Administracja w żargonie studenckim nazywana jest „małym prawem”. Nie bez powodu, ponieważ program studiów bazuje w dużej mierze na zagadnieniach legislacyjnych. Wiedzę z tych niezwykle przydatnych obszarów absolwenci mogą wykorzystać w wielu różnych miejscach. Pierwszym skojarzeniem miejsc pracy osób, które ukończą studia magisterskie online z administracji są z pewnością urzędy. Lista miejsc, w których mogą rozwijać swoją karierę jest jednak znacznie dłuższa.
Studia magisterskie administracja – szeroka wiedza i perspektywy
Każdego roku studia na kierunkach z obszaru administracji cieszą się ogromną popularnością. Jednym z powodów tak dużego zainteresowania jest rozbudowany i wszechstronny program studiów, który umożliwia poprowadzenie ścieżki zawodowej w wielu różnych obszarach. Na popularność kierunku wpływa także możliwość realizacji magisterskich studiów przez Internet, co znacznie ułatwia proces uzyskania niezbędnych kwalifikacji.
Kształcenie odbywa się w systemie bolońskim, dlatego studenci mogą wybrać ten kierunek jako 3-letnie studia licencjackie bądź 2-letnie studia magisterskie. Administracja na studiach wyższych II stopnia porusza zagadnienia dotyczące m.in.:
- prawa administracyjnego,
- prawa europejskiego,
- zasad tworzenia i stosowania prawa,
- postępowania podatkowego i kontroli skarbowej,
- funduszy strukturalnych i projektów UE,
- bezpieczeństwa informacji i ochrony danych.
Co po magistrze z administracji? Wiele ścieżek dla absolwentów
Po pierwsze praca w urzędzie
Praca po administracji głównie kojarzy się z podjęciem zatrudnienia w jednym z urzędów. I trudno się temu dziwić, ponieważ jest to naturalna ścieżka kariery podyktowana merytorycznym i praktycznym przygotowaniem studenta z zakresu, który bardzo często odpowiada wymogom stawianym przez daną instytucję. Jest to popularny wybór z uwagi na stabilność zatrudnienia oraz liczne dodatki (np. premie, trzynaste pensje czy dofinansowanie do wypoczynku znane jako popularne „wczasy pod gruszą”).
Pracodawcą absolwenta magisterskich studiów z administracji może być chociażby:
- urząd miejski, gminy lub wojewódzki,
- starostwo powiatowe,
- urząd skarbowy.
Sąd, prokuratura czy kancelaria?
Szeroka wiedza z zakresu prawa otwiera przed absolwentem administracji jednak o wiele więcej ścieżek niż mogłoby się wydawać. Praca jako urzędnik może być sprawowana także w sądzie czy prokuraturze. Bardzo popularnym wyborem jest także podjęcie pracy w jednej z kancelarii jako wsparcie administracyjne.
Biuro poselskie lub partia polityczna
Podjęcie pracy po administracji w nieco innych obszarach umożliwiają m.in. zagadnienia z zakresu polityki społecznej. Wiedza z tego zakresu pozwala starać się o posadę w biurze jednej z partii politycznych lub w biurze poselskim. Swoje umiejętności absolwenci mogą wykorzystać w trakcie organizacji spotkań z wyborcami czy odpowiadając na korespondencję.
Służby mundurowe
Co po magistrze mogą robić jeszcze absolwenci administracji? Jednym z perspektywicznych wyborów okazuje się podjęcie pracy cywilnej lub mundurowej w takich służbach, jak:
- Straż Miejska,
- Straż Graniczna,
- Policja,
- Wojsko,
- Straż Pożarna.
Studia magisterskie online – dla aspirujących pracowników obszaru administracji
Lista perspektyw dotycząca podjęcia stabilnego i atrakcyjnego pod wieloma względami zatrudnienia jest znacznie szersza. Uzyskanie wymaganego wykształcenia ułatwiają studia przez Internet, które mogą podjąć nie tylko absolwenci licencjackich studiów z obszaru administracji. Na studia administracja II stopnia z tego obszaru nauk mogą zapisać się również osoby, które ukończyły inne kierunki, co stwarza dodatkowe możliwości rozwoju.