Kompetencje miękkie w pracy logistyka

logistyka studia licencjackie

Zaktualizowano dnia 10 kwietnia 2024

Logistyka to aktualnie jeden z głównych obszarów gospodarczej praktyki, który efektywnie integruje ze sobą wiele różnych procesów biznesowych. Jako dyscyplina naukowa osiągnęła z kolei stabilną i silną pozycję w zakresie nauk o zarządzaniu, a studia logistyczne są coraz chętniej wybierane przez osoby aspirujące do poprowadzenia swojej ścieżki kariery w tym perspektywicznym obszarze. Praca w branży logistycznej wymaga jednak nie tylko posiadania odpowiedniej wiedzy popartej kwalifikacjami, ale wielu kluczowych umiejętności. Jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat do pracy w tym zawodzie?

Usługi firm logistycznych coraz bardziej pożądane

Wszystkie podmioty gospodarcze, które dążą do odniesienia szeroko rozumianego sukcesu na danym rynku, opierają swoje działania na racjonalnym kształtowaniu wartości dostarczanej swojemu klientowi. Bardzo ważnym aspektem jest także poszukiwanie nowych źródeł kreowania przewagi konkurencyjnej. Poprzez optymalizację oraz przepływ produktów, kapitału czy informacji umożliwiają to procesy logistyczne. W ostatnim czasie można zauważyć również aktywizację działań w obszarze outsourgincu, logistycznego partnerstwa czy integracji oraz koordynacji działań w zakresie łańcucha dostaw.

Firmy logistyczne i świadczone przez nich usługi są bardzo pożądane przez coraz większą liczbę branż. Dzieje się tak z uwagi na szeroki zakres działania, który dotyczy przede wszystkim:

  • przepływu i magazynowania towarów,
  • przeładunku materiałów,
  • pakowania oraz utylizacji.

CHCESZ PODJĄĆ PRACĘ W BRANŻY? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA LICENCJACKIE „LOGISTYKA”

Co robią logistycy, czyli rola specjalisty

Wpływ na osiąganie zamierzonych wyników przez firmę ma bardzo często dobrze zorganizowany łańcuch dostaw, który uzależniony jest od właściwego zarządzania na wielu różnych etapach. Ten aspekt w dużej mierze zależy od pracowników i ich efektywności. To, co robi logistyk, wynika z wielu różnych czynników – stanowiska, stażu czy specyfiki firmy.

studia logistyczne online

Do ogólnych zadań specjalisty do spraw logistyki można zaliczyć planowanie, koordynowanie i optymalizację procesów logistycznych w danej organizacji. Dotyczą one zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji oraz magazynowania.

Nieodłącznym elementem codziennych zajęć jest stała współpraca z:

  • przewoźnikami,
  • dostawcami,
  • spedytorami.

Jest to charakterystyczne w pracy logistyka transportu, który dodatkowo ma za zadanie monitorować i analizować wszelkie parametry oraz wskaźniki, a także oceniać ewentualne ryzyko niepowodzeń w łańcuchu dostaw.

Kluczowe kompetencje miękkie w pracy logistyka

Choć główną przepustką do rozwoju kariery w tej branży są odpowiednie studia logistyka – z uwagi na specyfikę procesów – wymaga również od pracownika posiadania szeregu umiejętności niezwykle przydatnych w wykonywaniu codziennych obowiązków. Do najważniejszych zalicza się:

  • planowanie i organizowanie  – przestrzeganie terminów to nieodłączna
    część pracy logistyka, dlatego musi odpowiednio zarządzać czasem i z
    wyprzedzeniem planować kolejne zadania,
  • komunikatywność i umiejętność
    współpracy
    – kooperacja z dostawcami, spedytorami i innymi uczestnikami
    procesów opiera się na efektywnym przekazywaniu informacji, które szczególnie w
    logistyce są jednym z najcenniejszych zasobów,
  • umiejętności matematyczne i analityczne
    liczby, daty czy wykresy to codzienność większości osób zatrudnionych w branży,
    dlatego logistyk musi umieć sprawnie przyswajać i analizować duże ilości
    danych,
  • rozwiązywanie problemów oraz opanowanie
    sukces złożonych procesów logistycznych jest zależne od wielu czynników,
    dlatego logistyk powinien umieć znaleźć przyczynę ewentualnego niepowodzenia i
    odpowiednio zareagować,
  • ogólna sprawność fizyczna – szczególnie
    przydatna na stanowiskach związanych z operacjami magazynowymi.

Licencjackie studia logistyczne – merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy

Powyższe umiejętności nie wystarczą jednak do tego, żeby znaleźć perspektywiczne zatrudnienie i rozwijać swoją karierę w branży. Aby zasilić szeregi swojej firmy, pracodawca przyjmując danego kandydata przede wszystkim weźmie pod uwagę posiadane wykształcenie, które gwarantuje odpowiednie przygotowanie pod kątem merytorycznym i praktycznym.

Posiadają je absolwenci studiów logistycznych, które dzięki rozbudowanemu programowi studiów poznają najważniejsze zagadnienia, jak np.:

  • podstawy ekonomii i socjologii,
  • logistykę zaopatrzenia i dystrybucji,
  • matematykę z elementami statystyk,
  • zarządzanie cyklem życia wyrobu,
  • systemy informatyczne w logistyce.

W zależności od wyboru specjalizacji, absolwenci mogą podjąć pracę jako logistyk transportu, spedytor czy specjalista ds. dostaw.