Zaktualizowano dnia 20 stycznia 2022
Czasy, w których zmiana aranżacji wnętrza następowała jedynie po koniecznym, gruntownym remoncie minęły bezpowrotnie. Aktualnie ogromną uwagę przywiązuje się do wystroju wnętrz – zarówno na etapie zakupu własnego kąta w stanie deweloperskim, jak i kilkuletnich mieszkaniach czy domach. O wnętrze swoich pomieszczeń dbają także firmy, które wykorzystują elementy wystroju jako swoją wizytówkę, mającą pozostawiać dobre wrażenie wśród swoich klientów. Aby odpowiednio zadbać o stylistykę pomieszczeń i nie popełnić żadnego błędu, warto skorzystać z usług specjalisty w tej dziedzinie. W związku z rosnącą popularnością usług oferowanych przez biura projektowe, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie – jak zostać dekoratorem wnętrz?
Dekorator wnętrz – kim jest?
Dekorator wnętrz jest osobą o zmyśle estetycznym i wyobraźni, która pozwala na dobór odpowiednich kolorów, materiałów i faktur pasujących do siebie. Choć wrodzone poczucie estetyki jest niezwykle ważne, bardzo istotną rolę w usługach dekoratora wnętrz odgrywa merytoryczne zaplecze w postaci cennej wiedzy. Nic nie zmienia się bowiem tak szybko jak trendy dotyczące wystroju wnętrz, znajomość których wraz podstawową wiedzą odnośnie architektury i zasad projektowania stanowią fundament pracy dekoratora. Jest on odpowiedzialny za projektowanie i aranżacje wnętrz w zgodzie z wytycznymi klienta lub własną wizją. Zazwyczaj jednak dochodzi o fuzji pomysłów obydwu stron, z czego powstaje konkretny projekt, który następnie jest realizowany.
Jak wygląda praca dekoratora?
Praca dekoratora to proces wieloetapowy. Na początku zapoznaje się z daną przestrzenią i poznaje preferencje oraz koncepcje klienta. Następnie, w oparciu o posiadane informacje, opracowuje swój projekt na podstawie własnej wizji i pomysłów. Po zatwierdzeniu projektu przez klienta lub osiągnięciu często występującego kompromisu, dekorator przechodzi do realizacji. Choć głównym miejscem pracy dekoratora jest jego pracownia, bardzo wiele czasu poświęcają na odwiedzaniu różnych miejsc, które pozwalają zdobyć nowe inspiracje do pracy – m.in. galerii, sklepów, fabryk czy innych wnętrz mieszkań. Dekorator musi posiadać nie tylko zmysł estetyki, ale także potrafić tak umiejscowić wszystkie elementy wnętrza, by korzystanie z nich przez klienta było komfortowe i praktyczne.
Dekorator:
- wykonuje rysunki,
- przygotowuje wizualizacje komputerowe z wykorzystaniem nowoczesnych programów 3D,
- organizuje i nadzoruje prace remontowe,
- organizuje i przeprowadza sesje zdjęciowe wnętrz.
Dekorator wnętrz – kto i w jaki sposób może nim zostać?
Aby pracować w zawodzie jako dekorator wnętrz nie trzeba kończyć wieloletnich i skomplikowanych studiów np. plastycznych czy z architektury. Choć wykształcenie w tym kierunku z pewnością okazuje się bardzo przydatne, nie pozbawia to szansy na pracę w tym kierunku osoby, które do tej pory studiowały lub działały w zupełnie innej branży. Jeśli ukończyłeś szkołę wyższą na dowolnym kierunku i chcesz podjąć pracę jako dekorator wnętrz, warto zdecydować się na studia podyplomowe Projektowanie i aranżacja wnętrz dostępne na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Zajęcia przygotują słuchaczy z zakresu nowoczesnych trendów w obszarze designu – zarówno przestrzeni publicznych, jak i prywatnych.
Dekorator wnętrz studia online
W trakcie 2 semestrów słuchacze zdobędą wiedzę m.in. z historii sztuki, prawa budowlanego, podstaw architektury, budownictwa czy projektowania komputerowego. Dzięki temu absolwenci będą potrafili przygotowywać projekt dla klienta, pracować w oparciu o dokumentację techniczną, nadzorować etapy realizacji danego projektu czy korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, przydatnych w pracy jako dekorator wnętrz. Program studiów przewiduje także zagadnienia z prowadzenia własnej firmy projektowej, co przyda się szczególnie tym słuchaczom, którzy chcą założyć w przyszłości własną działalność gospodarczą. Studia na kierunku Projektowanie i aranżacja wnętrz są dostępne na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego jako studia online, dzięki czemu słuchacze mogą zdobyć dodatkowe kompetencje oraz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych bez wychodzenia z domu.