Wpływ Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na zainteresowanie szkoleniami

dofinansowania szkoleń

Zaktualizowano dnia 2 listopada 2022

W każdym przedsiębiorstwie głównym zadaniem jest osiąganie zamierzonych celów, co wpływa na rozwój firmy oraz budowanie pozycji na rynku. W związku z tym nie bez znaczenia pozostają kompetencje pracowników, które wpływają na sukces przedsiębiorstwa. Warto zatem inwestować w rozwój osób zatrudnionych lub korzystać z programów umożliwiających poszerzanie wiedzy i umiejętności pracowników.

Czym zajmuje się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest instytucją państwową, której działanie skierowane jest przede wszystkim na wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Realizowane jest to za pomocą projektów finansowanych środkami z Unii Europejskiej, budżetu państwa, a także innych funduszy międzynarodowych.

Instytucja ta pomaga firmom i osobom fizycznym na każdym etapie ich rozwoju, realizując następujące cele: 

  • wsparcie działalność innowacyjnej i badawczej, 
  • rozwój regionalny, 
  • wzrost eksportu, 
  • rozwój zasobów ludzkich,
  • wykorzystywanie nowych technologii w działalności gospodarczej.

Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Należy uzupełnić, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zajmuje się nie tylko kwestiami związanymi z dofinansowaniem szkoleń i innych usług edukacyjnych. Instytucja uruchomiła także Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw oferujące usługi o charakterze informacyjnym, szkoleniowym i doradczym.

Na stronie PARP-u regularnie pojawiają się artykuły edukacyjne opracowane na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących gospodarki i prowadzenia własnej działalności. Dostęp do nich nie wymaga opłaty, zatem każdy przedsiębiorca może zdobyć wiedzę potrzebną do prowadzenia biznesu.

Baza Usług Rozwojowych (BUR) – szkolenia dla każdego?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dba o to, by dofinansowania szkoleń, studiów itd. trafiały do przedsiębiorców z potencjałem, którzy we właściwy sposób je wykorzystają. Instytucja ta jest pośrednikiem pomiędzy operatorem a osobami czy podmiotami poszukującymi usługi rozwojowej.  PARP dofinansowania administruje za pomocą własnej Bazy Usług Rozwojowych (BUR), która została stworzona po to, by pracownicy i przedsiębiorcy MŚP mogli swobodnie wyszukać usługi rozwojowe, odpowiadające ich potrzebom.

Aby dodać do BUR szkolenie lub inne usługi rozwojowe swojej firmy należy być instytucją zajmującą się edukacją, lub doradztwem zweryfikowanym przez administratora. Wtedy to na wybrane kształcenie może się zapisać osoba, która otrzymała dofinansowanie na studia ze środków publicznych lub uczestnik, który wyraża chęć pokrycia kosztów usługi

Dofinansowanie szkoleń, studiów i innych usług rozwojowych – ile możesz otrzymać?

Dotacja ta może wynieść nawet 100% kosztów nauki, ale o wysokości uzyskania dofinansowania decyduje zawsze operator. Jest to uzależnione od indywidualnych ustaleń pomiędzy przedsiębiorstwem lub osobą fizyczną a uczestnikiem szkolenia. Może być tak, że operator ponosi 80% kosztów nauki, a resztę dopłaci zainteresowany.

baner: dofinansowania szkoleń

Warto podkreślić, że uczestnik, który chce podjąć naukę, sam szuka operatora, który spełnia jego oczekiwania. Pełna lista operatorów dostępna jest po kliknięciu w odpowiednie województwo na stronie internetowej: https://serwis-uslugirozwojowe.parp.gov.pl/dofinansowanie#czymjestpsf. Z programu zostało wyłączone województwo pomorskie i mazowieckie.

Dofinansowanie na usługi rozwojowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego

Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która od ponad 20 lat kształci ludzi aktywnych zawodowo, również dołączyła do Bazy Usług Rozwojowych, oferując ponad 100 możliwości rozwoju za sprawą studiów podyplomowych online. Dzięki temu uczestnik będzie mógł poszerzyć swoje kompetencje oraz zdobyć nowe kwalifikacje. 

Osoba zainteresowana podjęciem kształcenia w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego wybiera odpowiedni dla siebie kierunek, a następnie zapisuje się na niego. Na akceptację zgłoszenia czeka się do 7 dni – w tym czasie uczelnia weryfikuje możliwość nawiązania współpracy oraz weryfikuje wymogi wybranego operatora.

Jeżeli na liście oferowanych możliwości szkoleniowych nie ma takiej, na którą chciałby zgłosić się zainteresowany, Wyższa Szkoła Kształcenia może dodać nową propozycję studiów. Po wyrażeniu chęci dodania danego kierunku nauczania poprzez maila lub telefon uczelnia tworzy indywidualną kartę usługi. Innym sposobem jest zgłoszenie “zapotrzebowania na usługę” w BUR.