W ostatnich latach rozwój nauki i techniki sprawił, że wiedza na temat kryminologii i kryminalistyki dynamicznie się rozwinęła. Stało się tak na skutek zapotrzebowania organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, by zapobiegać zjawisku przestępczości i skutecznie je neutralizować. W związku z tym nie dziwi rosnące zainteresowanie studiami na tych kierunkach. W dalszej części artykułu wskażemy, czym się różni kryminologia a kryminalistyka. Sprawdź, w jaki sposób można zostać ekspertem w tym zakresie.
Kryminologia a kryminalistyka — dlaczego są mylone?
Na początku należy podkreślić, że istnieje wiele różnic pomiędzy kryminologią a kryminalistyką, ponieważ są to inne dziedziny nauki. Oznacza to, że różnią się ich zagadnienia, którymi się zajmują, a także spełniają odmienne funkcje w obliczu działań związanych z przestępczością i przestrzeganiem prawa.
Często zdarza się, że terminy te są mylone ze sobą, a szczególnie w mowie potocznej, a nawet traktowane tak samo. Aby nie pomylić się w ich stosowaniu i wyborze kierunków studiów należy zapoznać się z różnicami występującymi pomiędzy tymi dziedzinami.
Kryminalistyka a kryminologia – czym się różnią?
Jak wskazano powyżej kryminalistyka i kryminologia to inne dziedziny nauki. Pierwsza z nich zajmuje się opracowywaniem różnego rodzaju sposobów wykrywania przestępstw wraz z ich sprawcami. Związana jest z prawem karnym materialnym (wymierzanie kar za popełnione czyny) oraz prawem karnym procesowym (ustalanie zasad postępowania przy ściganiu przestępstw). Kryminalistyka przyczynia się do stworzenia metod skutecznego dowodzenia ich popełnienia w sądzie. Z kolei kryminologia to nauka, która zajmuje się czynnikami społeczno-behawioralnymi, co oznacza, że bada przestępczość jako zjawisko dewiacyjne i przestępcze występujące w społeczeństwie. W związku z tym zajmuje się tym tematem w sposób całościowy, gromadząc wiedzę na temat zachowania sprawcy i ofiary przestępstwa. To również szereg instytucji i mechanizmów, jakie ludzie tworzą w celu zapobiegania lub neutralizacji występowania przestępstw. Jej wyniki również wykorzystywane są dla potrzeb prawa karnego.
Zapisz się na studia Kryminologia, by poznać psychologiczne aspekty popełniania przestępstw
Studia na kierunku Kryminologia – co warto uwzględnić podczas wyboru?
Kierunek Kryminologia — studia licencjackie zdecydowanie nie są dla wszystkich ze względu na to, jakim typem zachowań społecznych zajmuje się ta dziedzina. Osoba, która chce w przyszłości pracować przy przestępstwach, musi być silna psychicznie oraz cechować się odpornością na stres. W związku z tym podczas wyboru tego typu kierunku studiów należy wziąć pod uwagę własne możliwości i predyspozycje.
Warto także uwzględnić swoje zainteresowania, ponieważ student, który uczy się tego, co dla niego ciekawe, lepiej przyswaja przekazywane informacje. Ponadto dobrą praktyką jest sprawdzenie, jakie możliwości znalezienia zatrudnienia oferuje rynek pracy dla przyszłych absolwentów studiów na kierunku Kryminologia.
Czy można studiować Kryminalistykę?
Współczesne rozwiązania e-learningowe umożliwiają prowadzenie studiów na kierunku Kryminologia bez obaw, że ich poziom będzie odbiegał jakością od tradycyjnego kształcenia. Nasza uczelnia zadbała o to, by student zdobył kompletną wiedzę potrzebną do podjęcia pracy zawodowej, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom edukacyjnym, na bieżąco aktualizowanym materiałem dydaktycznym i współpracy ze specjalistami. Co więcej, taka forma kształcenia wpływa na rozwijanie kompetencji cyfrowych, które są niezbędne we współczesnym świecie.
Dodatkową zaletą jest to, że student na kierunku Kryminologia może realizować program z każdego miejsca, o ile posiada urządzenie z dostępem do Internetu. Studia licencjackie Kryminologia dostępne są na stronie studia-online.pl. Studia realizowane są zgodnie z wymogami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz o prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. W trakcie studiów student zobowiązany jest do zebrania wymaganych 180 punktów ECTS i zdania wszystkich egzaminów, co umożliwia uzyskanie tytułu zawodowego licencjata oraz dyplomu ukończenia studiów wyższych, który potwierdza uzyskanie VI poziomu w Polskiej Ramie Kwalifikacji. Wszystko to daje możliwość kontynuowania kształcenia zarówno w kraju, jak i za granicą.