Jak zostać psychodietetykiem?

Jak zostać psychodietetykiem to pytanie, które zadawane jest coraz częściej przez osoby zainteresowane pracą z ludzmi borykającymi się z problemami z zakresu odżywiania.

Zaktualizowano dnia 29 marca 2023

Otyłość i nadwagę nazywa się plagą XXI wieku. Nie bez powodu – według badań WHO od 1975 roku liczba osób, którzy borykają się z takimi problemami wzrosła aż trzykrotnie. Co gorsza, prognozy na kolejne lata nie są optymistyczne, ponieważ tendencje te będą się niestety nasilać. Przetworzone jedzenie, niewielka aktywność fizyczna oraz wiele innych czynników wpływa negatywnie na dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia. W związku z tak dużą skalą problemów, nieustannie poszukiwane są osoby, które potrafią skutecznie zwalczać problemy związane z nieodpowiednią dietą. Z uwagi na wiele nieskutecznych metod odchudzania lub zmiany nawyków żywieniowych, poszukuje się nowych metod zapobiegania i leczenia nieprawidłowości związanych z odżywianiem. Jedną z nowych, przyszłościowych dziedzin, która zyskuje na popularności jest psychodietetyka. Ze względu na duże zainteresowanie specjalistami z tego zakresu, coraz więcej osób interesuje – jak zostać psychodietetykiem?

Psychodietetyka – co to takiego?

Psychodietetyka jest stosunkowo młodą dziedziną, która łączy wiedzę medyczną w zakresie diet oraz zdrowia z wiedzą psychologiczną. W odróżnieniu od klasycznego podejścia dietetyki, praca z klientem opiera się nie tylko na dobraniu najlepszych dla niego zaleceń żywieniowych i aktywności fizycznej. Psychodietetyka pomaga w bardzo ważnym aspekcie, który często okazuje się problematyczny – mianowicie chodzi o wdrażanie planów dietetycznych i zmianę nawyków. Niestety, po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach przyzwyczajeń związanych z odżywianiem bardzo trudno jest nagle przestawić się na zupełnie inne potrawy, ilość posiłków czy jeść o ściśle ustalonych porach. Psychodietetyka kładzie duży nacisk na kwestie psychologiczne związane z wdrażaniem diety, które znacznie poprawiają efekty.

Kto to jest psychodietetyk i jak nim zostać?

Psychodietetykiem najczęściej zostają dietetycy, psychologowie i lekarze, ale można zauważyć duże zainteresowanie tą dziedziną także przez przedstawicieli innych zawodów. Profesja psychodietetyka nie jest uregulowana żadnymi wymogami odnośnie posiadanego wykształcenia po studiach wyższych. Dzięki temu na studia podyplomowe mogą zapisać się nie tylko absolwenci studiów wyższych ze wcześniej wspomnianych kierunków, ale także osoby, które posiadają dyplom licencjata lub magistra z innych dziedzin.

Psychodietetyk patrzy całościowo na problem odżywiania się swojego pacjenta i wspólnie z nim stara się znaleźć przyczynę niepowodzeń, a także stara się je wyeliminować. Specjalista indywidualnie dobiera metodę działania do konkretnego przypadku – czasami trzeba długo pracować nad zmianą nawyków żywieniowych, podczas gdy w innym przypadku wystarczy tylko edukacja w zakresie żywności. Bardzo ważną rolę w rozpoznaniu niepowodzeń w kontekście np. utraty masy ciała odgrywa sfera psychologiczna – stres, asertywność czy samoocena. Częstotliwość spotkań oraz ich przebieg jest zatem mocno zindywidualizowana. Warto zaznaczyć, że wiele pracy pacjent wykonuje w domu, realizując ćwiczenia zadane przez psychodietetyka.

Psychodietetyk – komu pomaga?

Szeroki zakres pracy psychodietetyka sprawia, że może on pomagać osobom o różnych trudnościach. Najczęściej z jego pomocy korzystają osoby, które:

  • cierpią na nadwagę, otyłość,
  • posiadają prawidłową masę ciała,
  • posiadają niedowagę,
  • zmagają się z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi,
  • podjęły decyzje o zmianie trybu życia oraz odżywiania i chcą zdobyć wiedzę oraz profesjonalne wsparcie,
  • nie akceptują swojego wyglądu,
  • mają poczucie braku kontroli nad swoim odżywianiem (występuje u nich napięcie, problemy i związane z tym „zajadanie stresu”),
  • cierpią na zaburzenia odżywiania (borykają się z anoreksją, bulimią, zespołem gwałtownego objadania się).

Psychodietetyka studia online

Psychodietetyka studia online stworzone są dla osób, które aspirują do pracy z pacjentami z zaburzeniami odżywiania, spowodowanych kwestiami psychologicznymi. Program studiów jest skonstruowany w taki sposób, by słuchacze mogli zdobyć przekrojową wiedzę zarówno z zakresu medycyny, jak i psychologii, aby w pełni zrozumieć przyczyny zachowań związanych z nieprawidłowym odżywianiem.

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego to uczelnia, która od ponad 20 lat umożliwia edukację na najwyższym poziomie. W swojej ofercie posiada wiele perspektywicznych kierunków, które można zrealizować w trybie online. Jednym z nich jest psychodietetyka, której program można ukończyć w ciągu 2 semestrów bez wychodzenia z domu dzięki zastosowaniu nowoczesnej platformy dydaktycznej.