Nauczyciel angielskiego a konkurencja na rynku pracy

studia podyplomowe nauczyciel angielskiego

Język angielski to trzeci – zaraz za hiszpańskim i chińskim – pod względem ilości osób, które posługują się nim w celach komunikacyjnych. Nie bez powodu od 1 września 2008 roku został wprowadzony  w polskich szkołach jako obowiązkowy język dla pierwszoklasistów, a od roku 2017 obligatoryjnie pierwsze kroki w tym zakresie stawiają także dzieci na etapie przedszkolnym. Oprócz nauczania w szkołach, od wielu lat na rynku świetnie radzą sobie szkoły językowe zatrudniające wykwalifikowanych lektorów rozwijających umiejętności w mowie i piśmie. Nauczyciel angielskiego, pomimo dużej konkurencji na rynku, może z powodzeniem znaleźć atrakcyjne zatrudnienie w jednej ze szkół. Kto może nauczać tego języka w szkołach i co wpływa na duże prawdopodobieństwo podjęcia pracy w zawodzie?

Nauczyciel angielskiego – popularny i perspektywiczny zawód

Język angielski jest w naszym kraju najpopularniejszym językiem obcym, którym porozumiewa się wiele grup wiekowych, zawodowych, a także etnicznych. Służy do komunikacji w szkole, w miejscach pracy, a także jest niezwykle przydatny w rozwoju kariery międzynarodowej. Choć istnieje wiele metod umożliwiających samodzielną naukę, nauczyciel angielskiego jest stanowiskiem, na które zapotrzebowanie wciąż jest bardzo duże.

studia podyplomowe nauczyciel angielskiego

Wszystko za sprawą nieustannie rozwijającego się rynku usług językowych. Prywatne oraz publiczne szkoły językowe pojawiają się już nie tylko w większych miejscowościach, ale często oferują korzystne sposoby finansowania lub całkowicie bezpłatną naukę. Powszechne stały się również dofinansowania w zakresie języka angielskiego, a także nowoczesne metody nauki online.

Nauczyciele tego obszaru mają bardzo duże szanse na atrakcyjne i stałe zatrudnienie również przez jedną ze szkół publicznych, w których realizowane jest obowiązkowe kształcenie z zakresu języka angielskiego. Perspektywy dodatkowo wzrosły po wprowadzeniu w 2017 r. obligatoryjnego nauczania przedszkolnego w tym zakresie, dzięki czemu nauczyciele angielskiego mogą podjąć zatrudnienie również w przedszkolach. W roku szkolnym 2020/2021 funkcjonowało na terenie kraju ponad 20 tysięcy tego typu placówek, co znacznie zwiększa szanse na znalezienie perspektywicznego zatrudnienia, pomimo dużej ilości nauczycieli oraz lektorów.

Wczesne nauczanie języka angielskiego – co ma na celu?

Wprowadzenie do podstawy programowej wychowania przedszkolnego obowiązkowej nauki języka angielskiego ma na celu stworzyć sytuacje edukacyjne, które sprzyjają rozwoju zainteresowania językiem obcym nowożytnym oraz innymi kulturami przez dzieci.

W ramach wczesnego nauczania języka angielskiego dzieci uczą się w przedszkolu m.in.:

  • rozumienia bardzo prostych poleceń,
  • aktywnego uczestnictwa w zabawach prowadzonych w języku obcym,
  • używania zwrotów oraz wyrazów, które mają znaczenie w danej zabawie,
  • śpiewania piosenek w grupie,
  • powtarzania prostych wierszyków oraz rymowanek.

Nieco bardziej zaawansowana nauka odbywa się w klasach I-III szkoły podstawowej, w której uczniowie kształcą się w zakresie znajomości prostych zwrotów oraz wyrazów i rozumienia nieskomplikowanych wypowiedzi.

Zainteresowanych interesuje więc nie tylko ile zarabia nauczyciel angielskiego, ale także kwestia kwalifikacji, jakie umożliwiają pracę o takim charakterze.

Jak zostać nauczycielem angielskiego w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej?

Wczesnym nauczaniem języka angielskiego mogą zajmować się jednak nauczyciele, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje określone w Rozporządzeniu. Według przepisów mogą być to m.in. osoby, które:

  • ukończyły studia II stopnia bądź jednolite magisterskie na kierunku filologia angielska bądź w specjalności lingwistyki stosowanej tego języka oraz posiadają przygotowanie pedagogiczne,
  • ukończyły studia w kraju, w którym językiem urzędowym jest angielski oraz osiadają przygotowanie pedagogiczne,
  • posiadają kwalifikacje do pracy w przedszkolach lub klasach I-III szkół podstawowych, a także świadectwo egzaminu z danego języka angielskiego w stopniu co najmniej podstawowym oraz ukończyły studia podyplomowe w zakresie wczesnego nauczania danego języka obcego.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe język angielski – wczesne nauczanie

Jak się więc okazuje, studia podyplomowe są odpowiedzią na to, jak zostać nauczycielem angielskiego w przedszkolach oraz klasach I-III w przypadku aktywnych nauczycieli posiadających uprawnienia do nauczania uczniów w tym wieku. Nowoczesna metoda kształcenia oferowana przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego pozwala słuchaczom pozwala w dogodny sposób zdobyć przygotowanie do pracy w zakresie nauczania języka angielskiego w edukacji przedszkolnej oraz wczesnoszkolnej.

Część teoretyczną aspirujący nauczyciele angielskiego mogą zrealizować bez wychodzenia z domu. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.