Jak zostać psychodietetykiem?

dietetyka studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 22 lipca 2024

Każda osoba – która choć raz była na diecie – wie, jak trudno jest jeść wedle konkretnego planu – zwłaszcza widząc inne jedzenie, które może kusząco wyglądać na półkach sklepowych. Silna wola jest niezbędna w przypadku bycia na diecie – szczególnie jeśli wprowadzono do jadłospisu duże zmiany.

Jednak dzisiaj na szczęście można korzystać z pomocy psychodietetyka, który pomaga zrozumieć różne czynniki psychologiczne wpływające na samo odżywianie czy relacje z jedzeniem. Dzięki pracy z psychodietetykiem można efektywniej wprowadzić zmiany w nawyki żywieniowe i w skuteczny sposób być na odpowiedniej diecie bez poczucia, że czegoś nam brakuje. Taki specjalista może uzupełniać pracę dietetyka lub pełnić obydwie te funkcje, posiadając podwójne kwalifikacje.

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Warto wiedzieć, że psychodietetyka to dział dietetyki, który zajmuje się stosowaniem różnego rodzaju technik psychologicznych u osób, które mają zaburzenia odżywiania, w tym: anoreksję czy bulimię. Psychodietetyk pracuje także z osobami borykającymi się z otyłością i nadwagą, które samodzielnie nie radzą sobie ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów.

Sprawdź kierunki studiów podyplomowych

Problem z utrzymaniem zdrowej diety czy nawet motywacją do jej rozpoczęcia to globalny problem wśród społeczeństwa. Psychodietetyk bada psychologiczne mechanizmy kształtowania się masy ciała, ale też nawyki żywieniowe, jakie ma dana osoba oraz analizuje zależności między nimi a kondycją psychiczną.

Psychodietetyk pomaga zrozumieć relacje z jedzeniem

Duża część społeczeństwa stosuje zasadę jedzenia posiłków na pocieszenie, gdy coś im nie wyjdzie lub też spotka ich jakaś przykrość. Jest to odpowiedź psychologiczna umysłu, który chce sprawić sobie przyjemność, aby zapomnieć o tym zdarzeniu. Jednak, gdy takie „comfort food” pojawia się regularnie w jadłospisie, może świadczyć o problemach, nad którymi należy popracować z pomocą psychodietetyka.

Można więc powiedzieć, że osoby pracujące w tym zawodzie będą miały dużo obowiązków – zarówno indywidualni konsultanci prowadzący swoją praktykę, jak i ci zatrudnieni w innych placówkach.

Studia dietetyka online

Jak zostać psychodietetykiem?

Aby zostać psychodietetykiem, można ukończyć studia podyplomowe onlinePsychodietetyka” oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. W trakcie nauki słuchacze poznają m.in.:

  • psychologiczne aspekty odchudzania,
  • fizjologię żywienia,
  • problemy osób z nadwagą oraz otyłością,
  • etykę pracy psychodietetyka,
  • formy pracy nad zmianą nawyków żywieniowych.

Studia mają charakter doskonalący i okażą się świetnym sposobem na zdobycie dodatkowych kompetencji przez dietetyków, technologów żywności, psychologów czy doradców żywienia. Zapisz się na studia i zdobądź merytoryczne przygotowanie do pracy w zawodzie.

Więcej na temat zawodu przeczytasz w naszym artykule „Kto to jest psychodietetyk?”.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania, w których pomaga psychodietetyk

Anoreksja

Jednym z najpopularniejszych zaburzeń odżywiania jest anoreksja, która charakteryzuje się ekstremalnym ograniczeniem spożywanych pokarmów. Towarzyszy mu intensywny lęk przed przybraniem na wadze, ponieważ osoby borykające się z anoreksją mają często zaburzony obraz własnego ciała. Jako psychodietetyk możesz pomóc takim osobom, pracując nad ich relacjami z jedzeniem, edukując o nawykach żywieniowych oraz wspierając ich w procesie odbudowy zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Bulimia

Zaburzeniem odżywiania charakteryzującym się epizodami przejadania się, po których następuje próba pozbycia się spożytych pokarmów, jest bulimia. Osoby borykające się z tym problemem mogą nadużywać środków przeczyszczających, aby pozbyć się zjedzonych posiłków. Będąc psychodietetykiem, możesz wspierać osoby z bulimią i identyfikować ich emocje oraz sytuacje, które wyzwalają napady jedzenia, a także przekazywać wiedzę na temat zdrowszych sposobów radzenia sobie ze stresem.

Ortoreksja

Wszechobecny trend zdrowego odżywiania sprawia, że łatwo popaść ze skrajności w skrajność. Obsesyjne skupianie się na posiłkach pozbawionych negatywnie działających składników to ortoreksja. Prowadzi ona do zaburzeń odżywiania i niezdrowych ograniczeń dietetycznych – takie osoby bardzo często unikają szerokiej grupy pokarmów, które uważają za niezdrowe, co prowadzi do niedoborów żywieniowych. Jako psychodietetyk możesz pomóc osobom borykającym się z ortoreksją w zrozumieniu znaczenia elastyczności i umiaru w diecie, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia.

Napadowe objadanie się

To zaburzenie wyróżnia się regularnymi epizodami objadania się. Osoby, które mają z tym wyraźny problem, spożywają znaczne ilości jedzenia w krótkim czasie, nie kontrolując również przyjmowanych składników. Pracując z takimi osobami, możesz pomagać w identyfikacji czynników, które wyzwalają takie zachowania, a także wspierać w rozwijaniu zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami.

CHCESZ ZDOBYĆ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO PSYCHODIETETYK? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE OFEROWANE PRZEZ NASZĄ UCZELNIĘ

Bulimia sportowa

Twoimi klientami może być również grupa osób aktywnych fizycznie, która wykorzystuje ćwiczenia do obsesyjnego kontrolowania wagi. Nadmierne i kompulsywne treningi są pewnego rodzaju karą za nadmierne jedzenie, a duża ilość czasu spędzana na ćwiczeniach może prowadzić do zaniedba innych sfer życia. Będąc psychodietetykiem, możesz wspierać osobę cierpiącą na bulimię sportową w odnalezieniu zdrowej równowagi pomiędzy ćwiczeniami a odżywianiem. 

Zapisz się na studia podyplomowe i zdobądź perspektywiczne wykształcenie

Powyższe zaburzenia odżywiania są narastającym problemem wśród społeczeństwa, który dotyka coraz szerszej grupy ludzi – zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Taka tendencja sprawia również, że rola psychodietetyków, którzy są specjalistami łączącymi wiedzę z zakresu psychologii oraz dietetyki, jest coraz bardziej istotna w kontekście zdrowia publicznego.

Z drugiej strony świadomość społeczna na temat zdrowia fizycznego oraz psychicznego nieustannie rośnie, co sprawia, że zapotrzebowanie na takie profesje będzie w najbliższych latach utrzymywać się na wysokim poziomie, gwarantując stabilne zatrudnienie. Zapisz się na studia podyplomowe dostępne w naszej ofercie i zdobądź niezbędne przygotowanie do zawodu. Nauka w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego to szereg korzyści, a wśród nich:

  • wykwalifikowana kadra wykładowców, która dba o wysoką jakość kształcenia;
  • ponad 20 lat doświadczenia, które pozwala dostosowywać ofertę do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy;
  • dostęp do nowoczesnej platformy edukacyjnej, która ułatwia przyswajanie wiedzy.

Więcej informacji na temat studiów znajdziesz w opisie kierunku.