Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku Legislacja
Co to jest legislacja?
Tworzenie prawa to proces niezwykle skomplikowany. Wszystko zaczyna się od procesu inicjatywy, a później opracowywany jest projekt ustawy. Żeby prawo weszło w życie musi być odczytane podczas posiedzenie Sejmu, gdzie najczęściej zgłaszane są poprawki. Później nowa ustawa wędruje z powrotem na salę sejmową aż zostanie uchwalona. Ostatnim etapem jest podpisanie jej przez prezydenta, a później publikacja w Dzienniku Ustaw, aby każdy mógł dokładnie zapoznać się z jej treścią.
Procesy związane z legislacją powinni znać:
- pracownicy administracyjni, zarówno pracujący w administracji rządowej i samorządowej, ale też w firmach prywatnych, powinni wiedzieć czym jest legislacja.
- prawnicy oraz osoby zajmujące się obsługą prawną dużych korporacji muszą mieć taką wiedzę.
Studia podyplomowe – legislacja
Nie zawsze jednak legislacja jest szczegółowo omawiana podczas studiów przedmiotowych. Dlatego też nie każdy ma dogłębną wiedzę, nawet jeśli już jakiś czas pracuje na stanowisku, które bardzo związane jest z egzekwowaniem prawa. Jak można podnieść swój zakres wiedzy?
Zapisując się na studia podyplomowe o kierunku legislacja, możemy nie tylko nauczyć się jak tworzone jest prawo, ale też podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i być bardziej atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy. Dobrze jest jednak postawić na atrakcyjne szkolenie i dobre potwierdzenie kwalifikacji.
Najlepszym sposobem będzie zapisanie się na studia podyplomowe online w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, która realizuje program zgodny z wymogami MNiSW.
Studia, które poszerzają wiedzę
Studiując legislację, można dowiedzieć się wielu przydatnych do pracy informacji. Nie tylko jak wygląda sam proces uchwalania ustawy, ale też jakie są konstytucyjne aspekty tworzenia prawa.
Legislator też musi swoją pracę opierać o konkretne procedury, z którymi możemy się zapoznać. Sama budowa aktu normatywnego nie jest łatwa. Legislacja opiera się na różnych dyscyplinach prawa czy tekstach jednolitych, z którymi również można się zapoznać podczas studiów. Istotne są nie tylko akty prawne dotyczące całego kraju, ale też akty prawa miejscowego. I o nich będzie mowa na zajęciach.
Same studia odbywają się online, co znacznie ułatwia proces nauki osobom, które pracują zawodowo i nie mają czasu na tradycyjną szkołę. Studiując zdalnie realizuje się ustaloną przez ministerstwo podstawę programową, ale zajęcia zaczynamy o dowolnej porze. Dzięki temu można uczyć się w wolnym czasie, kiedy nic innego nie będzie nam przeszkadzać.