Choć pozytywny wpływ sztuki oraz zajęć artystycznych na rozwój człowieka znany jest od wieków, stosunkowo niedawno zauważono ich bardzo korzystny wpływ podczas leczenia różnego rodzaju schorzeń. Malowanie, taniec czy inne formy sztuki od schyłku XX wieku zaczęto stosować w trakcie terapii człowieka, które znacznie poprawiają jakość jego życia. Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę, cieszy się aktualnie coraz większą popularnością, a rodzice swoich pociech bardzo chętnie decydują się na tę formę leczenia. Ze względu na dość szybkie efekty terapii oraz bardzo przyjazną formę zajęć, arteterapeuta jest specjalistą bardzo pożądanym na rynku pracy. W jakiej formie prowadzi zajęcia arteterapeuta?
Co to jest arteterapia?
Arteterapia, nazywana również terapią przez sztukę, oznacza w ogólnym rozumieniu działania lecznicze za pośrednictwem środków sztuki. Proces ten realizowany jest bez korzystania z zasobów konwencjonalnej medycyny. Forma ta jest najczęściej wykorzystywana w leczeniu psychiatrycznym i polega na leczeniu chorych w różnego rodzaju aktywnościach o charakterze twórczym, wytwórczym lub odtwórczym. Działania te zostały pierwszy raz zastosowane w Stanach Zjednoczonych na początku lat 30. ubiegłego wieku. W naszym kraju taka forma leczenia rozwinęła się na przełomie lat 70 oraz 80. i od tamtego czasu stała się bardzo chętnie stosowana w terapii wielu różnych schorzeń.
Rola arteterapii
Arteterapia jest wykorzystywana głównie w trzech podstawowych celach. Pełni najczęściej rolę:
- rekreacyjną,
- edukacyjną,
- korekcyjną.
Arteterapia pełni rolę rekreacyjną, ponieważ stwarza takie warunki uczestnikom, w których mają możliwość wypoczynku oraz nabrania sił do przezwyciężania własnych problemów. Edukacyjna rola arteterapii opiera się z kolei na dostarczaniu pacjentowi wiedzy, która wzbogaci jego orientację w otaczającym go świecie i ułatwi podejmowanie ważnych decyzji. Arteterapia pełni również korekcyjną rolę, ponieważ jej zadaniem jest przekształcaniem negatywnych mechanizmów na te bardziej wartościowe.
Cele arteterapii
Arteterapeuta podczas zajęć wykorzystuje metody i formy, które mają na celu m.in.:
- pobudzać wszechstronnie rozwój ucznia,
- rozwijać zainteresowania i uzdolnienia artystyczne,
- stwarzać możliwości do własnych wypowiedzi przy pomocy różnych środków artystycznych,
- rozwijać sprawność manualną,
- podnosić poziom samoakceptacji.
Arteterapeuta – w jaki sposób leczy?
Istnieje wiele metod, za pomocą których arteterapeuta leczy swoich pacjentów. Do najpopularniejszych należy:
- muzykoterapia (śpiew, granie na instrumentach, komponowanie),
- choreoterapia (taniec),
- plastykoterapia (rysowanie, malowanie),
- biblioterapia (czytanie oraz słuchanie poezji i bajek),
- teatroterapia (odtwarzanie i wymyślanie sztuk).
Arteterapia studia online
Z powyższymi metodami oraz wieloma innymi, niezwykle przydatnymi zagadnieniami do wykonywania zawodu Arteterapeuty, słuchacze zapoznają się w trakcie nauki na kierunku Oligofrenopedagogika z arteterapią.
Arteterapia studia podyplomowe mają charakter kwalifikacyjny, co oznacza, że oprócz zdobycia bogatej wiedzy niezbędnej do podjęcia zatrudnienia w tym kierunku, która jest udokumentowana świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, absolwenci otrzymują uprawnienia do wykonywania zawodu jako:
- pedagog specjalny w obszarze oligofrenopedagogiki (praca z dziećmi oraz młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie),
- arteterapeuta w zakresie prowadzenia terapii poprzez zajęcia artystyczne,
- nauczyciel wspomagający ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.