W naszym kraju powstaje coraz więcej placówek medycznych. Zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach otwierają się prywatne oraz publiczne jednostki, które świadczą usługi medyczne. Mowa w szczególności o szpitalach, zakładach opieki zdrowotnej czy centrach medycznych. Zazwyczaj kadrę takiej placówki zasila od kilku do nawet kilkudziesięciu osób – zależy to od lokalizacji i charakteru placówki. Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, bardzo ważna jest właściwa organizacja pracy oraz zarządzanie personelem. Istotne jest również spełnienie określonych wymogów, jakie stawiane są wobec kadry w placówkach medycznych. Umiejętności niezbędne do podejmowania decyzji w tym obszarze można zdobyć zapisując się na prestiżowe MBA studia podyplomowe w zakresie ochrony zdrowia.
Działalność lecznicza w Polsce
Zarządzanie placówką medyczną jest niezwykle ważnym wyzwaniem, które wpływa na procesy zachodzące w zakresie zdrowia publicznego. Aby skutecznie nimi kierować, niezbędne jest kształcenie, dobór oraz motywowanie kadry menedżerskiej placówek medycznych.
W Polsce świadczenia zdrowotne mogą być oferowane przez publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, indywidualne praktyki medyczne (mowa o praktykach lekarskich, położniczych czy pielęgniarskich), a także grupowe praktyki medyczne – zarówno w formie partnerskiej, jak i spółki cywilnej. Działalność lecznicza opiera się na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, które służą zachowaniu, ratowaniu i przywracaniu zdrowia. Oprócz tego, placówki medyczne mogą odpowiadać za promocję zdrowia, a także realizować zadania dydaktyczne i badawcze w powiązaniu z udzielaniem zdrowotnych świadczeń.
Prawne aspekty zarządzania placówką medyczną
Aktualne przepisy obowiązującego prawa określają wymogi, jakie powinna spełniać kadra zarządzająca podmiotem leczniczym. Według art. 46 Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, kierownikiem podmiotu leczniczego, który nie jest przedsiębiorcą może być osoba posiadająca:
- wyższe wykształcenie,
- wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do właściwego wykonywania obowiązków kierowniczych,
- minimum 5 lat stażu pracy na stanowisku kierowniczym bądź ukończone studia podyplomowe na kierunku zarządzanie oraz minimum 3 lata stażu pracy.
Dodatkowo, aspirujący kierownik placówki medycznej musi okazać dokument potwierdzający niekaralność.
MBA Studia dla kierowników placówek medycznych
Studia podyplomowe z zakresu zarządzania placówkami medycznymi są więc jednym z wymogów, aby posiadać niezbędne kwalifikacje do pełnienia funkcji kierownika. Szczególnie w przypadku osób, które nie posiadają 5-letniego stażu pracy na kierowniczym stanowisku.
Świetnym rozwiązaniem są w tym przypadku Studia MBA w ochronie zdrowia, które wyposażają słuchaczy w wiedzę oraz umiejętności z przyszłościowej i obszernej dziedziny, jaką jest zarządzanie. Absolwenci oprócz wniesienia swoich umiejętności menedżerskich na wyższy poziom oraz poznania modeli zarządzania ochrony służby zdrowia, zdobywają prestiżowe wykształcenie MBA (tytuł MBA), które znacznie wzmacnia pozycję kandydata na rynku pracy.
Zarządzanie placówką medyczną – program studiów
Aspirujący kierownicy zdobywają nie tylko kompetencje, aby w sposób profesjonalny zarządzać jednostkami służby zdrowia, ale również w skuteczny sposób zarządzać jej środkami finansowymi. Program studiów pozwala poznać niezbędne zagadnienia z zakresu prawa, promocji zdrowia, ekonomii czy zarządzania personelem. Kierunek ten to świetna oferta dla osób posiadających wyższe wykształcenie, które aktualnie pracują lub aspirują do ukierunkowania swojej kariery w branży związanej z ochroną zdrowia.