Jeszcze do niedawna sporych zmian mógł doczekać się zawód logopedy. Wszystko za sprawą projektu ustawy regulującej zawody medyczne, którym miała stać się również profesja specjalisty odpowiedzialnego za diagnostykę i leczenie zaburzeń mowy. Dla osób, które aspirują do pełnienia funkcji jako logopeda praca, obowiązki oraz wymogi kwalifikacyjne pozostały finalnie bez zmian. Co należy zrobić, aby zostać logopedą w świetle aktualnych przepisów?
Logopeda – praca bez zmian
W pierwszych wersjach projektu Ustawy o niektórych zawodach medycznych pojawiła się również profesja logopedy. Według przepisów specjalista ten mógł wykonywać swoje czynności zawodowe nie tylko w ramach działalności gospodarczej, umowy o pracę czy umowy cywilno-prawnej, ale także jako podmiot leczniczy.
Nowe wymogi, które przewidywał projekt wyżej wymienionej ustawy miał dotyczyć jedynie logopedów, którzy świadczą swoje usługi poza systemem oświaty. Wymogi te dotyczyły:
- obowiązku ustawicznego kształcenia zawodowego w akredytowanych placówkach w pięcioletnich cyklach,
- dbania o ciągłość pracy w zawodzie – przykładowo po dłuższej przerwie praca logopedy mogłaby być nadzorowana.
Finalnie podczas pierwszego czytania ustawy w Sejmie wyłączono spod tej ustawy zawód logopedy, dzięki czemu specjaliści nie będą musieli spełniać także innych wymogów określonych dla zawodów medycznych, w tym tych o posiadanych kwalifikacjach.
Podyplomowe studia logopedyczne – zdobądź wymagane uprawnienia do pracy w szkołach
Wobec braku zmiany przepisów, logopeda pozostaje zawodem, który nie posiada konkretnych wymogów odnośnie kwalifikacji i uprawnień. Podyplomowe studia logopedyczne wciąż są jednym z najczęstszych wyborów aspirujących specjalistów zaburzeń mowy, którzy chcą zdobyć merytoryczne i praktyczne przygotowanie do pracy.
Brak wprowadzenia zmian dotyczy także nauczyciela-logopedy. Z uwagi na usługi świadczone w ramach systemu oświaty, podlega on przepisom zawartym w Karcie Nauczyciela oraz Rozporządzeniach Ministra Edukacji Narodowej.
W wielu przypadkach podyplomowe studia logopedyczne okażą się niezbędne w celu uzyskania kwalifikacji do podjęcia pracy na tym stanowisku. Szczególnie mowa o osobach, które nie posiadają wykształcenia w kierunku logopedii, a aspirują do uzyskania przygotowania pedagogicznego i pełnienia funkcji logopedy w szkołach.
UKOŃCZ STUDIA PODYPLOMOWE I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO LOGOPEDA ORAZ NAUCZYCIEL LOGOPEDA
Według przepisów kwalifikacje wymagane od logopedy w przedszkolu i szkole to:
- studia w obszarze logopedii poziomie adekwatnym do zajmowanego stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły oraz przygotowanie pedagogiczne bądź
- studia na poziomie adekwatnym do zajmowanego stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, a także studia I stopnia lub studia podyplomowe z zakresu logopedii oraz przygotowanie pedagogiczne.
Logopedia studia – czy warto je podjąć?
Podyplomowe studia logopedyczne cieszą się rosnącą popularnością z uwagi na szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Aktualnie z sytuacjami, w których nieocenioną pomoc niesie logopeda spotykają się nie tylko uczniowie w szkołach, ale także dorośli pacjenci przyjmowani w poradniach czy prywatnych gabinetach.
Decyzję o podjęciu studiów z zakresu logopedii pomaga podjąć niezwykle przystępna forma nauki. Studia podyplomowe „Logopedia” realizowane są na Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego jako studia online, dzięki czemu aspirujący logopedzi oraz nauczyciele logopedzi mogą zdobyć wiedzę oraz umiejętności niezbędne w codziennej pracy bez wychodzenia z domu.
Logopedia – studia podyplomowe wymogi
Na studia podyplomowe „Logopedia” oferowane przeze WSKZ mogą zapisać się osoby posiadające dyplom studiów magisterskich – wówczas absolwenci uzyskują uprawnienia do pracy jako logopeda. Muszą dodatkowo przedłożyć zaświadczenie z gabinetu logopedycznego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.
W przypadku absolwentów studiów co najmniej I stopnia, którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne i powyższe zaświadczenie, zdobywają wówczas uprawnienia do pracy jako nauczyciel logopeda.
Najszersze kwalifikacje zdobywają osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów magisterskich, przygotowanie pedagogiczne oraz wymagane zaświadczenie. Wtedy absolwent uzyskuje podwójne kwalifikacje – do pracy jako logopeda oraz nauczyciel logopeda.