Ziołolecznictwo – studia wracające do łask

ziołolecznictwo studia

Zaktualizowano dnia 14 czerwca 2022

Mimo postępów medycyny i rozwoju farmacji, istnieje wciąż wiele schorzeń wymagających regularnego leczenia. Wraz z biegiem lat tempo życia znacznie wzrosło, co przekłada się również na to, że pacjenci oczekują natychmiastowych efektów. Niestety stosowanie antybiotyków oraz nadmierne zażywanie syntetycznych lekarstw wywołuje wiele skutków ubocznych. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stało się więc sięganie po tradycyjne metody w postaci leczenia za pomocą ziół. Z uwagi na coraz większe zainteresowanie klientów ziołolecznictwem można również zauważyć rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tym zakresie. Dla osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w perspektywicznej dziedzinie, jaką jest ziołolecznictwo studia podyplomowe będą świetnym wyborem nie tylko z uwagi na ogromną dawkę merytorycznej wiedzy, ale również kwalifikacyjny charakter.

Czym jest fitoterapia (ziołolecznictwo)?

Fitoterapia (nazywana także ziołolecznictwem oraz fitofarmakologią) jest działem medycyny oraz farmakologii, który zajmuje się stosowaniem w profilaktyce oraz terapii chorób ziołowych leków wytwarzanych z naturalnych lub przetworzonych surowców, które pochodzą z roślin leczniczych. Ziołolecznictwo używane jest także w celu określenia gałęzi medycyny, która zajmuje się leczeniem preparatami roślinnymi według systemu starożytnych Rzymian, Greków, a także systemów medycznych Indii oraz Chin.

W racjonalnej fitoterapii wykorzystuje się z kolei nowoczesne formy preparatów w postaci kapsułek oraz tabletek zawierających najczęściej pojedyncze składniki. Mogą być to nie tylko zioła, ale również wyciągi z różnych roślin o właściwościach leczniczych.

ziołolecznictwo studia

Ziołolecznictwo – coraz popularniejsze

Na coraz większe zainteresowanie ziołolecznictwem wpływa fakt, iż preparaty ziołowe są bezpieczne w leczeniu klinicznym, mogą działać długoterminowo i wykazują łagodne działanie. Rzadko wykazują również działania niepożądane. W ostatnich latach popularność preparatów roślinnych wzrosła także przez próbę znalezienia jak największej liczby zamienników leków syntetycznych lub próby ich wspomagania. Są one niezwykle przydatne podczas leczenia zarówno chorób przewlekłych, a także – w połączeniu z odpowiednią dietą – wykazują świetne rezultaty w trakcie walki z chorobami cywilizacyjnymi.

Studia zielarskie – dla kogo?

Niektóre z roślin wykazują jednak bardzo silne działanie, dlatego wymagają szczególnej ostrożności w stosowaniu. Ze względu na bardzo wiele odmian, a także ich różnorodne zachowanie, niezwykle ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, która pozwoli w odpowiedni sposób dobierać rośliny do leczenia pacjentów.

Ze względu na coraz większą świadomość  własnego ciała oraz popularność produktów pochodzenia roślinnego, coraz więcej osób myśli nad podjęciem pracy w zakresie terapii naturalnych. Na studia zielarskie zapisują się głównie osoby zainteresowane tematyką zielarstwa i ziołolecznictwa, a także chcące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, dietetyki czy wpływu tego typu preparatów na wyniki treningów sportowych.

Studia zielarskie są również konieczne w przypadku aspirujących zielarzy-fitoterapeutów. Aby pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednie kwalifikacje. Jedną z dróg do ich zdobycia jest ukończenie studiów podyplomowych oferowanych przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego

Studia dla zielarzy i fitoterapeutów

Zielarz fitoterapeuta to osoba, która pozyskuje, przechowuje, a następnie sprzedaje wyroby zielarskie, kosmetyczne, a także suplementy diety. Bardzo często współpracuje z lekarzami oraz farmaceutami w poszukiwaniu i poznawaniu nowych właściwości roślin leczniczych. Osoba na tym stanowisku ma za zadanie również określać dawkowanie konkretnych preparatów oraz wskazać działanie niepożądane, jakie mogą wystąpić po ich zastosowaniu.

Z uwagi na ogromną odpowiedzialność w kontekście ludzkiego zdrowia i życia, osoby na tym stanowisku muszą posiadać szeroką wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, a także umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Ziołolecznictwo studia podyplomowe – dla kogo?

Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu studiami zielarskimi, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała studia podyplomowe na kierunku Zielarstwo i fitoterapia. Ma on charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że słuchacze oprócz ogromnej dawki niezwykle cennej wiedzy z zakresu m.in. podstaw ziołolecznictwa, farmakologii, psychologii pracy z pacjentem, czy fizjologii człowieka, zdobywają również kwalifikacje do pracy w zawodzie jako zielarz-fitoterapeuta.

Po ukończeniu studiów absolwenci mogą prowadzić własną drogerię lub sklep zielarsko-medyczny, pracować w centrum SPA, uzdrowiskach czy ośrodkach odnowy biologicznej, w których wykorzystuje się wyroby pochodzenia roślinnego.

Ziołolecznictwo studia przez Internet

Zielarstwo i fitoterapia to kierunek realizowany w formie online. Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której znajdują się wysokiej jakości materiały naukowe. Słuchacze mają do nich dostęp o każdej porze, dzięki czemu mogą w łatwy sposób pogodzić edukację z pracą lub innymi obowiązkami. Więcej o tej formie kształcenia przeczytasz w naszym artykule „Jak wyglądają studia online?”.

Dołącz do nas, by otrzymywać
więcej materiałów specjalnie dla Ciebie!

NEWSLETTER

Stawiasz na ciągły rozwój? My też! Zapisz się, by mieć stały dostęp do najnowszych informacji i wskazówek dotyczących zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na podany adres e-mail informacji handlowych/marketingowych dotyczących oferowanych za pośrednictwem Serwisu produktów i usług (w tym nowych kierunków studiów, promocji oraz rabatów) na zasadach określonych w www.studia-online.pl/polityka_prywatnosci.