Zaktualizowano dnia 22 listopada 2024
Wiedza o społeczeństwie to jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Na podejście do egzaminu z tej dziedziny decydują się maturzyści, którzy wiążą swoją przyszłość ze studiami z zakresu prawa, administracji, pedagogiki czy psychologii. Na lekcjach z tego przedmiotu poruszany jest szeroki zakres zagadnień, dzięki którym można zrozumieć współczesne społeczeństwo oraz systemy polityczne. Sprawdźmy więc, czy WOS na maturze jest trudny i jaka tematyka występuje najczęściej na egzaminie dojrzałości.
Czy WOS na maturze jest trudny? Analiza wyników z poprzednich lat
Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w 2023 roku wiedza o społeczeństwie była jednym z najchętniej wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze. Z arkuszem zmierzyło się ponad 11 tysięcy uczniów, jednak wynik na tle pozostałych egzaminów okazał się najgorszy – średnio maturzyści uzyskali 42% (liceum w formule 2023) oraz 22% (technikum w formule 2015). Matura z wiedzy o społeczeństwie najsłabiej wypadła również w roku 2022 (średni wynik 30%) i w 2021 (28%).
Czy WOS na maturze jest trudny? Taka panuje opinia wśród uczniów i nauczycieli, którzy przytaczają sytuacje, w których ich podopieczni o bardzo dobrych ocenach wybierają w zamian historię lub geografię. Zobaczmy więc, jakie zagadnienia pojawiają się na egzaminach.
Matura WOS – co trzeba wiedzieć?
Warto zaznaczyć, że na maturze w roku 2023 i 2024 nie trzeba uzyskać 30% z obowiązkowego przedmiotu dodatkowego, aby zdać egzamin dojrzałości. Mimo to, uczniowie chcą osiągnąć jak najlepszy wynik, który będzie widniał na świadectwie. Co trzeba umieć na egzaminie z wiedzy o społeczeństwie na poziomie podstawowym?
Przygotowując się do egzaminu musisz zwrócić szczególną uwagę m.in. na takie działy, jak :
- Prawa człowieka i ich ochrona międzynarodowa – powinieneś posiadać wiedzę na temat systemu ochrony praw człowieka ONZ, UE, a także katalog praw i wolności z Konwencji o ochronie praw człowieka,
- Struktura społeczna i problemy społeczne – bardzo ważna jest znajomość skali nierówności społecznych w naszym kraju oraz w innych państwach europejskich,
- Modele sprawowania władzy – powinieneś umieć scharakteryzować systemy polityczne, a także wyjaśniać mechanizmy wyłaniania rządu i jego odpowiedzialności.
WOS matura – jak się uczyć? Zwróć uwagę na specyfikę zadań
Na poziom trudności matury z wiedzy o społeczeństwie wpływa specyfika zadań, która wymaga od Ciebie wielu cennych umiejętności – na czele z:
- wnikliwą analizą źródeł – arkusz zawiera dużo poleceń związanych z interpretacją tekstów, plakatów, rysunków, a nawet tabel z danymi i to na ich podstawie udzielisz odpowiedzi,
- krytycznym rozumowaniem – na maturze Twoim zadaniem jest formułować wnioski, uzasadniać, a także rozstrzygać różne kwestie na podstawie różnych źródeł,
- formułowaniem argumentów – wiele zadań polega na formułowaniu argumentów i kontrargumentów, np. do konkretnej tezy.
Dodatkowo w arkuszu pojawiają się dwa pytania z możliwością rozszerzonej odpowiedzi, za które możesz otrzymać łącznie 12 punktów. W 2023 roku maturzyści mieli za zadanie napisać pozew o zwrot zadatku w transakcji sprzedaży mieszkania, a także scharakteryzować uregulowania prawne związane z referendum lokalnym w naszym kraju.
WOS matura – jak się uczyć? Kilka porad
Zakres zagadnień na maturę z WOS-u jest obszerny, a tematyka dość trudna, jednak stosując się do kilku cennych wskazówek możesz świetnie przygotować się do egzaminu. Warto w tym celu:
- stworzyć plan nauki – przeanalizuj zagadnienia wymagane na maturę i ustal harmonogram przygotowań; warto zacząć od najtrudniejszych tematów, aby mieć najwięcej czasu na ich opanowanie,
- korzystać z wielu materiałów źródłowych – oprócz podręczników czy repetytorium możesz szukać informacji w filmach edukacyjnych czy podcastach poruszających dane zagadnienia; dzięki temu lepiej zrozumiesz i zapamiętasz materiał,
- uczyć się w aktywny sposób – tworzenie własnych notatek, map myśli czy diagramów to świetna metoda nauki na egzamin z WOS-u,
- rozwiązywać arkusze z ubiegłych lat – dzięki temu poznasz formy pytań oraz typ zadań, z którymi zmierzysz się na swoim egzaminie, a dodatkowo szybko przekonasz się, w jakich obszarach masz największe braki,
- ćwiczyć rozszerzone formy – na maturze z WOS-u możesz uzyskać 12 z 60 punktów z dwóch zadań rozszerzonej odpowiedzi – naucz się tworzyć pisma formalne (np. odwołania czy pozwy), a także wypowiedź argumentacyjną.
WOS na maturze – jakie studia warto podjąć z tym przedmiotem na świadectwie?
Na deklaracjach maturalnych każdy uczeń musi wskazać na jeden przedmiot dodatkowy, do którego podejdzie na poziomie rozszerzonym. Ze względu na zakres zagadnień, WOS warto wybrać, jeśli planujesz zapisać się na jednolite studia magisterskie z prawa, studia licencjackie z Administracji lub Pedagogikę. W trakcie nauki wykorzystasz informacje poznane w trakcie przygotowań do egzaminu z wiedzy o społeczeństwie.
Podejmując studia na naszej Uczelni nie musisz jednak martwić się o wynik ze swojej matury – w rekrutacji na powyższe kierunki mogą wziąć udział wszystkie osoby, które posiadają świadectwo dojrzałości. Oznacza to, że musisz uzyskać pozytywną ocenę jedynie z przedmiotów obowiązkowych.
Przygotuj się do egzaminu dojrzałości odwiedzając serwis maturalny Twoja Matura. Znajdziesz tam arkusze, cenne porady, a także testy i quizy, dzięki którym sprawdzisz swoją wiedzę.