Aspekty UKUR poruszane podczas studiów rolniczych

rolnictwo studia

Zaktualizowano dnia 2 września 2022

Mechanizacja i rozwój nowoczesnych technologii w połączeniu z wieloma dotacjami, które pozwalają finansować działalność rolną sprawiają, że zainteresowanie własną uprawą rośnie z każdym rokiem. Jak się jednak okazuje, rolnikiem aspirują zostać nie tylko osoby, które dziedziczą ziemię z pokolenia na pokolenie i już od szkoły podstawowej kształcą się w tym kierunku. Wraz z coraz popularniejszym i łatwiejszym przebranżowieniem, absolwenci szkół o zupełnie innych profilach interesują się zdobyciem wymaganych kwalifikacji, aby móc prowadzić własną uprawę bądź hodowlę. Aspirujący rolnik musi spełnić kilka wymogów, lecz jeśli dodatkowo ukończy właściwe podyplomowe studia rolnictwo będzie mogło być jego główną i legalną działalnością. Wykształcenie rolnicze pozwala zdobyć kierunek oferowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, który przygotuje z wielu niezwykle przydatnych obszarów, w tym m.in. z aktualnych przepisów prawnych związanych z działalnością rolniczą.

Rolnik indywidualny – kim jest w świetle prawa?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest czasochłonne i niezwykle kosztowne. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy rolnicy mogą korzystać jednak z wielu dotacji, które pozwalają w mniejszym lub większym stopniu odciążyć budżet związany z produkcję roślinną oraz zwierzęcą. Status rolnika indywidualnego pozwala nie tylko prowadzić działalność rolniczą zgodnie z prawem, ale także korzystać z tego typu dopłat. Aby go uzyskać, aspirujący rolnicy muszą:

  • być właścicielem, wieczystym użytkownikiem lub dzierżawcą bądź samoistnym posiadaczem nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni mniejszej niż 300 hektarów,
  • od przynajmniej 5 lat zamieszkiwać gminę, na której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodząca w skład gospodarstwa rolnego,
  • osobiście prowadzić gospodarstwo przez minimum 5 lat (chyba, że rolnik w dniu ogłoszenia wykazu nieruchomości ma mniej niż 40 lat),
  • posiadać kwalifikacje rolnicze.

Podyplomowe studia rolnictwo – zdobądź kwalifikacje rolnicze

Kwalifikacje rolnicze to jeden z wymogów, który musi zostać spełniony przez aspirujących rolników. W świetle przepisów są rozumiane jako:

  • wykształcenie rolnicze zasadnicze: zawodowe, średnie bądź wyższe lub
  • tytuł kwalifikacyjny bądź tytuł zawodowy albo tytuł zawodowy mistrza w zakresie prowadzenia działalności rolniczej oraz posiadanie minimum 3-letniego stażu pracy w rolnictwie lub
  • wykształcenie wyższe lub średnie inne niż rolnicze i 3-letni staż pracy lub
  • ukończone studia podyplomowe z zakresu rolnictwa,
  • wykształcenie zasadnicze, gimnazjalne lub podstawowe inne niż rolnicze oraz minimum 5-letni staż pracy w rolnictwie.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Studia podyplomowe rolnictwo – e-learning

Istnieje więc kilka możliwości zdobycia kwalifikacji rolniczych. Jak się jednak okazuje z marzeń o pozostaniu rolnikiem nie muszą rezygnować osoby, które ukończyły wcześniej studia zupełnie z innych dziedzin. W takim przypadku niezwykle przydatne okażą się podyplomowe studia rolnicze dla absolwentów kierunków nierolniczych przygotowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego, które mają charakter kwalifikacyjny.

Zainteresowani słuchacze mogą zdobyć kwalifikacje rolnicze bez wychodzenia z domu. Nauka odbywa się za pośrednictwem nowoczesnej i skutecznej platformy dydaktycznej, która umożliwia realizację programu studiów w wybranych dniach i o dowolnych porach. Dodatkowo, absolwenci nie musza zdawać państwowego egzaminu w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

Rozbudowany program – prawo rolne i wiele więcej

Program studiów został podzielony na dwa semestry. Pierwszy z nich porusza bardzo istotne zagadnienia związane z prawem rolnym, które umożliwią zapoznać się z aktualnymi przepisami m.in. Ustawy o Kształtowaniu Ustroju Rolnego (UKUR), czyli jednego z najważniejszych aktów prawnych związanego z działalnością rolną. Dodatkowo słuchacze poznają sposoby promowania swoich artykułów, a także poznają metody rozliczania finansów w swoim gospodarstwie.

Drugi semestr pozwoli słuchaczom poznać technologie produkcji zwierzęcej oraz roślinnej, skupiając się na zagadnieniach związanych z podstawami fizjologii oraz odżywiania produktów rolnych. Bardzo ważnymi tematami w kontekście prowadzenia własnej działalności będą lekcje dotyczące agrobiznesu oraz kierunków rozwoju techniki rolniczej.

Studia rolnictwo

Studia podyplomowe rolnictwo – dla kogo?

Rolnictwo (dla absolwentów kierunków nierolniczych) to studia stworzone dla osób posiadających wykształcenie wyższe z innych obszarów, którzy chcą uzyskać niezbędne kwalifikacje rolnicze i chcą poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku własnej działalności rolnej. Rozbudowany i dopracowany program przygotuje do pracy zarówno w przemyśle rolno-spożywczym, jak i organizacjach pozarządowych czy unijnych agencjach.

Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie Studia podyplomowe rolnictwo.