Zaktualizowano dnia 6 czerwca 2022
Dynamicznie rozwijający się świat wymaga tego, by oferowany system oświaty podążał za standardami narzuconymi przez zmiany światopoglądowe i technologiczne. W tym celu bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie kształcenie nauczycieli podczas ich przygotowania do pracy, ale i utrzymanie efektywności zawodowej po zatrudnieniu. Korzystne będzie zatem podejmowanie studiów nauczycielskich przez pracowników oświaty w celu poszerzenia kwalifikacji zawodowych zgodnie ze zmieniającymi się wymaganiami edukacyjnymi.
Plastyka, technika i muzyka w szkole podstawowej
Lekcje plastyki mają na celu budzić u uczniów wrażliwość na piękno natury i wartości przekazywane w dziełach sztuki. Artystyczna forma zajęć zachęca do wyrażania własnej ekspresji i rozwija wyobraźnię twórczą w uczestnikach. Rzeźby, obrazy itp. są ważnym elementem dorobku kulturowego, dlatego należy pielęgnować w uczniu szacunek i świadomość korzystania z tego dziedzictwa.
Z kolei na lekcjach muzyki uczeń może uwolnić swoje emocje, np. rozładować stres. Głównym celem tych zajęć jest odczuwanie przez uczestników radości. Muzyka wpływa na uwrażliwienie ucznia na jej piękno, a także umożliwia rozwijanie talentów wokalnych czy instrumentalnych. Zajęcia te wpływają na integrację grupy, a także na percepcję świata.
Technika natomiast uzmysławia uczniowi, jak dynamicznie zmienia się świat w tym kierunku. Dzięki temu uczy szacunku do posiadanych dóbr materialnych i mienia wspólnego. Uczeń staje się świadomym konsumentem, a także uczy się za sprawą prostych projektów technicznych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki temu wyrabia w sobie prawidłowe nawyki zachowań, które wykorzysta w dorosłym życiu zawodowym.
Wszechstronność tych przedmiotów daje nauczycielowi szansę na kreatywne zajęcia, a także wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka. Nie mają tu znaczenia umiejętności ucznia, a jedynie jego zaangażowanie w lekcje. Co więcej, każdy z tych przedmiotów może pomóc uczniom znaleźć w sobie pasję i stać się wartościowym sposobem na wykorzystywanie czasu wolnego.
Dokształcanie kadry a doskonalenie umiejętności nauczyciela
Wbrew pozorom dokształcanie nauczycieli nie oznacza tego samego, co doskonalenie zawodowe. Pierwsze z tych pojęć określa uzupełnienie formalnych kwalifikacji pracownika. Oznacza to, że w ramach dokształcania prowadzący zajęcia nabywa wiedzę i umiejętności, które nie są związane z aktualnie wykonywanymi przez niego zadaniami. Przykładem może być nauczyciel muzyki w szkole podstawowej, który podejmuje dokształcanie na studiach podyplomowych: plastyka i technika online. Warto dodać, że kształcenie nie musi wiązać się bezpośrednio z zajmowanym stanowiskiem.
Aby wyjaśnić różnice pomiędzy tymi terminami, warto dodać, że doskonalenie zawodowe skupia się na ulepszaniu umiejętności wykorzystywanych w codziennej pracy. Chodzi tu o systematyczne odnawianie wiedzy i zdobywanie doświadczenia w wykonywanych zadaniach. Na przykład u nauczyciela plastyki wymagania przed nim stawiane w zakresie dotyczą przede wszystkim opanowania umiejętności związanych z czynnościami artystycznymi.
Studia podyplomowe: technika, plastyka i muzyka – kto może przystąpić i po co?
Studia podyplomowe dla nauczycieli skierowane są dla osób, które chcą zdobyć kompetencje pozwalające im na prowadzenie drugiego przedmiotu. Nauka na kierunku Nauczanie plastyki, muzyki i techniki umożliwi nauczycielom zdobycie wiedzy merytorycznej, dydaktycznej i metodycznej w zakresie pracy z uczniem. Ponadto studia nauczycielskie sprzyjają odkrywaniu i wykorzystaniu drzemiącego w pedagogach potencjału edukacyjnego i umocnieniu ich pozycji na rynku pracy.
Postępy w nauce i technologii wymagają od nauczycieli gruntownego zrozumienia aktualnych i nowych kierunków nauczania. Dokształcanie za sprawą studiów podyplomowych jest sposobem na to, aby wyjść naprzeciw rosnącym oczekiwaniom uczniów i ich rodziców. Ponadto studiowanie wpływa na poprawę statusu nauczyciela nie tylko materialnego, ale i społecznego. Dodatkowe kwalifikacje są sposobem pogłębiania specjalistycznej wiedzy w nauczaniu, a także uznawane jest za przejaw więzi nauczyciela z zawodem.
Studia podyplomowe dla nauczycieli
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego od ponad 20 lat zajmuje się kształceniem osób aktywnych zawodowo, umożliwiając poszerzenie swoich kompetencji oraz zdobycie nowych kwalifikacji. Proces kształcenia odbywa się online za pomocą nowoczesnych metod i technik nauczania na odległość.
Opracowany przez specjalistów kierunek Nauczanie plastyki, muzyki i techniki uwzględnia najnowsze wytyczne podstawy programowej odnoszącej się do każdego z tych przedmiotów. Słuchacz dowiaduje się, czym charakteryzuje się metodyka nauczania plastyki, muzyki i techniki, a także zdobywa wiedzę praktyczną w zakresie dydaktyki każdego z nich. Program skonstruowany jest tak, by nauczyciel uzyskał wiedzę w zakresie niezbędnym do realizacji treści kształcenia.
Podjęcie studiów podyplomowych na tym kierunku umożliwia zdobycia kwalifikacji aż z trzech przedmiotów i podjąć dodatkowo pracę nauczyciela muzyki, techniki czy plastyki.