Jesteś psychologiem i chcesz uczyć w szkole? Dokształć się

psycholog w szkole

Zaktualizowano dnia 23 maja 2022

Szeroka wiedza i bogate doświadczenie jakie posiadają psycholodzy sprawia, że mogą poprowadzić swoją ścieżkę kariery w wielu różnych kierunkach. Jedni specjaliści wybierają pracę w przychodniach specjalistycznych, podczas gdy drudzy wolą świadczyć usługi podczas indywidualnych wizyt w prywatnym gabinecie. Z uwagi na potrzebną pomoc psychologiczną w szkołach, spora część psychologów postanawia zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby móc podjąć pracę na stanowisku psychologa nauczyciela. Jakie wymagania muszą spełnić osoby, które aspirują do podjęcia zatrudnienia jako psycholog w szkole?

Kim jest i czym zajmuje się psycholog w szkole?

Nauczyciel psycholog to specjalista, który odpowiada za organizację pomocy psychologicznej w szkole uczniom i ich rodzicom lub opiekunom, a także pozostałej kadrze pedagogicznej. Diagnozuje, opiniuje, a także orzeka oraz prowadzi psychoterapie współpracując z wychowawcami, nauczycielami, rodzicami, jak i organami szkoły.

Nauczyciel psycholog ma za zadanie m.in.:

  • organizować i prowadzić różne formy pomocy psychologicznej, aby zminimalizować skutki rozwojowych zaburzeń, a także im zapobiegać,
  • badać i analizować psychologiczne problemy związane z nauczaniem oraz wychowywaniem dzieci i młodzieży,
  • diagnozować zaburzenia oraz sytuacje wychowawcze, aby wspierać rozwój ucznia,
  • określać odpowiednie formy pomocy psychologicznej (mowa o działaniach profilaktycznych, doradczych, interwencyjnych i mediacyjnych),
  • stosować psychoterapię i rehabilitację psychologiczną, a także prowadzić zajęcia psychokorekcyjne i terapeutyczne,
  • dokumentować przebieg działań,
  • współpracować z instytucjami i organizacjami – zarówno rządowymi, jak i pozarządowymi przy organizacji różnych form pomocy psychologicznej,
  • dbać o podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Psycholog w szkole

Zalety pracy jako nauczyciel psycholog

Praca na takim stanowisku pozwala psychologom znacznie rozwinąć swoje umiejętności pod kątem współpracy z dziećmi i młodzieżą. Dzieje się tak dlatego, że w obrębie jednej szkoły przebywa wielu uczniów o różnych predyspozycjach, którzy borykają się z wieloma różnymi problemami. Nauczyciel psycholog współpracuje również z innymi specjalistami i ośrodkami, a także z gronem pedagogicznym i rodzicami, dzięki czemu znacznie rozwija swoje umiejętności interpersonalne. Nieustanny kontakt z tymi osobami pozwala znacznie poszerzyć horyzonty w zakresie swojego zawodu oraz wzbogacić swoje doświadczenie.

Kto może zostać nauczycielem psychologiem?

Aby pracować jako nauczyciel psycholog w przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych, należy ukończyć studia magisterskie lub studia I bądź II stopnia na kierunku psychologia na specjalności, która odpowiada prowadzonym zajęciom, a także posiadać przygotowanie pedagogiczne. Absolwenci psychologii muszą zdobyć kwalifikacje pedagogiczne, które przygotują do pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Kto może zostać nauczycielem psychologiem?

Aby pracować jako nauczyciel psycholog w przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych, należy ukończyć studia magisterskie lub studia I bądź II stopnia na kierunku psychologia na specjalności, która odpowiada prowadzonym zajęciom, a także posiadać przygotowanie pedagogiczne. Absolwenci psychologii muszą zdobyć kwalifikacje pedagogiczne, które przygotują do pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów to kierunek przygotowany dla psychologów, którzy chcą nie tylko zdobyć wiedzę oraz umiejętności z zakresu pracy dydaktycznej, ale również zdobyć wymagane kwalifikacje, niezbędne do pracy w szkołach i placówkach oświatowych.

W trakcie 3 semestrów słuchacze poznają zagadnienia związane z:

  • etyką zawodu nauczyciela,
  • systemem oświaty oraz doradztwem zawodowym,
  • metodami pracy nauczyciela psychologa,
  • uzależnieniami, profilaktyką i promocją zdrowia,
  • podejściem do pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
  • andragogiką,
  • rolą i warsztatem pracy nauczyciela psychologa,
  • wykorzystaniem nowoczesnych technologii w trakcie nauczania.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Psycholog w szkole – studia podyplomowe

Teoretyczną część studiów podyplomowych słuchacze realizują w trybie online, wykorzystując nowatorską i niezwykle efektywną platformę dydaktyczną. Dzięki temu, każdy z aspirujących nauczycieli psychologów może realizować tematy z programu studiów z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Słuchacze mają możliwość logowania się na platformę w dogodnych przez siebie porach, co pozwala swobodnie dostosować tempo nauki do własnych potrzeb oraz łatwe pogodzenie nauki z pracą bądź innymi obowiązkami.