W czym może pomóc neurologopeda?

neurologopedia studia podyplomowe

Zaktualizowano dnia 21 kwietnia 2022

Zaburzenia związane z nieprawidłową wymową mogą mieć wiele różnych przyczyn, jednak bardzo często mają podłoże neurologiczne. Problemy z mówieniem mogą mieć osoby po wypadkach, urazach, cierpiące na różne choroby, a także osoby, u których doszło do nieprawidłowości w okresie rozwojowym i okołoporodowym. Systematyczna praca z neurologopedą może jednak sprawić, że wada zostanie zniwelowana, co pozwoli pacjentowi w bardziej komfortowy sposób porozumiewać się z innymi. Na rynku pracy można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Neurologopedia studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego przygotowują do pracy w zawodzie.

Czym jest neruologopedia?

Neurologopedia jest jedną ze specjalizacji logopedii, która skupia się na diagnozie oraz terapii zaburzeń komunikacyjnych mających podłoże neurologiczne, związane najczęściej z defektem ośrodkowego układu nerwowego. Neurologopedia zajmuje się przypadkami zarówno dzieci, jak i dorosłych, jednak najczęściej z pomocy neurologopedy korzystają dzieci i niemowlęta, u których zauważono zaburzenia związane z jedzeniem.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Neurologopedia studia podyplomowe – do jakich obowiązków przygotowuje?

Neurologopeda jest specjalistą, który wykonuje specjalistyczne badania neurologopedyczne, poddaje analizie ich wyniki, a także diagnozuje osoby, u których stwierdzono zaburzenia mowy mające podłoże w uszkodzeniu centralnego układu nerwowego. Istotnym elementem pracy neurologopedy jest również prowadzenie rehabilitacji i terapii pacjentów z zaburzeniami głosu, a także prowadzenie ćwiczeń w poradniach foniatrycznych.

W jakich przypadkach pomoże neurologopeda?

Ze względu na szeroki zakres wiedzy i umiejętności, neurologopeda potrafi pomóc w bardzo wielu przypadkach. W szczególności mowa o osobach m.in. z:

  • zespołami genetycznymi,
  • mózgowym porażeniem dziecięcym,
  • autyzmem i zespołem Aspergera,
  • uszkodzeniami oraz dysfunkcjami układu nerwowego,
  • opóźnionym rozwojem psychoruchowym,
  • afazją bądź dyzartrią.

Neurologopedia studia podyplomowe – dla kogo?

Neurologopedię uważa się za niezwykle perspektywiczną dziedzinę logopedii, która niezwykle szybko się rozwija i znajduje coraz większe grono pacjentów. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na rynku pracy na specjalistów w zawodzie, Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego przygotowała Studia podyplomowe Neurologopedia, które – oprócz niezwykle ważnego zaplecza merytorycznego – oferuje zdobycie udokumentowanych kwalifikacji. Absolwenci zyskują uprawnienia do pracy w zawodzie po zrealizowaniu części teoretycznej i praktycznej.

Neurologopedia – studia podyplomowe przez Internet

Część teoretyczną słuchacze mogą zrealizować z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu. Dzięki temu mogą zdobywać niezwykle cenną wiedzę i umiejętności w domowym zaciszu lub w podróży. Ogromnym atutem jest elastyczność – słuchacze sami decydują o tym, kiedy i ile czasu mogą poświęcić na naukę. Taka forma pozwala nie tylko zaoszczędzić czas oraz pieniądze na dojazdach do stacjonarnych placówek, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych studiów stacjonarnych, ale również umożliwia dostosowanie tempa nauki do własnych potrzeb.

Kto może zapisać się na studia Logopedia z Neurologopedią?

Neurologopedia studia podyplomowe online skierowane są do osób, które posiadają tytuł magistra. W takim przypadku absolwenci uzyskają uprawnienia do wykonywania zawodu jako logopeda. Jeśli słuchacze posiadają ukończone studia wyższe I stopnia oraz przygotowanie pedagogiczne, realizując ten kierunek otrzymają uprawnienia do podjęcia zatrudnienia jako nauczyciel logopeda. Aspirujący neurologopedzi w obydwu przypadkach muszą posiadać zaświadczenie pochodzące z gabinetu logopedycznego o braku przeciwwskazań do wykonywaniu zawodu.