Załatwianie spraw administracyjnych w pracy, szkole, urzędzie itd. to codzienność większości osób. Dokumentacja stanowi niezwykle ważne źródło informacji o człowieku, a często bez odpowiednich wniosków nie da się wykonać różnych obowiązków wynikających z przepisów prawa. Dlatego też tak ważną rolę odgrywają osoby, które zajmują się tego typu formalnościami.
Czym charakteryzują się studia administracyjne?
Nauka na kierunku administracja może trwać od 3 do 5 lat. Czas kształcenia zależy od tego, czy student zdecyduje się jedynie na studia 1. stopnia, zdobywając tym samym tytuł licencjata, czy też będzie chciał kształcić się dalej w celu otrzymania tytułu magistra. Wybierając kierunek Administracja, studia można odbywać zarówno stacjonarnie, zaocznie, jak i online. To student decyduje, jaka forma kształcenia jest dla niego najlepsza.
Na kierunku Administracja, studia umożliwiają uczestnikowi zdobycie wiedzy z zakresu ustrojowych podstaw działania administracji, a także z wiążącymi się z nimi aspektami prawnymi, a zwłaszcza prawa publicznego, gospodarczego i administracyjnego. Umiejętności nabyte już podczas studiów 1. stopnia dają możliwość poznania nie tylko funkcjonowania krajowej administracji publicznej, ale także instytucji działających na skalę międzynarodową.
Perspektywy pracy, jakie dają studia 1. stopnia na kierunku administracja?
Administracja to studia, które przygotowują w sposób nowoczesny i wszechstronny przyszłą kadrę specjalistów zajmujących się wszelkimi sprawami administracyjnymi. Dlatego też absolwent tego kierunku może podjąć pracę m.in. w:
- przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych;
- urzędach – jako aparat pomocniczy organu administracji publicznej;
- organizacjach rządowych lub pozarządowych;
- firmach doradczych;
- organizacjach zajmujących się sprawami UE.
Każde z ww. miejsc daje możliwość zatrudnienia na różnorodnych stanowiskach. Studia administracyjne wpływają na rozwój umiejętności komunikacyjnych i uczą wielozadaniowości, w związku z czym wiedza ta daje podstawę do zatrudnienia się np. w działach kadr i płac lub HR. Ponadto kompetencje te sprawdzą się także na stanowiskach menadżerskich.
Współpraca z organami administracji publicznej to także ciekawa propozycja podjęcia pracy dla osób po studiach administracyjnych. Zatrudnienie w różnego rodzaju urzędach wiąże się z dużą odpowiedzialnością, a także uznaniem społecznym. Każdy chociaż raz musiał udać się do urzędu, gdzie wiedza i pomoc pracowników jest niezbędna do pomyślnego załatwienia danej sprawy.
Inspektorzy, kierownicy, specjaliści ds. biurowych – to kolejne z zawodów, które można podjąć we współpracy z urzędami centralnymi i samorządami lub w firmach prywatnych. Wiedza z zakresu prawa jest nieoceniona na współczesnym rynku pracy, dlatego na kierunku Administracja studia dają tak wiele możliwości zdobycia zatrudnienia.
Administracja – studia z wieloma zaletami
Istnieje błędne przekonanie, że tzw. „duże” kierunki, gdzie rekrutuje się więcej osób i istnieje wiele specjalizacji, są przeznaczone dla osób, które nie mają pomysłu na swoją karierę. Nic bardziej mylnego! Takie studia nie są przeznaczone dla studentów, których jedynym celem jest uzyskanie tytułu. Studia na kierunku Administracja wymagają chęci nauki i zaangażowania ze względu na wszechstronność zdobywanych na nich umiejętności.
To właśnie interdyscyplinarny charakter jest główną zaletą studiów administracyjnych, dzięki czemu można zdobyć zatrudnienie na wielu różnorodnych stanowiskach. Wszechstronność nauczania wpływa na poczucie bezpieczeństwa osób wchodzących na rynek pracy. Wynika to z tego, że wykształcenie administracyjne nie traci na wartości, a wręcz przeciwnie – pojawia się coraz więcej możliwości zatrudnienia.
Studia 1. stopnia poza możliwością otrzymania tytułu licencjata, uczą wykorzystania wiedzy w praktyce. Ponadto student zdobędzie umiejętności komunikacji i zarządzania małymi zespołami, co wpływa pozytywnie na późniejsze odnalezienie się w pracy w urzędzie, korporacji lub we własnej firmie.
Administracja – studia online czy stacjonarne? Co wybrać?
Wybranie studiów licencjackich online jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które wraz z podjęciem nauki, chcą rozpocząć pracę. Doświadczenie jest jednym z głównych wymogów podczas rekrutacji w wielu branżach, dlatego im wcześniej rozpocznie się pracę, tym większe stają się szanse na zdobycie awansu od razu po studiach.
Studenci, którzy nie studiują stacjonarnie, są dużo chętniej wybierani przez pracodawców ze względu na ich dyspozycyjność. Podejmując kształcenie online, student może dostosować naukę do swoich obowiązków, a nie odwrotnie. Studia stacjonarne nie dają takiej możliwości ze względu na z góry określony harmonogram zajęć.
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która ma doświadczenie w e-learningu, oferuje wiele ciekawych kierunków i specjalności na studiach licencjackich online, w tym: Administracji. Nauka odbywa się za pomocą interaktywnych wykładów, niezbędnych pomocy naukowych i materiałów dydaktycznych przygotowanych przez profesjonalistów.
Na kierunku Administracja studia online zupełnie nie odbiegają od studiów stacjonarnych. Student bowiem zdobywa umiejętności, które niezbędne są mu do podjęcia pracy w zawodzie, a także potrafi wykorzystać wiedzę w praktyce.