Czy psycholog musi mieć uprawnienia pedagogiczne?

Przygotowanie pedagogiczne online

Zaktualizowano dnia 18 grudnia 2024

Z roku na rok osób z problemami na tle psychicznym przybywa. Optymistyczne jest jednak to, że coraz rzadziej wizyta u psychologa wprawia w poczucie wstydu osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami na tym tle. Dzięki coraz większej świadomości w zakresie własnego zdrowia oraz coraz mniejszym oporem przed zgłoszeniem się do specjalisty, rośnie zapotrzebowanie na psychologów. Z uwagi na niezwykle perspektywiczną ścieżkę zawodową oraz wysokie wynagrodzenie, coraz więcej osób decyduje się zdobyć uprawnienia potrzebne do podjęcia pracy o takim charakterze. Czy w drodze po konieczne kwalifikacje aspirujący psycholodzy muszą zrealizować przygotowanie pedagogiczne?

Czym jest psychologia?

Psychologia to obszerna dziedzina nauk badająca mechanizmy oraz prawa, które dotyczą zachowania i psychiki człowieka. Analizuje m.in.:

  • procesy poznawcze (pamięć, myślenie,
    wyobrażanie),
  • emocje i procesy motywacji,
  • psychiczne aspekty ludzkich interakcji,
  • funkcjonowanie centralnego układu nerwowego,
  • zaburzenia osobowości,
  • związki procesów psychicznych.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Kto może pracować jako psycholog?

Psychologia to również popularny, ciekawy i niezwykle przyszłościowy kierunek studiów, pozwalający zdobyć wiedzę oraz umiejętności potrzebną do pracy z osobami, których dotykają problemy natury psychicznej. Aby móc tytułować się psychologiem, trzeba ukończyć 5-letnie studia psychologiczne. Z uwagi na to, że jest to niezwykle szeroka dziedzina, aspirujący psycholodzy realizują później naukę w konkretnym kierunku np. z zakresu psychologii sądowej bądź psychologii klinicznej.

Dlatego psycholodzy mogą pracować w wielu różnych miejscach – np. szpitalach, ośrodkach uzależnień lub prowadzić własny gabinet. Wielu psychologów planuje poprowadzić swoją ścieżkę zawodową w kierunku pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach lub innych placówkach oświatowych. Aby pracować w szkole, psycholodzy muszą ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia o specjalności odpowiadającym prowadzonym zajęciom, a także posiadać uprawnienia pedagogiczne.

Studia pedagogiczne uprawniające do pracy w szkole

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia z zakresu przygotowania pedagogicznego dla psychologów, które słuchacze mogą zrealizować całkowicie online. Wszystko dzięki efektywnej i nowoczesnej platformie e-learningowej, do której słuchacze posiadają nieograniczony dostęp. Dzięki temu mogą zrealizować studia pedagogiczne uprawniające do pracy w szkole w dowolnych dniach i porach, przez co z łatwością mogą pogodzić naukę z pracą i innymi obowiązkami oraz dostosować tempo nauki do własnych potrzeb.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów online

Studia Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że absolwenci nie tylko zdobędą wiedzę z zakresu m.in. metod pracy nauczyciela psychologa, podstaw dydaktyki, emisji głosu czy pedagogiki, ale również zdobędą uprawnienia do pracy jako psycholog w przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach oświatowych, a także poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów online jest skierowane dla absolwentów psychologii – zarówno jednolitych magisterskich, jak również II stopnia.

Dołącz do nas, by otrzymywać
więcej materiałów specjalnie dla Ciebie!

NEWSLETTER

Stawiasz na ciągły rozwój? My też! Zapisz się, by mieć stały dostęp do najnowszych informacji i wskazówek dotyczących zdobywania kwalifikacji zawodowych.

Zapisuję się do newslettera i wyrażam zgodę na otrzymywanie od Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego na podany adres e-mail informacji handlowych/marketingowych dotyczących oferowanych za pośrednictwem Serwisu produktów i usług (w tym nowych kierunków studiów, promocji oraz rabatów) na zasadach określonych w www.studia-online.pl/polityka_prywatnosci.