Przekazanie gospodarstwa rolnego na dzieci a wymagania prawne

przekazanie gospodarstwa rolnego

Zaktualizowano dnia 28 sierpnia 2024

W 2021 roku średnia wielkość powierzchni gruntów rolnych w jednym gospodarstwie wynosiła średnio około 11,2 hektara. Rola najczęściej uprawiana jest przez całe rodziny, które z pokolenia na pokolenia dbają o jak najwyższą jakość plonów i kondycję uprawianych roślin. Aktualnie przekazanie gospodarstwa rolnego odbywa się w oparciu o konkretne przepisy ustaw, które regulują tego typu transakcje. Jak wygląda ten proces w świetle przepisów?

Przepisanie ziemi rolnej w 2024 roku

Wiele osób, które aktualnie prowadzą gospodarstwo rolne, zastanawia się, jak przepisać gospodarstwo rolne na dzieci. Jak można przeczytać w artykule 2a ust. 1 Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, rola może być zakupiona przez rolnika indywidualnego. Aby zostać rolnikiem indywidualnym, należy spełnić kilka wymogów, w tym posiadać wykształcenie rolnicze, które można zdobyć zapisując się na studia podyplomowe rolnicze.

Przekazanie gospodarstwa rolnego na dzieci a wymagania prawne

Przepis ten nie dotyczy jednak:

●     dzieci, wnuków, prawnuków,

●     rodziców, dziadków, pradziadków,

●     rodzeństwa – ich dzieci oraz rodziców,

●     małżonków,

●     pasierbów,

●     osób przysposabiających i osób przysposobionych.

Dzięki temu możliwe jest np. przekazanie gospodarstwa rolnego synowi.

Przepisanie ziemi rolnej – darowizna

Przekazanie gospodarstwa rolnego może nastąpić w oparciu o umowę darowizny. Dokument ten musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Darowizna jest sporządzana w celu nieodpłatnego wzbogacenia przez osobę obdarowaną majątkiem, dlatego np. przekazanie gospodarstwa rolnego synowi jest bezpłatne – syn nie wnosi żadnej opłaty rodzicom za otrzymane ziemie. Dzieje się tak dlatego, że po wizycie zainteresowanych, notariusz zgłasza umowę darowizny do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Następnie musi zgłosić to również obdarowany (maksymalnie 6 miesięcy później).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT ZARZĄDZANIA ZIEMIĄ ROLNĄ NA STUDIACH ROLNICZYCH!

Przekazanie gospodarstwa rolnego – umowa z następcą

Osoby, które zastanawiają się, jak przepisać gospodarstwo rolne na dzieci, mogą skorzystać również z drugiego sposobu, którym jest sporządzenie umowy z następcą. Istnieje tylko jeden warunek – osoba otrzymująca dane grunty musi być starsza lub młodsza o minimum 15 lat. Co ciekawe, nie musi być nawet blisko spokrewniona, a także nie musi posiadać statusu rolnika. Plusem pokrewieństwa jest również w tym przypadku brak opłaty podatku.

Umowa z następcą polega na tym, że obecny właściciel gruntów zobowiązuje się przepisać własność gospodarstwa na konkretną osobę (np. dziecko) w momencie przejścia na emeryturę bądź w chwili, gdy rozpocznie pobierać rentę inwalidzką.  Następca z kolei zobowiązuje się już w chwili podpisania tej umowy do pracy na rzecz gospodarstwa.

Tego typu mowa jest pewnego rodzaju hybrydą darowizny oraz dożywocia. Co ważne, częścią umowy jest również zapewnienie rodzicowi świadczeń, w ramach których będzie utrzymywany do chwili śmierci. Mowa o zapewnieniu mieszkania, ubrania, pożywienia, elektryczności, ogrzewania oraz – w razie choroby lub potrzeby – niezbędnej pomocy.

Studia podyplomowe rolnictwo

W innych przypadkach, przekazanie gospodarstwa rolnego może nastąpić tylko w sytuacji, gdy osobą obdarowywaną jest osoba posiadająca status rolnika. Aby nim zostać, należy m.in. posiadać wykształcenie rolnicze, które można zdobyć zapisując się na studia podyplomowe Rolnictwo (dla absolwentów kierunków nierolniczych), które można zrealizować w trybie online.

Szukasz promocji na studia z okazji Black Week? Już dziś sprawdź naszą stronę i dowiedz się o promocji przed innymi!

rolnictwo studia podyplomowe

Pomimo tego, że grunty rolne można dziedziczyć bez posiadania statusu rolnika, warto ukończyć studia rolnicze, ponieważ:

  • w programie studiów przewidziane są przedmioty związane z prawem rolnym, ekonomią czy innymi zagadnieniami, które pozwolą na sprawne zarządzanie gospodarstwem,
  • można poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności, a także rozwinąć doskonale prosperujący biznes,
  • dzięki nim oraz spełnieniu innych warunków, możliwe będzie ubieganie się w przyszłości o dofinansowania rolnicze z Unii Europejskiej.

Przepisanie ziemi rolnej – podsumowanie

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak może wyglądać przepisanie ziemi rolnej. Przekazanie jej w ramach darowizny jest możliwe nawet w przypadku osób wcześniej niezwiązanych z rolnictwem. Osoby, na które przepisana zostaje ziemia, w przyszłości mogą dalej prowadzić gospodarstwo rolne lub starać się o odrolnienie danej ziemi, jeżeli np. stanowi ona nieużytek rolny.

Już dziś rozpocznij naukę na podyplomowych studiach rolniczych!

Przekazanie gospodarstwa rolnego na dzieci a wymagania prawne

Co jeszcze warto wiedzieć?

  1. Ile kosztuje przepisanie działki u notariusza 2024?

Koszt przepisania działki u notariusza na dziecko będzie zależny od wartości nieruchomości. Maksymalne stawki taksy notarialnej określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

  1. Ile kosztuje darowizna ziemi rolnej?

Na koszty darowizny ziemi rolnej składać się będzie: wpis własności w księdze wieczystej, dodatkowe wypisy oraz taksa notarialna. Przykładowo – dla ziemi o wartości około 400 tysięcy złotych, koszty powinny zamknąć się w okolicach 1200 zł.

  1. Jakie dokumenty są potrzebne do darowizny ziemi rolnej?

Do darowizny ziemi rolnej potrzebny będzie dokument potwierdzający własność, odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, opis nieruchomości rolnej.