Asystent rodziny – kwalifikacje, rola i znaczenie zawodu

asystent rodziny studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 20 lipca 2023

Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu jest ta o założeniu rodziny. Nie bez powodu, ponieważ opieka i wychowanie dzieci stanowi nie lada wyzwanie szczególnie, gdy dana rodzina znajduje się w trudnej sytuacji. Nie zostaje jednak ona bez pomocy, ponieważ w przypadkach, które wymagają odpowiedniej interwencji, nieocenione wsparcie niesie asystent rodziny. Na czym polega jego praca i w jaki sposób można zdobyć kwalifikacje do pełnienia tej niezwykle ważnej funkcji społecznej?

Rola i metodyka pracy – asystent rodziny

Asystent rodziny to stosunkowo nowy zawód, który został powołany w celu wsparcia rodziny. Jego podstawowym zadaniem jest pomoc w prawidłowym wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych przez rodziców, a także kształtowanie świadomości i kompetencji członków rodziny w obszarze radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.\

ZDOBĄDŹ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI NIEZBĘDNE DO PRACY JAKO ASYSTENT RODZINY ZAPISUJĄC SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE

W swojej pracy asystent rodziny wykorzystuje wiele metod, które pozwalają osiągnąć zamierzony cel w postaci realnej pomocy. W dużej mierze bazuje on na budowaniu zaufania, empatii oraz umiejętnościach komunikacyjnych w relacjach z rodzinami. Wykorzystuje w swojej pracy różne techniki i narzędzia, jak m.in.:

  • diagnozę rodzinną,
  • planowanie interwencji,
  • poradnictwo,
  • wsparcie rodzin w rozwoju zdolności i umiejętności.

Asystent rodziny i etyka pracy

Z uwag na pełnioną funkcję, asystent rodziny musi przestrzegać etyki pracy i zachować poufność na temat danej rodziny, a także poszanować ich niezależność. Ważnym aspektem jest także konieczność zachowania bezstronności w procesie udzielania wsparcia.

asystent rodziny studia online

Powody przyznania asystenta rodziny

Istnieje wiele powodów przyznania asystenta rodziny, jednak najważniejszą przesłanką do skierowania osoby pełniącej tej funkcje jest nieodpowiednie sprawowanie funkcji opiekuńczej i wychowawczej przez rodziców. Kwalifikacja do asystentury odbywa się także w przypadku rodzin, w których dochodzi do poważniejszych problemów.

Praca asystenta rodziny to niezwykle odpowiedzialna, ale i wymagająca funkcja, ponieważ w swojej codziennej pracy musi mierzyć się z pomocą konieczną z uwagi na niebezpieczeństwo dzieci spowodowane:

  • przemocą domową,
  • wielodzietnością,
  • ubóstwem,
  • niechcianą ciążą,
  • młodym wiekiem rodziców,
  • nadużywaniem substancji odurzających,
  • niezaradnością życiową.

Jedną z najczęstszych przyczyn jest zaniedbywanie lub niedbałe traktowanie, które rozumiane jest jako niezaspokajanie podstawowych i niezbędnych do rozwoju dziecka potrzeb dotyczących odżywiania, higieny, opieki medycznej czy wykształcenia.

Jak często przychodzi asystent rodziny?

Współpraca rodziny z przydzielonym specjalistą powinna odbywać się w sposób systematyczny. Na to, jak często przychodzi asystent rodziny, wpływa przede wszystkim sytuacja życiowa i materialna w danym domu. Asystent rodziny może pojawiać się z wizytą nawet kilka razy w ciągu tygodnia – szczególnie w początkowej fazie współpracy. Z czasem częstotliwość ta jest mniejsza.

Asystent rodziny  – zadania

Głównym celem asystenta rodziny jest pomoc w przezwyciężeniu trudności opiekuńczo-wychowawczych. Zakres zadań jest jednak znaczni szerszy i dotyczy m.in.:

  • pomocy we wzbudzaniu i umacnianiu motywacji rodziny do rozwiązywania problemów,
  • wsparcia w rozwiązywaniu podstawowych problemów psychologicznych członków rodziny,
  • tworzenia warunków do wzrostu umiejętności wychowawczych,
  • motywowania do podnoszenia kwalifikacji zawodowych rodziców.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe dla aspirujących asystentów rodzin

Rosnąca świadomość społeczna odnośnie właściwej interwencji oraz opieki doprowadziła do zwiększonego zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie. Zadania asystenta rodziny wiążą się z pewnym obciążeniem emocjonalnym, ponieważ osoby pełniące tę funkcję niejednokrotnie muszą być świadkami negatywnych zjawisk. Odpowiedni zestaw cech – choć niezwykle przydatny – nie wystarczy, aby móc zostać zatrudnionym na tym stanowisku.

Niezbędne w tym celu okaże się przygotowanie merytoryczne i praktyczne w postaci studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Słuchacze, którzy ukończą kierunek „Asystent rodziny” uzyskują kwalifikacje do pracy na tym stanowisku, a także szerokie możliwości rozwoju kariery zawodowej.