Co po kryminologii? Czy na studentów czeka praca?

kryminologia

Zaktualizowano dnia 21 sierpnia 2023

Kryminologia to interdyscyplinarny kierunek nauk społecznych badający przestępczość i inne zjawiska patologiczne, z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo. Studiowanie tego kierunku daje jego absolwentom ciekawe i wszechstronne perspektywy zawodowe, o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Co można robić po Kryminologii?

Kryminolog ma wiele możliwości rozwoju zawodowego, ponieważ specjalizuje się w dziedzinie badającej przestępczość w kontekście czynników społeczno-behawioralnych. Oznacza to, że zgłębia ten temat jako zjawisko dewiacyjne i przestępcze występujące w społeczeństwie. Jest to nauka społeczna, którą można rozwijać w sposób wszechstronny ze względu na różnorodność osobowości ludzi i potrzebę indywidualnego podejścia do sprawy.

Pracę po Kryminologii można podjąć w:

  • instytucjach rządowych oraz samorządowych,
  • służbach mundurowych,
  • służbach specjalnych,
  • organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości,
  • firmach ochronnych i prewencyjnych,
  • firmach świadczących usługi detektywistyczne.

Zapisz się na studia Kryminologia online, by zdobyć wykształcenie potrzebne do pracy w tej dziedzinie 

Czy po Kryminologii można zostać prawnikiem?

Studia na Kryminologii nie są tożsame ze studiami prawniczymi, które są wymagane, aby zostać prawnikiem. Oczywiście podczas kształcenia na tych kierunkach programy mogą zawierać podobne tematy, a nawet takie same, ale cały cykl nauki skoncentrowany jest na innym celu. W związku z tym, kończąc jedynie studia kryminologiczne, nie można zostać prawnikiem.

Kim można być po Kryminologii? 

Jak wskazano powyżej, pracę po Kryminologii ma się szansę podjąć w wielu miejscach, gdzie w każdym z nich można ubiegać się o inne stanowisko. Dlatego też poniżej wskażemy kilka przykładów tego, kim można być po Kryminologii. 

studia online

Profiler 

Profiler to profesja zawdzięczająca swoją nazwę od głównego zajęcia osoby na tym stanowisku, tj. profilowania. Oznacza to tworzenie specyficznego opisu sprawcy przestępstwa, zawierającego określenie cech psychologicznych, społecznych, a czasami nawet fizycznych sprawcy, a także charakterystykę jego zachowań. Proces ten może się odbywać bez kontaktu ze sprawcą, dlatego specjalista ten musi zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu psychologii sądowej i behawiorystki. Studia na kierunku Kryminologia idealnie sprawdzą się do tego, aby zdobyć przygotowanie do tej pracy.

Detektyw

Praca detektywa wymaga umiejętności dogłębnej obserwacji polegającej na zbieraniu i przetwarzaniu wszelkich informacji w prowadzonej sprawie, a następnie na ich podstawie wyciąga się wnioski oraz  organizuje czynności detektywistyczne. Są to umiejętności charakteryzujące również kryminologów. Co więcej, bardzo pomocna w zawodzie detektywa jest wiedza psychologiczna i wykorzystywanie metody badań kryminologicznych, które można nabyć na studiach na kierunku Kryminologia.

Pracownik służb mundurowych i specjalnych

Jeśli chodzi o pracę w służbach, zakres i specyfika pracy będzie zależna od tego, w jakim miejscu absolwent Kryminologii zdecyduje się zatrudnić. Wśród możliwości wymienia się m.in. Służbę Więzienną, Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Policję, ABW, Krajową Administrację Skarbową, czy też wymiar sprawiedliwości. W każdym z tych miejsc potrzebni są specjaliści ze wszechstronną wiedzą o przestępstwach i ich sprawcach, potrafiący oceniać zjawiska patologiczne i przestępczych w celu podjęcia działań prewencyjnych.

Pracownik w instytucjach i firmach ochronnych

Kryminolog może także pracować w instytucjach oraz firmach ochronnych i prewencyjnych, gdzie będzie zajmował się sprawami administracyjnymi dotyczącymi przestępstw i procesów. To dzięki temu, że absolwent studiów kryminologicznych wie, w jaki sposób należy prowadzić dokumentację, gromadzić i przechowywać akta spraw. Ponadto może zajmować się współpracowaniem z innymi ze specjalistów, instytucjami i organizacjami zajmującymi się przestępczością, np. w celu raportowania dotychczasowych działań w zakresie kryminologii.

baner: licencjat online

Czy warto iść na Kryminologię? 

Warto zdecydować się na kształcenie na studiach na kierunku Kryminologia, ponieważ absolwenci zyskują szansę zatrudnienia się na ciekawym, dobrze płatnym stanowisku. Temat wynagrodzenia w tej branży omówiliśmy w artykule: Kryminologia – zarobki na najwyższym czy najniższym poziomie.

Należy dodać, że kierunek ten można podjąć na studiach online, co również wpływa na to, że warto go wybrać. Kształcenie zdalne przynosi wiele korzyści, a wśród nich:

  • naukę w wygodny sposób z każdego miejsca;
  • możliwość wyboru, ile czasu danego dnia poświęci się na naukę;
  • połączenie studiowania z innymi obowiązkami;
  • zaoszczędzenie czasu i kosztów związanych z dojazdami, 
  • brak stresu przez nieobecności lub spóźnienia;
  • korzystanie z nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Nasza uczelnia dba o to, aby oferowane materiały dydaktyczne były przygotowane przez specjalistów w sposób ciekawy i łatwo przyswajalny dla studenta. Studia online nie odbiegają jakością od tradycyjnej formy kształcenia, dlatego warto się na nie zdecydować, Co więcej, ich absolwent otrzyma dyplom licencjata poświadczający o ukończeniu studiów niestacjonarnych. Jest on honorowany w krajach UE w taki sam sposób, co dokument potwierdzający ukończenie studiów stacjonarnych.