Zaktualizowano dnia 29 marca 2023
Pedagogika społeczna zajmuje się wpływem środowiska i jego wychowania na rozwój ludzi. Wiąże się ona także z innymi dziedzinami tej nauki, np. pedagogiką przedszkolną, która skupia się na przemianach zachodzących u dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego też, aby zdobyć tytuł licencjata, na studiach pedagogika, należy zgłębić wszechstronną wiedzę z zakresu tej dziedziny.
Studia pedagogika – czego uczy się student na tym kierunku?
Podczas studiów pedagogicznych student poznaje rozległą wiedzę na temat tej dziedziny. Wynika to tego, że dzieli się ona na wiele dyscyplin naukowych, m.in. pedagogikę społeczną, przedszkolną, ogólną itd. Skupiając się na podstawach tej dziedziny, przedstawiana jest wiedza z zakresu metod dydaktyki i kształcenia, sposobów konstruowania programów edukacyjno-wychowawczych, emisji głosu, podstaw prawnych w edukacji i nie tylko.
Studia pedagogika – to kształcenie połączone z wieloma naukami współistniejącymi. Wśród nich wymienia się: psychologię, BHP, technologie informacyjne i komunikacyjne, politykę społeczną, doradztwo zawodowe. Zapoznanie się z tymi dziedzinami umożliwia studentowi wybór modułu specjalnościowego zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i możliwościami.
Moduły specjalnościowe związane z pedagogiką społeczną
Na studiach pedagogika, oferowanych przez naszą uczelnię, student może wybrać moduł specjalnościowy, na którego temat będzie zgłębiał wiedzę. Zazwyczaj decyzja ta zależna jest od tego, jaką pracę chce wykonywać w przyszłości albo zgodna z jego zainteresowaniami. Jeżeli jednak istnieje potrzeba realizacji większej ilości modułów, student ma prawo do wykupienia kolejnych dwóch. Może być to przydatne rozwiązanie dla osób, które chcą zdobyć wiedzę w zakresie pedagogiki społecznej.
Wśród oferty naszej uczelni znajdują się dwa moduły rozszerzające wiedzę na ten temat. Pierwszym z nich jest pedagogika społeczno-opiekuńcza, na którym omawiane są zagadnienia, takie jak: trening umiejętności społecznych, diagnoza pedagogiczna, projekty środowiskowe, profilaktyka społeczna. Co więcej, student uczy się podstaw, warsztatu i metodyki pracy społeczno-opiekuńczej, a także gerontologii społecznej i nie tylko.
Drugi moduł to pedagogika społeczno-kulturowa, na której omawianie są zagadnienia społeczne odnoszące się do inicjowania działań edukacyjnych w społeczności, animacji społecznej, pedagogiki mediów itd. Dodatkowo połączone jest to ze studiowaniem kultury, m.in. aktywizacji społeczno-kulturowej, analizy tekstów kulturowych, historii kultury.
Pedagogika – studia online
Pedagogika na studiach online, poza wiedzą kierunkową, oferuje studentowi możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Dzięki temu rozwija on kompetencje cyfrowe niezbędne we współczesnym świecie. Jest to potrzebne, ponieważ umiejętności z zakresu technologii i informatyki aktualnie wymagane są na każdym stanowisku pracy.
Ponadto studia pedagogiczne online opracowane zostały przez naszych specjalistów według najnowszych wymagań wobec pracowników oświaty. Wszelkie informacje są stale aktualizowane zgodnie z przewidywanymi zmianami. Na kierunku pedagogika studia online dają możliwość samodzielnego gospodarowania czasem, co oznacza, że student może dopasować tempo nauki do własnych możliwości i preferencji.
Tytuł licencjata po studiach online – czy różni się od tego po studiach stacjonarnych?
Umiejętności, zdobyte na kierunku pedagogika podczas studiów online, potwierdzone zostają dyplomem, który nadaje tytuł licencjata. Dokument ten poświadcza o ukończeniu studiów niestacjonarnych. Tytuł licencjata, a także sam dyplom, nie różni się od tego przyznawanego po studiach stacjonarnych. Co więcej, dokument ten jest on uznawany w krajach Unii Europejskiej w taki sam sposób.