Zaktualizowano dnia 6 grudnia 2023
Polska to kraj o ogromnym potencjale turystycznym i rekreacyjnym, który posiada wysoko rozwiniętą infrastrukturę umożliwiającą wypoczynek w każdym dowolnym miejscu państwa oraz poza jego granicami. Rosnąca liczba turystów to nie tylko motor napędowy dla branży, ale również wyzwanie dotyczące obsługi ruchu turystycznego na najwyższym poziomie. O to dbają specjaliści – absolwenci popularnych studiów Turystyka i rekreacja. Jak w łatwy sposób można zdobyć przygotowanie do pracy w zawodzie?
Studia turystyczne – odpowiedź na rosnący ruch w branży
Turystyczne obiekty noclegowe w naszym kraju odnotowują rekordowe wzrosty liczby odwiedzających przekraczając liczbę 35 milionów turystów rocznie. Coraz więcej Polaków, a także gości zagranicznych korzysta z bazy noclegowej, która wymaga odpowiedniej obsługi. Wzmożony ruch turystyczny to wyzwanie bowiem dla specjalistów dbających o:
- pilotaż wycieczek na najwyższym poziomie,
- rozwój atrakcji turystycznych i rekreacyjnych,
- promocję i reklamę danego regionu,
- rekreację osób starszych i niepełnosprawnych,
- turystykę górską i ekstremalną,
- politykę turystyczną.
ZAPISZ SIĘ NA STUDIA TURYSTYKA I REKREACJA I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY W BRANŻY TURYSTYCZNEJ
W wiedzę niezbędną do realizacji tego typu zadań wyposażają studia o kierunku turystycznym. Najpopularniejszym z nich niezmiennie pozostaje Turystyka i rekreacja. Studia te od lat są jednym z chętniej wybieranych przez absolwentów szkół średnich, którzy trafnie diagnozują potrzeby rynku i decydują się zdobyć przygotowanie do pracy w tej perspektywicznej branży.
Turystyka i rekreacja – co to za studia?
Studia związane z turystyką, a przede wszystkim Turystyka i rekreacja, przygotowują przyszłych pracowników, którzy kierują, planują, a także realizują rozmaite przedsięwzięcia turystyczne oraz rekreacyjne. Kierunek ten ma za zadanie wyposażyć studenta w kompleksową wiedzę oraz umiejętności niezbędne do organizacji wypoczynku, ale również wspierania rozwoju regionu czy udzielaniu turystom niezbędnych informacji.
Studia turystyka i rekreacja – opis idealnego kandydata
Na studia związane z turystyką wybierają się najczęściej osoby, które nie posiadają barier komunikacyjnych i są otwarte do ludzi. Bardzo ważnym atutem jest znajomość języków obcych, co okaże się niezwykle przydatne podczas porozumiewania się z turystami zagranicznymi.
W zawodzie specjalisty ds. turystyki ceni się także zdolności przywódcze – szczególnie podczas pełnienia funkcji pilota wycieczek. Z uwagi na fakt, iż popularność biur podróży zależy nie tylko od cen, ale również od oferowanych atrakcji, osoba podejmująca kierunek studiów Turystyka i rekreacja powinna odznaczać się pomysłowością i zdolnościami organizacyjnymi.
Studia Turystyka i rekreacja – opis specjalności na studiach licencjackich
Dostrzegając ogromny potencjał i szerokie perspektywy zawodowe dla osób, które ukończą studia związane z turystyką, nasza uczelnia oferuje Turystykę i rekreację jako jedną ze specjalności w obrębie kierunku Administracja I stopnia.
Dokonując słusznego wyboru, jakim jest Turystyka i rekreacja, studia licencjackie Administracja zostają wzbogacone w programie studiów o szereg przedmiotów, dzięki którym student poznaje interdyscyplinarną wiedzę z obszaru szeroko rozumianych usług turystycznych. Podczas nauki studenci poznają takie zagadnienia jak m.in.:
- marketing turystyczny,
- ekonomika turystyki,
- zarządzanie atrakcjami turystycznymi,
- planowanie i organizacja imprez turystycznych,
- turystyka ekologiczna i zrównoważony rozwój.
Turystyka i rekreacja – studia podyplomowe
W ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego znajdują się także studia podyplomowe na kierunku Turystyka i rekreacja. Dzięki możliwości podjęcia ich przez każdego absolwenta studiów wyższych, studia mogą być świetnym sposobem na coraz popularniejsze przebranżowienie i dostosowanie do rynku pracy, a także metodą zaktualizowania i uporządkowania posiadanej wiedzy przez obecnych pracowników branży.
Turystyka i rekreacja – gdzie można pracować po studiach?
Wiele osób zastanawia się jednak nie tylko co to jest turystyka i rekreacja, ale również, gdzie może podjąć absolwent studiów oferowanych przez naszą Uczelnię. Bogaty program z zagadnień stricte turystyczno-rekreacyjnych połączony z wiedzą administracyjną tworzy szerokie perspektywy podjęcia pracy m.in. w:
- biurach podróży i agencjach turystycznych,
- hotelach, ośrodkach wypoczynkowych i obiektach noclegowych,
- domach kultury, muzeach i parkach narodowych,
- ośrodkach sportowych i odnowy biologicznej.
Popularnym kierunkiem poprowadzenia ścieżki zawodowej jest praca jako pilot wycieczek, przewodnik turystyczny czy animator czasu wolnego. To stanowiska, których ogromnym atutem jest możliwość zwiedzenia wielu interesujących i wartościowych miejsc – zarówno w Polsce, jak i za granicami kraju.