Arkusze maturalne z poprzednich lat – dobry pomysł na ostatnią chwilę?

porady matura 2024

Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2024

Gdy do matury pozostaje niewiele czasu, maturzyści szukają wielu różnych metod na to, aby w jak najszybszym czasie powtórzyć zagadnienia na dany egzamin. Czy dobrym pomysłem okażą się arkusze maturalne z poprzednich lat? Zobacz, w jaki sposób mogą pomóc Ci zadania, z którymi zmagali się maturzyści z wcześniejszych egzaminów dojrzałości.

Dlaczego warto analizować archiwalne arkusze maturalne?

Istnieje wiele wskazówek dotyczących przygotowania do matury w taki sposób, aby uzyskać upragnione 30%. Jednym z nich jest analiza archiwalnych arkuszy maturalnych, ponieważ wielokrotne rozwiązywanie testu z danego przedmiotu pozwoli Ci zrozumieć format egzaminu oraz typy zadań, które mogą się pojawić.

Zapoznając się z arkuszem możesz lepiej dostosować swoją strategię nauki i skupić się na obszarach, które występują w nich najczęściej. Rozwiązując arkusze maturalne z poprzednich lat zyskasz także wiele pewności siebie, ponieważ będziesz znać konstrukcję egzaminu i specyfikę poleceń. Bardzo ważnym aspektem jest również trening zarządzania czasem, dzięki czemu zdążysz rozwiązać wszystkie zadania.

Sprawdź portal Twoja Matura

CKE arkusze maturalne – czym są?

Egzaminy dojrzałości w formie pisemnej kojarzą się ze sporym stresem, który nasila się po otworzeniu arkusza maturalnego, który jest najważniejszym dokumentem zawierającym zadania powstałe w Okręgowych Komisjach Egzaminacyjnych. Na pierwszej stronie znajdują się pola, które musisz uzupełnićkod z naklejki oraz Twój numer PESEL

Dodatkowo na pierwszej stronie znajdziesz najważniejsze informacje:

  • datę i godzinę rozpoczęcia egzaminu,
  • czas trwania,
  • łączną liczbę punktów do uzyskania.

Na drugiej stronie znajdziesz przydatne informacje, jak np. te odnośnie używania długopisu lub pióra tylko z czarnym tuszem lub brudnopisu, który nie podlega ocenie. Przykładowo arkusz maturalny z języka polskiego w formule 2023 składa się z trzech części:

  1. język polski w użyciu – sprawdza umiejętność porównania poglądów wyrażonych we fragmentach,
  2. test historycznoliteracki – weryfikuje wiedzę z obszaru różnych epok literackich,
  3. wypracowanie – należy odwołać się w nim do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
arkusze maturalne z poprzednich lat

Ile jest wersji arkuszy maturalnych?

W 2024 roku abiturienci przystąpią do egzaminu dojrzałości w formule 2023 oraz formule 2015 (są to osoby, które uczyły się jeszcze w gimnazjum i nie objęła ich reforma edukacji z 2017 roku). Możesz więc zastanawiać się, czy arkusze maturalne są takie same. Otóż nie. Najlepiej widać to po arkuszach z języka polskiego – formuła 2015 składa się z dwóch części, a w wypracowaniu maturzyści muszą odnieść się do konkretnego dzieła zawartego w zadania. W tym roku CKE arkusze maturalne przygotowuje w dwóch wersjach. 

Co się dzieje z arkuszami po maturze?

W oczekiwaniu na egzamin dojrzałości może zastanawiać Cię nie tylko, czy arkusze maturalne są takie same, ale również to, co stanie się z Twoim arkuszem po egzaminie. Jak się okazuje, trafia on do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z województwa innego niż to, w którym zdajesz maturę. Tam specjalnie przeszkolony egzaminator sprawdza Twoją pracę stosując się do zasad oceniania ustalonych przez CKE.

Chcesz zobaczyć arkusze maturalne z poprzednich lat? Wejdź na serwis maturalny Twoja Matura, gdzie znajdziesz wcześniejsze arkusze, a także wiele cennych wskazówek, kalendarz z ważnymi terminami czy quizy i testy sprawdzające wiedzę.