Terapeuta środowiskowy – gdzie może nieść pomoc?

terapeuta środowiskowy

Zaktualizowano dnia 10 maja 2022

Według badań przeprowadzonych w 2021 roku, co siódme dziecko w naszym kraju odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu, który zagraża jego zdrowiu psychicznemu. Gorsze samopoczucie sygnalizują również starsze dziewczęta, a także młodzież zamieszkująca duże polskie miasta. Optymizmem nie napawa również kondycja psychiczna osób dorosłych. Aby rozwiązać wszelkie problemy na tle psychologicznym, bardzo często wymagana jest wizyta u specjalisty, który pozwoli wyeliminować lub zminimalizować problem. Terapeuta środowiskowy niesie pomoc terapeutyczną osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz emocjonalnymi. Gdzie można skorzystać z jego usług?

Kim jest terapeuta środowiskowy?

Terapeuta środowiskowy to zawód o charakterze usługowo-opiekuńczym. Udziela on wsparcia oraz terapii nie tylko samemu pacjentowi, ale również jego rodzinie oraz lokalnej społeczności. W głównej mierze, jego pacjentami są osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne i emocjonalne.

terapeuta środowiskowy

Na początku terapeuta musi nawiązać odpowiednią relację z podopiecznym, żeby móc jak najdokładniej rozpoznać jego potrzeby, a także możliwości. Dopiero na tej podstawie planuje pewne działania terapeutyczne i opracowuje zindywidualizowany oraz społeczny plan wsparcia. Terapeuta środowiskowy może prowadzić terapię indywidualnie lub współpracować z zespołem terapeutycznym, którego członkami są osoby o różnych specjalizacjach. Wszystko zależy od konkretnego przypadku oraz postępów terapii.

Terapeuta środowiskowy dzieci i młodzieży

Zadania terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży odwołują się do modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej. Tego rodzaju terapia środowiskowa polega na wczesnym rozpoznaniu oraz rozwiązaniu problemów na tle psychicznym, a także współpracy zarówno z rodziną, jak i środowiskiem wychowawczym. Terapeuta koordynuje również opiekę oraz dostęp pacjenta do różnych placówek.

Terapeuta środowiskowy:

  • prowadzi działania profilaktyczne, które mają na celu wspomagać prawidłowy rozwój dziecka,
  • ma współudział w diagnostyczno-terapeutycznym procesie zaburzeń psychicznych poprzez planowanie realizacji terapii,
  • prowadzi konsultacje rodzinne i instytucjonalno-rodzinne,
  • prowadzi edukację rodziców oraz wychowawców, która ma na celu rozwijać ich umiejętności w relacjach z dzieckiem,
  • wspiera rodzinę i środowiska wychowawcze,
  • prowadzi interwencje środowiskowe dotyczące pacjenta, jego rodziny i społeczności lokalnej.

Gdzie może pracować terapeuta środowiskowy?

Tego typu specjalista może pracować w każdej placówce, która zajmuje się udzielaniem pomocy dzieciom oraz młodzieży z wszelkiego rodzaju zaburzeniami psychicznymi, emocjonalnymi, a także osobom dorosłym z nieprawidłowo ukształtowaną osobowością. Terapeuta środowiskowy może podjąć więc zatrudnienie w takich miejscach, jak:

  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
  • poradnie zdrowia psychicznego,
  • środowiskowe centra zdrowia psychicznego,
  • oddziały psychiatryczne dla dzieci oraz młodzieży,
  • ośrodki leczenia uzależnień,
  • ośrodki interwencji kryzysowej,
  • ośrodki pobytu dziennego,
  • zespoły leczenia środowiskowego.
Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Terapeuta środowiskowy kwalifikacje

Tak szeroki wybór miejsc pracy uwarunkowany jest bogatą i wszechstronną wiedzą, którą powinien posiadać terapeuta środowiskowy. Studia terapeutyczne na kierunku Terapeuta środowiskowy oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego przygotowują absolwentów z zakresu psychiatrycznej opieki środowiskowej. Program umożliwia zdobycie wiedzy z obszaru rozwoju psychicznego człowieka oraz wszelkich zaburzeń psychicznych, jakie są możliwe do rozpoznania. Studia są stworzone zgodnie z teoretyczną częścią Ramowego programu szkolenia z zakresu terapii środowiskowej, który został zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia 5 grudnia 2018 r.