Zaktualizowano dnia 18 lipca 2022
Obecny rozwój społeczno-gospodarczy jest w dużej mierze uzależniony od logistyki działań, a także związanych z nimi łańcuchów dostaw. Mają one ogromne znaczenie dla wielu przedsiębiorstw – od handlowych, przetwórczych i logistycznych po branże związane z przepływem produktów, informacji czy finansów. Aby osiągnąć sukces w danym sektorze, ważne jest nie tylko odpowiednie zarządzanie logistyką, ale również zasobami finansowymi i kadrą pracowniczą. Wypracowanie przewagi konkurencyjnej oraz osiągnięcie zadowalających rezultatów zależy głównie od umiejętności i wiedzy osób na stanowiskach menedżerskich, którzy mogą ją zdobyć wybierając MBA Studia podyplomowe z zakresu nowoczesnej logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw.
Rola logistyki i łańcucha dostaw
Łańcuch dostaw polega na współdziałaniu ze sobą wielu zależnych od siebie firm. Aby działać w efektywny sposób, przedsiębiorstwa powinny ze sobą współpracować w zakresie dystrybucji. Największe znaczenie w Unii Europejskiej ma łańcuch dostaw żywności, który nie tylko wpływa na dobrobyt konsumentów, ale przede wszystkim odpowiada za kondycję całej gospodarki.
Dlaczego zarządzanie logistyką jest tak ważne?
Z uwagi na dynamiczny rozwój technologii oraz metod zarządzania w zakresie logistyki, osoby na stanowiskach kierowniczych muszą dostosowywać swoje działania do panujących trendów. Aby podjąć trafne decyzje pozwalające nie tylko utrzymać się firmie na rynku, ale generować coraz lepsze wyniki w branży logistycznej, menedżerowie muszą nieustannie rozwijać swoją wiedzę. To właśnie doświadczenie w połączeniu z niezwykle cennymi informacjami stanowi podstawy efektywnego zarządzania logistyką.
MBA – studia dla menedżerów
Master Business of Administration to studia podyplomowe stworzone z myślą o menedżerach i osobach zatrudnionych na stanowiskach mających wpływ na najważniejsze decyzje związane z przedsiębiorstwem.
Studia MBA wywodzą się z amerykańskiego Harvardu, na którym pojawiły się w latach 50. ubiegłego wieku jako stacjonarne studia dzienne. Program stworzony we współpracy z liderami branży opierał się na wypracowaniu wśród studentów praktycznych umiejętności m.in. z zarządzania, logicznego myślenia oraz podejmowania właściwych decyzji.
W Polsce ten prestiżowy model nauczania pojawił się w latach 90. i do dziś oferowany jest przez najlepsze uczelnie jako studia podyplomowe. Absolwenci studiów MBA to najczęściej osoby o wysokich ambicjach, które mają większe szanse na efektywny rozwój swojej kariery i – według statystyk – częściej osiągają sukces w danej branży.
Logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw – studia MBA
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego posiada w swojej ofercie zarówno uniwersalne studia MBA, jak i kierunki stworzone z myślą o menedżerach zatrudnionych w konkretnych sektorach. Wśród nich są studia MBA nowoczesna logistyka i zarządzanie łańcuchem dostaw, które trwają 2 semestry.
Nie tylko zarządzanie logistyką
Pierwszy semestr przygotowuje słuchaczy do pracy z dziedzin, które mają znaczny wpływ na umiejętności pozwalające we właściwy sposób zarządzać przedsiębiorstwem na wszystkich najważniejszych płaszczyznach. W programie zostają poruszane m.in. poniższe zagadnienia:
- controlling kosztów i rachunkowość zarządcza,
- marketing,
- ekonomia,
- zarządzanie kapitałem ludzkim,
- psychologia w biznesie,
- przywództwo i coaching.
Drugi semestr pozwoli słuchaczowi zgłębić wszystkie najważniejsze aspekty logistyki oraz łańcuchów dostaw. Słuchacze zdobędą wiedzę nie tylko na temat transportu i dystrybucji, ale również nowoczesnych technologii i prawa gospodarczego.
Studia logistyczne – wymagania
Naukę mogą podjąć wszyscy absolwenci studiów wyższych – bez względu na wiek, ukończony wcześniej kierunek czy miejsce zamieszkania. Wiedzę wykorzystają przede wszystkim kadry zarządzające w firmach, które są wyspecjalizowane w obszarze nowoczesnej logistyki. Studia będą świetnym uzupełnieniem aktualnej wiedzy oraz możliwością pozyskania nowych umiejętności dla pracowników prywatnych, jak i publicznych instytucji logistycznych.