Jaka praca po bezpieczeństwie wewnętrznym?

Jaka praca po bezpieczeństwie wewnętrznym? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób aspirujących do pracy w tej branży.

Zaktualizowano dnia 22 kwietnia 2024

Praca związana ze służbami mundurowymi oraz bezpieczeństwem kraju od wielu lat cieszy się w Polsce dużą popularnością. Nic dziwnego – absolwenci takich kierunków z powodzeniem znajdują stabilną pracę, która przynosi satysfakcjonujące wynagrodzenie. Bardzo często wybór pada na bezpieczeństwo wewnętrzne, czyli kierunek skupiony na pozyskaniu wiedzy z zakresu działania organizacji i organów władzy publicznej oraz pozostałych służb pełniących bardzo ważne funkcje w kontekście ochrony państwa. Duże zapotrzebowanie na pracowników wykwalifikowanych w tym obszarze generuje coraz więcej pytań odnośnie tego, jaka praca po bezpieczeństwie wewnętrznym czeka na absolwentów tego kierunku. Sprawdźmy!

Bezpieczeństwo wewnętrzne – co to?

Żeby przybliżyć możliwe ścieżki zawodowe osób, które zdecydują się na studia bezpieczeństwo wewnętrzne, warto najpierw wyjaśnić co oznacza to zagadnienie. Bezpieczeństwo wewnętrzne jest jednym z rodzajów bezpieczeństwa, które odnosi się do zagrożeń, jakie występują wewnątrz państwa, a także do sposobów im przeciwdziałania. Pojęcie to dotyczy również procesów zaspokajania interesów oraz potrzeb społeczeństwa kraju. Obok bezpieczeństwa zewnętrznego jest jednym z dwóch rodzajów bezpieczeństwa, jakie wyróżniane jest w kontekście obszaru państwa.

Bezpieczeństwo wewnętrzne to również nazwa kierunku studiów, które skupiają się na zagadnieniach pochodzących z dziedzin nauk o bezpieczeństwie. Studia mają za zadanie wyposażyć słuchaczy w wiedzę związaną z zagrożeniami naturalnymi, społecznymi i antyterrorystycznymi, a także pozwalają poznać efektywne sposoby ich eliminowania.

Bezpieczeństwo wewnętrzne – jaka praca dla absolwentów?

Szeroki zakres wiedzy, z jaką absolwenci kończą studia na tym kierunku sprawia, że mogą oni poprowadzić swoją ścieżkę kariery w wielu różnych specjalnościach, takich jak:

  • obronność państwa oraz bezpieczeństwo międzynarodowe,
  • ochrona mienia i dóbr,
  • zarządzanie kryzysowe,
  • kryminalistyka i kryminologia,
  • bezpieczeństwo transportu i wiele innych.
Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Bardzo popularne jest podjęcie pracy w organach administracji publicznej oraz prywatnej – szczególnie jeśli chodzi o jednostki, które odpowiadają za utrzymanie ochrony i bezpieczeństwa.

Absolwenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne mogą również podjąć zatrudnienie w Policji, więziennictwie czy służbach celnych. W tym przypadku dużą rolę odgrywają kompetencje związane z planowaniem i koordynowaniem operacji, które mają za zadanie podtrzymać poczucie bezpieczeństwa.

To, co wyróżnia studia Bezpieczeństwo wewnętrzne to duża szansa znalezienia stabilnego zatrudnienia, które nie tylko pozwoli rozwinąć zdobyte w trakcie studiów umiejętności, ale także umożliwi zdobywanie awansów i sukcesywne wspinanie się po szczeblach kariery, co jest szczególnie charakterystyczne dla służb mundurowych.

Praca po studiach na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne

W pracy o jakim charakterze mogą jeszcze pracować osoby, które ukończyły bezpieczeństwo wewnętrzne? Absolwenci tego kierunku to zazwyczaj świetni stratedzy, którym z łatwością przychodzi planowanie wszelkiego rodzaju działań prewencyjnych. W związku z tym, mogą swoje umiejętności z powodzeniem wykorzystać w takich miejscach jak Urząd Celny, Straż Graniczna, ABW czy wojsko.

Ich umiejętności przygotowują także do kierowania i nadzorowania jednostkami operacyjnymi. Absolwenci bezpieczeństwa wewnętrznego mogą podjąć zatrudnienie również jako eksperci lub doradcy opracowujący szczegółowe plany działań w sytuacjach kryzysowych, czyli takich, które mogą zaburzyć poczucie bezpieczeństwa przez obywateli.

Bezpieczeństwo wewnętrzne – studia dla kogo?

Studia podyplomowe

Bezpieczeństwo wewnętrzne to studia podyplomowe oferowane przez naszą Uczelnię, na które mogą zapisać się wszyscy posiadacze dyplomu licencjata lub magistra. Placówka umożliwia zapisy absolwentom dowolnych kierunków bez względu na wiek, a także miejsce zamieszkania. Dzięki temu, uczelnia stwarza nowe możliwości rozwoju osobom, które postanowiły się przebranżowić i upatrują swoich szans w branży związanej z bezpieczeństwem kraju.

Studia podyplomowe na tym kierunku są również świetną propozycją m.in. dla pracowników administracji samorządowej oraz rządowej, a także pracowników niepublicznych formacji ochrony, którym zależy na rozwoju w aktualnym miejscu pracy poprzez zdobycie nowej wiedzy i umiejętności.

praca po bezpieczeństwie wewnętrznym

Studia licencjackie – bezpieczeństwo wewnętrzne po szkole średniej

Dla uczniów szkoły średniej, którzy już teraz wiedzą, że praca w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego jest ich zawodowym celem numer jeden, stworzyliśmy studia licencjackie Bezpieczeństwo wewnętrzne. Kierunek ten pozwoli zdobyć przygotowanie do pracy w instytucjach podległym resortom administracji publicznej, spraw wewnętrznych, cyfryzacji czy obrony narodowej już po studiach I stopnia. W trakcie nauki studenci poznają wiedzę m.in. z zakresu:

  • bezpieczeństwa wewnętrznego UE,
  • sił zbrojnych RP,
  • bezpieczeństwa międzynarodowego XX-XXI wieku,
  • praw i wolności człowieka,
  • bezpieczeństwa w komunikacji powszechnej i transporcie.

CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ W SEKTORZE BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE

W trakcie nauki studenci mogą wybrać moduł specjalnościowy – Zarządzanie kryzysowe bądź Cyberbezpieczeństwo. Program studiów od czwartego semestru zostanie wzbogacony o zagadnienia z konkretnej dziedziny bezpieczeństwa wewnętrznego, dzięki czemu studenci zdobywają przygotowanie z konkretnej dziedziny już na samym początku edukacyjnej ścieżki. Jest to szczególnie ważne, gdy student chce pracować w komercyjnych firmach ochrony osób i mienia.