo wewnętrzne – oznacza stabilność organizmu państwowego;
- bezpieczeństwo zewnętrzne – brak zagrożenia państwa ze strony zewnętrznych podmiotów.
Zapisz się na studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne i poznaj sposoby ochrony osób i mienia
Bezpieczeństwo wewnętrzne – co po tym kierunku?
Studia na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne nie są nastawione na jeden rodzaj pracy, co stanowi atut wyboru tej ścieżki kształcenia. Wynika to z tego, że sektor bezpieczeństwa obejmuje wszechstronne działania w ramach realizacji celów, np. ochrony ludzi i mienia.
Zatem to, czym będzie się zajmował absolwent tego kierunku, zależy od jego umiejętności oraz wyboru ścieżki kariery. Wśród możliwości zatrudnienia wymienia się: służby mundurowe i specjalne, instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa, a także jednostki administracyjne i firmy prywatne zajmujące się sprawami ochrony lub zarządzania kryzysowego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Stanowiska, jakie obejmiesz po ukończeniu bezpieczeństwa wewnętrznego.
Studia online na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne – czy warto?
W kwestii wyboru kierunków studiów decyzję na temat tego, czy warto podejmować takie kształcenie, powinno się decydować na podstawie własnych predyspozycji oraz zainteresowań. Ponadto dobrze jest mieć na uwadze sytuację na rynku pracy i zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego.
Natomiast jeśli chodzi o studiowanie online, można wskazać wiele zalet takiej formy kształcenia, takich jak:
- możliwość decydowania o miejscu i czasie nauki;
- brak obowiązku dojazdów na uczelnie;
- oszczędność czasu i pieniędzy;
- szansa na połączenie nauki z pracą lub innymi obowiązkami;
- wykorzystanie nowoczesnej platformy e-learningowej;
- rozwijanie kompetencji cyfrowych;
- stały dostęp do materiałów dydaktycznych.
Wybierając Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia licencjackie na naszej uczelni, student nie musi martwić się o jakość kształcenia, ponieważ posiadamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu studentów przez proces kształcenia, a także wykwalifikowaną kadra, która zapewni wysoki poziom nauczania.
Co więcej, absolwent tego kierunku otrzyma dyplom licencjata poświadczający o ukończeniu studiów niestacjonarnych, który jest on uznawany w krajach UE w taki sam sposób, co dokument potwierdzający ukończenie studiów stacjonarnych.