Wszechobecny trend zdrowego odżywiania i wykorzystywania naturalnych składników w celach leczniczych wpłynął na rozwój nowych specjalności w zakresie stosowania ziół oraz wyrobów pochodzenia roślinnego. Zielarz-fitoterapeuta to stosunkowo młody zawód, który polega na pozyskiwaniu, przechowywaniu i sprzedaży produktów zielarskich np. w celach farmakoterapii lub suplementacji. Z uwagi na szerokie możliwości pod względem rozwoju zawodowego, coraz więcej osób aspiruje do zdobycia wymaganych kwalifikacji, aby pracować w tym przyszłościowym zawodzie. Jak się okazuje, aspirujący zielarze-fitoterapeuci mogą zdobyć niezbędną wiedzę i uprawnienia w ciągu 3 semestrów, zapisując się na studia podyplomowe.
Zielarz-fitoterapeuta – zawód przyszłości naturalnej farmakoterapii
W ostatnim czasie można zauważyć spory wzrost zainteresowania ziołolecznictwem i wykorzystaniem roślin o zbawiennych właściwościach na ludzki organizm. Choć w różnych drogeriach i sklepach medycznych można uzyskać pewne informacje o ich stosowaniu, rynek ten potrzebował zawodu, który kompleksowo będzie zajmował się tematyką naturalnych preparatów pochodzenia roślinnego.
Odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku jest zielarz-fitoterapeuta, czyli specjalista odpowiadający za pozyskiwanie, przechowywanie oraz sprzedaż różnego rodzaju wyrobów zielarskich, ziół, preparatów kosmetycznych i suplementów diety powstałych na bazie tego typu roślin. Osoba na tym stanowisku określa również dawkowanie preparatów przygotowanych z ziół, a także wskazuje sposoby wykorzystania ich w celach terapeutycznych.
Obowiązki zielarza-fitoterapeuty
To jednak nie wszystkie zadania, jakie wykonuje w swojej pracy zielarz-fitoterapeuta. Specjalista z tego zakresu zajmuje się również oceną jakości oraz właściwości pozyskanych surowców, produktów zielarskich i kosmetycznych. Bardzo często nadzoruje także proces suszenia roślin, a także dba o przestrzeganie wszelkich norm mających wpływ na wydajność preparatów stworzonych na ich bazie. Zielarz-fitoterapeuta współpracuje z lekarzami, farmaceutami i laboratoriami pod kątem określania ilości czynnych substancji. Co więcej, pośredniczy także w sprzedaży wyrobów zielarskich do sklepów i hurtowni.
Jak zostać zielarzem-fitoterapeutą? Ziołolecznictwo studia online
Według aktualnych przepisów regulujących zawód zielarza, osoby aspirujące do zdobycia uprawnień niezbędnych do pracy o takim charakterze mogą zrealizować studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.
Zielarstwo i fitoterapia studia podyplomowe mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że absolwenci nie tylko zostaną wyposażeni w niezbędną wiedzę merytoryczną i praktyczną realizując rozbudowany i dopracowany program studiów. Ukończenie tego kierunku jest jednoznaczne z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu nr 323012 – Zielarz-fitoterapeuta.
W trakcie 3 semestrów efektywnej nauki, słuchacze zdobędą wiedzę m.in. z zakresu:
- podstaw ziołolecznictwa,
- botaniki farmakologicznej,
- oceny jakości i utrwalania ziół,
- technologii leków roślinnych i toksykologii ziół,
- fitoterapii,
- towaroznawstwa zielarskiego,
- zasad prawidłowego obrotu produktami leczniczymi oraz ich przechowywania.
Praca dla zielarza – gdzie może pracować fitoterapeuta?
Ze względu na szerokie spektrum wiedzy i umiejętności, zielarz-fitoterapeuta może poprowadzić swoją karierę zawodową w wielu perspektywicznych kierunkach oferujących nie tylko możliwość rozwoju, ale także szanse na wysokie wynagrodzenie. Przede wszystkim tego typu specjalista może prowadzić własną drogerię bądź sklep zielarsko-medyczny, w którym będzie świadczył zarówno usługi doradcze, jak i pomoże dobrać odpowiedni środek ze swojej oferty dla pacjenta.
Kwalifikacje przydadzą się również w pracy:
- farmaceutów,
- kosmetologów,
- lekarzy,
- terapeutów wykorzystujących medycynę naturalną,
- technologów i dystrybutorów.
Więcej informacji na temat kierunku znajdziesz na stronie ziołolecznictwo studia podyplomowe.