Jak zostać programistą Java?

Jak zostać programistą Java - w tym artykule odpowiadamy na to pytanie.

W ostatnim czasie coraz więcej osób podejmuje decyzję o przebranżowieniu. Najczęściej pada na taką branżę, która jest stabilna, przyszłościowa i przynosi wysokie wynagrodzenie. Bez wątpienia jedną z nich jest IT, czyli dziedzina związana z programowaniem i technologią informatyczną, która od wielu lat uchodzi za jedną z najbardziej pożądanych na rynku pracy. Jednym z najpopularniejszych kierunków obieranych przez osoby zainteresowane pracą w tym zawodzie jest praca jako programista. Z tego powodu coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – jak zostać programistą Java?

Co to jest Java?

Na początku warto przyjrzeć się nieco bliżej oraz wyjaśnić co to jest Java? Otóż jest to bardzo uniwersalny język programowania, który posiada wiele zastosowań, a programy napisane przy jego użyciu można uruchomić na większości urządzeń.

Java to język wykorzystywany najczęściej do usług back-endowych, czyli tych których nie widać okiem użytkownika. Stosuje się je np. w serwerach bankowych czy oprogramowaniu firm ubezpieczeniowych, gdzie w tym samym czasie wykonywanych jest wiele operacji dla bardzo dużej ilości klientów. Język ten świetnie sprawdza się podczas tworzenia coraz popularniejszych aplikacji mobilnych, ponieważ wszystkie programy dostępne na systemy Android posiadają specjalny rodzaj oprogramowania javowego.

Programista Java – co robi?

W związku z tym, że programista Java programuje w tzw. back-endzie, efekty pracy nie są widoczne dla użytkowników lub klientów, którzy nie mają dostępu do kodu umieszczonego na serwerze odpowiedzialnego za bezpieczeństwo danych lub obrót pieniędzmi. Programista Java jest specjalistą odpowiedzialnym za tworzenie oprogramowania „od wewnątrz” oraz sporządzanie dokumentacji technicznej, a jego rola uzależniona jest od:

  • umiejętności,
  • wielkości i branży firmy,
  • fazy projektu, do którego dołączył.

Na początku programista zajmuje stanowisko jako Junior Java Developer, którego zadania dotyczą zazwyczaj poprawiania prostych błędów, aktualizacji czy dodawania mało skompilowanych funkcji. Z biegiem czasu zostają powierzone mu coraz poważniejsze zadania jak np. wdrożenie fragmentu kodu w taki sposób, by całe oprogramowanie działało w sposób prawidłowy. Programista Java może awansować później na tzw. „mida”, czyli na specjalistę, a następnie na Senior Java Developera. Każdy z awansów gwarantuje znaczną podwyżkę wynagrodzenia – pensja Junior Java Developera rozpoczyna się w granicach 4200-6500 brutto, podczas gdy Senior zarobić może nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Programista Java – co trzeba zrobić, by nim zostać?

Praca jako programista cechuje się pewną swobodą nie tylko pod kątem miejsca pracy, (bardzo często programiści pracują zdalnie np. w domowym zaciszu), lecz także jeśli chodzi o naukę samego programowania i ścieżkę kariery. Nie ma żadnych wymogów odnośnie kierunku studiów wyższych – w branży liczą się przede wszystkim umiejętności oraz doświadczenie. Nie trzeba zatem decydować się na wieloletnie i skomplikowane studia informatyczne po to, żeby zostać programistą Java. Dzięki temu, decyzję o pracy jako programista Java można podjąć także po innym kierunku studiów – nawet tym zupełnie niezwiązanym z branżą IT.

Bardzo pomocne w drodze do zostania Junior Developerem lub wyższych stanowisk są studia podyplomowe na kierunku Programowanie (programista Java developer) oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Studia na tym kierunku stwarzają możliwość zdobycia nowej i uporządkowania posiadanej już wiedzy z tego zakresu oraz zdobycia świadectwa ukończenia studiów podyplomowych na tym kierunku, co jest udokumentowanym potwierdzeniem posiadanych umiejętności.

Java kurs online to studia podyplomowe oferowane przez WSKZ, na które zapisać się mogą wszyscy absolwenci studiów wyższych – bez względu na ukończony wcześniej kierunek studiów, wiek czy miejsce zamieszkania. Studia są dostępne do zrealizowania w formie online, dzięki czemu słuchacze mogą zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie programowania w języku Java z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu.