Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – kiedy jest wymagany?

audyt energetyczny budynku kiedy jest wymagany

Zaktualizowano dnia 9 maja 2023

Ogrzewanie budynku może stanowić nawet 80% kosztów, jakie generuje utrzymanie danej nieruchomości. W przypadku wielometrażowej siedziby firmy czy hali produkcyjnej zużycie energii jest bardzo duże, co może wpływać negatywnie na środowisko. W wielu przypadkach obowiązkowy audyt energetyczny przedsiębiorstwa pozwala znaleźć rozwiązania, które korzystnie wpłyną na zużycie energii. Jakie rodzaje przedsiębiorstw muszą obligatoryjnie dokonać specjalnej ekspertyzy?

Po co wykonuje się audyt energetyczny budynków?

Audyt energetyczny to specjalny dokument, w którym znajduje się specjalna ekspertyza o charakterze techniczno-ekonomicznym. Zawiera ona ocenę i analizę aktualnego stanu systemu wykorzystującego energię w celach grzewczych i wentylacyjnych. W zależności od zakresu przeprowadzanego audytu energetycznego budynków, mogą znaleźć się tam szczegółowe propozycje modernizacji instalacji lub urządzeń, a także możliwe sposoby ich sfinansowania.

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE UMIEJĘTNOŚCI DO PRACY JAKO AUDYTOR ENERGETYCZNY BUDYNKÓW

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kiedy audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest konieczny?

Obowiązek przeprowadzania audytu wynika z Ustawy o efektywności energetycznej, według której przedsiębiorcy są zobligowani do tego co 4 lata. Na podstawie przepisów można stwierdzić, że są to:

  • mikroprzedsiębiorcy, którzy minimum raz wciągu ostatnich 2 lat obrotowych:
    • zatrudniali średniorocznie nie więcej niż 10 pracowników,
    • osiągnęli roczny obrót netto nieprzekraczający 2 milionów euro (dotyczy także sumy aktywów),
  • mali przedsiębiorcy, którzy minimum raz w ciągu ostatnich dwóch latach obrotowych:
    • zatrudniali średniorocznie minimum 50 pracowników,
    • osiągnęli roczny obrót netto nieprzekraczający 10 milionów euro (dotyczy również sumy aktywów),
  • średni przedsiębiorcy, którzy co najmniej raz w trakcie ostatnich 2 latach obrotowych:
    • zatrudniali śródrocznie nie więcej niż 250 pracowników,
    • osiągnęli roczny obrót netto nieprzekraczający 50 milionów euro bądź sumy aktywów nie przekroczyły równowartości 43 milionów euro.

Wyjątki od obowiązku przeprowadzania audytu

Istnieje jednak kilka wyjątków, które określają, kto jest zwolniony z obowiązku przeprowadzania audytu energetycznego budynku. Są to przedsiębiorcy posiadający:

  • system zarządzania energią, który jest określony w Polskiej Normie określającej systemy zarządzania energią, zalecenia użytkowania oraz wymagania lub
  • system zarządzania środowiskowego, czyli część ogólnego systemu zarządzania obejmującego strukturę organizacyjną, praktyki, zakres odpowiedzialności, czynności planowania oraz zasoby służące wdrażaniu, rozwijaniu, osiąganiu polityki środowiskowej.

W świetle przepisów nowej ustawy, przedsiębiorca musi:

  • przechowywać w celach kontrolnych dane dotyczące audytu energetycznego przedsiębiorstwa przez okres 5 lat,
  • zawiadomić Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o przeprowadzonym audycie maksymalnie 30 dni od dnia jego zakończenia,
  • do zawiadomienia załączyć informację na temat możliwych oszczędności energii, które uda się uzyskać dzięki przeprowadzonemu audytowi.
audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Kosztorysant budowlany – pomocny w planowaniu inwestycji

Jeśli plany modernizacyjne zawarte w przeprowadzonym audycie energetycznym wskażą szeroki zakres prac, może się okazać, iż inwestycja wymaga dodatkowej konsultacji z kosztorysantem budowlanym. Będzie ona pomocna z pewnością w przypadku dużej termomodernizacji bądź montażu nowych rozwiązań grzewczych lub wentylacyjnych. Specjalista wie nie tylko, jak zrobić kosztorys budowlany, aby był jak najbardziej zbliżony do faktycznie poniesionych wydatków, ale również może zaproponować rozwiązania, które pozwolą je zredukować.