Prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka jest rezultatem m.in. dojrzewania centralnego układu nerwowego, narządów zmysłu, a także ich obopólnej symulacji. Niestety nie wszystkie dzieci dysponują odpowiednią sprawnością w zakresie motoryki, komunikacji oraz stabilności emocjonalnej. Na wykrycie pewnych zaburzeń pozwala diagnoza integracji sensorycznej. Podczas pracy z takimi uczniami, terapeuci wdrażają metody oraz ćwiczenia mające na celu zniwelować różnego rodzaju zaburzenia. Aby pracować z takimi osobami, należy posiadać odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz kwalifikacje. Jak się okazuje, teoretyczną część programu z tego zakresu można zrealizować w trybie online – z każdego miejsca z dostępem do Internetu.
Czym jest terapia integracji sensorycznej?
Terapia SI jest prowadzona za zwyczaj po wcześniejszej diagnozie i kompleksowych badaniach, które mogą prowadzić wykwalifikowani terapeuci. Przede wszystkim zadaniem tego typu terapii jest dostarczenie odpowiedniej ilości bodźców sensorycznych (m.in. dotykowych, przedsionkowych i proprioceptywnych) w taki sposób, aby dziecko mogło w spontaniczny sposób formułować reakcje adaptacyjne, które poprawiają integrację tych bodźców.
W trakcie terapii, relacje, które zachodzą między procesami sensorycznymi oraz zachowaniem ruchowym w trakcie specyficznych aktywności, poprawiają i kształtują połączenia synaptyczne w ośrodkowym układzie nerwowym. Zazwyczaj terapia przybiera postać zabawy, podczas której dziecko poprawia integrację sensoryczną wzmacniając procesy nerwowe.
Integracja sensoryczna diagnoza
Aby dobrać odpowiednio te ćwiczenia, niezwykle ważna jest diagnoza – najczęściej stawiana po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu. Dzięki niemu terapeuta może dowiedzieć się nie tylko na jakim etapie jest dziecko, ale również bliżej poznać jego predyspozycje oraz motywacje.
Studia podyplomowe z integracji sensorycznej
W odpowiedzi na duże zainteresowanie zdobyciem kwalifikacji do pracy w zakresie diagnozy i terapii SI, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła studia podyplomowe z integracji sensorycznej, dzięki którym słuchacze poznają standardy diagnozy psychologicznej, logopedycznej i pedagogicznej, a także procesy diagnozy SI. Absolwenci będą wyposażeni w niezwykle ważną wiedzę do prowadzenia samodzielnej obserwacji diagnostycznej i klinicznej dziecka.
Ogromnym atutem kierunku jest możliwość realizacji części teoretycznej całkowicie w sposób zdalny poprzez efektywną i nowoczesną platformę dydaktyczną. Słuchacze mają do niej nieograniczony dostęp, dzięki czemu mogą logować się w dowolnych dniach i o wybranych godzinach. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które w łatwy sposób chcą połączyć naukę z innymi obowiązkami lub pracą.
Dla kogo studia podyplomowe integracja sensoryczna?
Integracja sensoryczna studia podyplomowe to kierunek skierowany głównie do pedagogów, nauczycieli, logopedów oraz psychologów i absolwentów studiów magisterskich, którzy posiadają kwalifikacje pedagogiczne. Osoby, które nie posiadają przygotowania pedagogicznego mogą zrealizować je również na WSKZ.
Uczelnia umożliwia bowiem realizację dwóch kierunków równolegle (wówczas studia z zakresu przygotowania pedagogicznego objęte są 25% rabatem). Kierunek przygotowuje absolwentów do pracy w przedszkolach, ośrodkach prowadzących zajęcia z integracji SI, ośrodkach edukacyjnych czy klubach malucha.