Zaktualizowano dnia 22 listopada 2023
Aktualnie większość przedsiębiorstw – nawet tych funkcjonujących zazwyczaj w trybie procesowym – coraz częściej stoi przed wyzwaniem, jakim jest zarządzanie zespołem projektowym. To właśnie tego typu zespół ma największy wpływ na czas realizacji oraz powodzenie danego projektu. W tym artykule przyjrzymy się, jak zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie wpływa na wyniki organizacji.
Dlaczego zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie jest takie ważne?
Analizując projekt z perspektywy trzech głównych parametrów, czyli czasu, kosztów oraz jego zakresu, to właśnie zespół projektowy ma największy wpływ na dotrzymanie ustalonego terminu. Jak się okazuje przekroczony czas na realizację jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń projektów dotyczących różnych produktów biznesowych.
Odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie niesie wiele korzyści zarówno dla samej organizacji, która nie będzie narażona na ewentualne straty finansowe, ale również dla osób pracujących w danych zespołach projektowych. Budowanie więzi, poczucie satysfakcji i wzajemne „nakręcanie się” na sukces to tylko jedne z wielu pozytywów.
Jak zarządzać pracownikami podczas realizacji projektu? – ważne planowanie
Wszystkie projekty są pewnego rodzaju siecią – w jego centrum znajduje się zespół projektowy, na czele którego znajduje się menedżer projektu. Zespół projektowy jest kilkuosobową grupą powołaną do wspólnej pracy nad projektem. Są to najczęściej specjaliści z danej dziedziny, którzy poprzez swoje kompetencje są w stanie zrealizować założenia.
Podstawowym aspektem powodzenia każdego projektu jest odpowiednie zaplanowanie. Do tego etapu zalicza się:
- powołanie zespołu,
- wyznaczenie procedur komunikacji i struktury prac,
- określenie norm jakości.
Jak zarządzać zespołem? Najpopularniejsze style kierowania
Choć powodzenie projektu i bieżących założeń realizowanych przez dane przedsiębiorstwo zależy w dużej mierze od samego zespołu, niezwykle ważne jest również podejście kierownika i obranego przez niego stylu zarządzania zespołem.
Na temat tego, jak zarządzać ludźmi w przedsiębiorstwie, powstało wiele publikacji oraz rozważań, a do najpopularniejszych zalicza się klasyfikację stworzoną przez Paula Herseya i Kena Blancharda, który wyodrębnili styl:
- nieingerujący – kierownik dąży do tego, by doprowadzić do wykonania zadania przy jak najmniejszym wysiłku, a także utrzymać grupę w całości,
- autokratyczny – kierownik nastawiony jest na realizację założeń nawet kosztem ludzi; takie zadaniowe podejście do zarządzania traktuje pracowników jako przydatnych do realizacji konkretnych zadań,
- demokratyczny – dla kierownika obierającego taki styl podstawową wartością jest podwładny, a uwaga skupiona jest na jego potrzebach, emocjach i nastrojach,
- pośredni – to pewnego rodzaju kompromis między dbałością o pozytywną atmosferę w pracy a interesami organizacji; tzw. zarządzanie środka charakteryzuje się brakiem chęci do zmian,
- kompleksowy – kierownik realizuje zadania poprzez zintegrowanie celów pracowniczych z celami firmy.
Jak zarządzać zespołem? Różne nastawienia kierowników
Wybrany styl kierownika uzależniony jest od nastawienia kierownika, które może być zorientowane na relacje lub wykonywanie zadań. W stylu kierowania nastawionego na relacje przełożony wspiera i motywuje swoich pracowników uwzględniając ich potrzeby oraz oczekiwania. W takim przypadku kierownik uchodzi za osobę otwartą i dostępną, a ważną wartością jest dla niego dwukierunkowa komunikacja.
W przypadku nastawienia na wykonywanie zadań zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie skupia się jedynie na realizacji celów – nawet kosztem kontrolowania pracowników czy priorytetowego traktowania ich wydajności, a nie potrzeb.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE I ROZPOCZNIJ PRACĘ W DZIALE HR
Zarządzanie zasobami ludzkimi – studia licencjackie
Choć dla wielu osób objęcie funkcji kierowniczej jest nadrzędną ambicją zawodową, pełnienie zadań na tym szczeblu kariery jest bardzo wymagające.
Osoby, które chcą budować ambitne i zaangażowane zespoły mogą zdobyć wiedzę oraz umiejętności do efektywnego zarządzania podopiecznymi wybierając Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (Human Resources) jako specjalność w obszarze kierunku studiów licencjackich Pedagogika. Rozbudowany program studiów oferowanych przez naszą Uczelnię pozwala zdobyć wiedzę na temat:
- prawnych uwarunkowań rynku pracy,
- metod i technik zarządzania zasobami ludzkimi,
- psychologii zarządzania i komunikacji społecznej,
- modeli polityki personalnej,
- polityki personalnej wspierającej strategiczne cele firmy.
Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz w opisie studiów Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (Human Resources) – Studia licencjackie.