Zaktualizowano dnia 20 stycznia 2022
W ostatnim czasie można zauważyć ogromny wzrost zainteresowania rynkiem nieruchomości. Zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miejscowościach popyt na nowe mieszkania w blokach i domy jednorodzinne jest bardzo duży. Niektórzy szukają swojego wymarzonego „M”, podczas gdy inni upatrują w nieruchomościach świetnej lokaty swojego kapitału. Wzrosła jednak nie tylko aktywność pod kątem liczby inwestycji oraz ofert sprzedaży, lecz także zapotrzebowanie na osoby wykwalifikowane w kierunku zarządzania i obsługi nieruchomości. Działania w tym zakresie to inaczej gospodarka nieruchomościami – co to jest i kto się nią zajmuje?
Gospodarka nieruchomościami co to jest?
Śmiało można stwierdzić, że ostatnie lata są dla rynku nieruchomości złotym okresem. Stale rosnące ceny za metr kwadratowy oraz liczba nowych inwestycji są odpowiedzią na wysoki popyt zarówno nowych mieszkań, jak i tych pochodzących z rynku wtórnego. Wzrost aktywności zauważyć można także wśród nieruchomości o charakterze usługowym czy biznesowym. Z tego powodu rośnie także zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się zarządzaniem, utrzymaniem oraz wyceną nieruchomości.
Działania te nazywane są gospodarką nieruchomościami, którą porównuje się do ekonomicznego podejścia zarządzania, zakładającego wyznaczanie konkretnych celów oraz osiągania ich przy użyciu odpowiednich środków.
Normy gospodarowania nieruchomościami są ujęte w naszym kraju w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zwarte w niej zasady dotyczą:
- podziału nieruchomości,
- scalania oraz podziału nieruchomości,
- wyceny nieruchomości,
- pierwokupu nieruchomości,
- gospodarowania nieruchomościami, które są własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego,
- działalności zawodowej związanej z gospodarowaniem nieruchomościami.
Gospodarowanie natomiast rozumie się jako aktywność zadowalającą konkretne potrzeby zależnie od podmiotu. Gospodarowanie nieruchomościami może dotyczyć zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego.
Gospodarowanie nieruchomościami – kto może się tym zajmować?
Wyżej wspomniana ustawa nie tylko określa zakres czynności zaliczanych do gospodarki nieruchomościami, ale również wskazuje na wymogi dotyczące uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości. Może zdobyć je osoba, która:
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- nie była karana,
- posiada wyższe wykształcenie,
- ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości,
- odbyła minimum półroczną praktykę zawodową z obszaru wyceny nieruchomości,
- przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne oraz złożyła egzamin, który daje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości.
Co więcej, ustawa określa także wymogi programowe studiów podyplomowych. W odpowiedzi na duże zainteresowanie podjęciem zatrudnienia w tym sektorze nieruchomości, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego stworzyła kierunek Gospodarka nieruchomościami. Zarządzanie, wycena i utrzymanie nieruchomości, którego program spełnia warunki określone w ustawie.
Słuchacze w trakcie trwania zajęć zdobędą wiedze z takich obszarów jak prawo nieruchomości, finanse i bankowość. Dużą część programu stanowią również zagadnienia związane z funkcjonowaniem rynku nieruchomości, elementy marketingu i zarządzania, a nawet budownictwa.
Gospodarowanie nieruchomościami studia podyplomowe
Studia podyplomowe Gospodarka nieruchomościami. Zarządzanie, wycena i utrzymanie nieruchomości stworzone zostały dla osób, które chcą uzyskać państwowe uprawnienia w zawodzie jako rzeczoznawca majątkowy oraz są zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy z obszaru rynku nieruchomości i problematyki gospodarowania nimi.
Studia będą także świetnym uzupełnieniem wiedzy dla pracowników banków, spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, jednostek samorządowych czy firm, które mają wpływ na wartość nieruchomości (mowa tu m.in. o firmach budowlanych).
Gospodarowanie nieruchomościami – jaka praca po studiach?
Osoby, które ukończą ten kierunek mogą podjąć pracę w firmach związanych z rynkiem nieruchomości, takich jak:
- firmy deweloperskie,
- instytucje i organizacje pozarządowe,
- banki (doradztwo finansowe i obsługa bieżąca oraz kredytowa),
- jednostki samorządu terytorialnego, które zajmują się gospodarowaniem nieruchomości.
Wiedza zdobyta w trakcie studiów umożliwi również założenie własnej działalności działającej na rynku nieruchomości.