Tester oprogramowania a programista – który zawód jest bardziej opłacalny?

tester oprogramowania

Zaktualizowano dnia 6 czerwca 2022

Dynamiczny rozwój branży IT wpływa na powstawanie coraz to nowszych stanowisk w obrębie tej dziedziny. Mimo wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, praca ludzi na wielu stanowiskach jest niezastąpiona. Kwalifikacje informatyczne są bardzo cenione na rynku pracy, dlatego zdobycie odpowiednich umiejętności umożliwia podjęcie ciekawego zawodu.

Co robi tester oprogramowania?

Najprościej ujmując, tester oprogramowania to osoba zajmująca się weryfikowaniem poprawności działania programów informatycznych. Odbywa się to za sprawą prowadzonych przez niego testów funkcjonalności sprzętu IT. Na podstawie otrzymanych wyników przygotowuje raport, w którym określa wykryte błędy i przyczyny problemów technicznych. Dzięki temu bierze udział w procesie tworzenia oprogramowania na różnych jego etapach. 

Tester oprogramowania powinien być osobą skrupulatną i ze starannością wykonywać swoje obowiązki, ponieważ weryfikacje muszą być prowadzone zgodnie z określonymi procedurami testowania. Do zadań testera należą zarówno powyższe wytyczne, jak i tworzenie innych dokumentów związanych ze sprawdzaniem poprawności oprogramowania (np. skryptów, scenariuszy).

Weryfikowanie odbywa się za pomocą testów:

  • modułowych, 
  • integracyjnych,
  • bezpieczeństwa,
  • ergonomii,
  • interfejsu itd.

Tester manualny a automatyczny 

Aby dokładniej określić, co robi tester oprogramowania, należy wskazać, że zawód ten dzieli się na dwie specjalizacje. Mianowicie można pracować jako tester: 

  • manualny, 
  • automatyczny.

Testerzy manualni zajmują się realizowaniem testów projektów tworzonych przez programistów. W większości przypadków przeprowadzają wszystkie czynności, które później będzie mógł wykonać użytkownik danego oprogramowania. Jak wskazuje nazwa – potrafi ręcznie sprawdzić, czy wskazany program lub aplikacja webowa działa bez problemów. Precyzyjnie wyłapuje ewentualne błędy na podstawie odpowiedniej specyfikacji technicznej. Co więcej, zajmuje się również tworzeniem planów testowych.

Tester automatyczny musi mieć umiejętności programistyczne, czyli wiedzieć, jak pisać skrypty i programy w jednym z języków programowania, a także znać potrzebne mu do pracy narzędzia. Ponadto wykonuje analizę przed i po wprowadzonych testach.

Tester oprogramowania czy programista – który zawód wybrać?

Testerzy oprogramowania to stosunkowo młoda profesja, na której ukształtowanie przyczynił się dynamiczny rozwój branży IT. Wcześniej za przeprowadzanie testów odpowiedzialny był programista. W związku z tym ukształtowano odrębne stanowisko, dzięki czemu zawód testera oprogramowania został sklasyfikowany pod numerem: 333105 zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Jednak  zarówno tester jak i programista współpracują ze sobą w celu stworzenia jak najlepszej wersji oprogramowania. Programista zajmuje się przygotowaniem programu od podstaw za pomocą języka programowania. Następnie tester sprawdza, czy działa on w sposób zgodny z założeniami. Praca osoby przeprowadzającej weryfikację stanowi ważny element procesu tworzenia programu, ponieważ decyduje o jakości finalnego produktu. 

Który zawód jest bardziej opłacalny? Jeżeli skupić się jedynie na kwestiach finansowych, nie jest tajemnicą, że programista jest lepiej opłacalną profesją. Jednak zarobki to nie wszystko! Przy wyborze przyszłego zawodu bardzo ważne jest uwzględnienie własnych umiejętności oraz wymogów psychofizycznych i zdrowotnych. Praca przy testach daje możliwość współpracy przy wielu interesujących projektach, a także poznania wszechstronnych rozwiązań technologicznych stosowanych przy tworzeniu oprogramowania.

Tester oprogramowania bez doświadczenia w zawodzie

Czy można pracować jako tester oprogramowania bez doświadczenia w branży IT? Tak jak w każdym zawodzie podjęcie pracy uzależnione jest od posiadanych przez kandydata umiejętności i wiedzy. Jeżeli ubiegający się o to stanowisko pracował wcześniej w innym miejscu, nie można tu mówić o braku doświadczenia. W każdej pracy można nabyć umiejętności współpracy w grupie, wyrobić sobie nawyk odpowiedniej organizacji itd.

Jednak, aby pracować jako tester oprogramowania, niezbędne są kompetencje do sprawdzania, czy wszystkie funkcjonalności w danym oprogramowaniu działają poprawnie. Osoba ta powinna potrafić weryfikować kod stworzony przez programistę w celu określenia, czy przyszły użytkownik będzie mógł z niego korzystać we właściwy sposób. Ponadto musi wykazać się umiejętnością analizy specyfikacji technicznej i porównać ją z wersją otrzymaną od programistów. 

W związku z ww. wymaganiami najlepszym rozwiązaniem nabycia tych umiejętności jest podjęcie nauki na studiach podyplomowych online. Dzięki możliwości nauczania zdalnego słuchacz nie będzie musiał rezygnować ze swojej obecnej aktywności zawodowej czy też innych działań. Kształcenie online umożliwia zdobycie kompetencji w elastyczny i przystępny sposób.

Studia podyplomowe Tester oprogramowania

Studia podyplomowe oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego zapewniają słuchaczowi bez doświadczenia programistycznego zdobycia odpowiedniego przygotowania do podjęcia zatrudnienia w branży IT. Dzięki kierunkowi Tester oprogramowania praca w tym zawodzie jest możliwa od razu po zakończeniu studiów.

Studia adresowane są do osób planujących rozwijanie swojej kariery w projektach informatycznych w dziedzinie zapewniania jakości oprogramowania; programistów pragnących zdobyć wiedzę o testowaniu manualnym i automatycznym oraz osób odpowiadających w projektach za zarządzanie testami.