Studia zdalne „Arteterapia” – główne cele kierunku

Leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi zwykle opiera się na przeprowadzaniu rozmów terapeutycznych czy stosowaniu środków farmakologicznych. Coraz popularniejszym wsparciem klasycznej formy leczenia jest arteterapia, która pozwala złagodzić objawy pacjentów i poprawić ich samopoczucie dzięki aktywnościom artystycznym. Z tego powodu można zauważyć rosnące zapotrzebowanie na osoby posiadające kwalifikacje do prowadzenia tego typu zajęć. W zdobyciu uprawnień niezwykle przydatne okażą się studia zdalne oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego. Co oferują?

Czym jest arteterapia?

Arteterapia to forma oddziaływania psychoterapeutycznego, która w efektywny sposób wspomaga terapię farmakologiczną w przypadkach zaburzeń psychicznych. Polega w głównej mierze na pobudzeniu aktywności pacjenta w kierunku uzewnętrznienia swoich emocji za pomocą sztuki i aktywności artystycznych. Warto podkreślić, że swoje pozytywne działanie wykazuje na każdym etapie rozwoju tego typu zaburzeń. Pełni różne funkcje, a do najważniejszych należy:

  • aktywizacyjna,
  • rehabilitacyjna,
  • relaksacyjna,
  • profilaktyczna.

CHCESZ ZDOBYĆ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO ARTETERAPEUTA? ZAPISZ SIĘ NA STUDIA PODYPLOMOWE ONLINE

Działania z zakresu arteterapii znajdują swoje zastosowanie zarówno w pracy terapeutycznej z dziećmi, jak również z osobami dorosłymi i seniorami. Szerokie możliwości arteterapii oraz pozytywne skutki jej wdrożenia sprawiły, że na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie arteterapią znacznie wzrosło, a na rynku aktualnie można dostrzec duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów.

Arteterapia studia podyplomowe – jakie są cele kierunku?

W zdobyciu wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia zajęć i aktywności charakterystycznych dla arteterapii niezwykle przydatne są podyplomowe studia zdalne oferowane przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego.

Słuchacze, którzy rozpoczną realizację kierunku „Arteterapia (2 sem)” nie tylko podniosą swoje kwalifikacje zawodowe w zakresie prowadzenia terapii poprzez sztukę, ale również:

  • zdobędą umiejętności pozwalające na integrację zarówno percepcyjnych, jak i ekspresyjnych działań,
  • będą mogli zastosować w procesie profilaktyki oraz terapii zaburzeń rozwojowych wiedzę z obszaru pedagogiki, psychologii i psychoterapii,
  • zostaną przygotowani do prowadzenia zajęć ze wszystkimi grupami wiekowymi, które przejawiają różne dysfunkcje – zarówno społeczne, jak i psychofizyczne.

Pomimo teoretycznego charakteru kierunku, rozbudowany program pozwoli znacznie podnieść także poziom umiejętności praktycznych, które są niezbędne w codziennej pracy jako arteterapeuta.

arteterapia studia online

Studia zdalne – Arteterapia studia podyplomowe online

Ogromną zaletą kierunku „Arteterapia (2 sem)” jest możliwość zrealizowania studiów zdalnie. Nauka online odbywa się za pośrednictwem intuicyjnej platformy dydaktycznej, do której każdy słuchacz ma nieograniczony dostęp przez cały czas trwania nauki.

Dzięki takiej formie kształcenia aspirujący arteterapeuta ma pełną elastyczność pod kątem miejsca i czasu realizacji tematów zawartych w programie studiów, co zostanie z pewnością docenione przez osoby pracujące lub często zmieniające swoje miejsce pobytu.

Arteterapia – ćwiczenia wspomagające proces terapii

W arteterapii wykorzystuje się wiele form sztuki – m.in. choreoterapię (terapię przez taniec), terapię przez sztuki plastyczne, muzykoterapię czy biblioterapię. Do najpopularniejszych ćwiczeń arteterapii zalicza się:

  • „bezludną wyspę” – ćwiczenie opiera się na wizualizacji i pracy w grupach i polega na prezentacji określonych elementów na arkuszach papieru,
  • „cztery okna” – to zabawa wpływająca na uwrażliwienie uczestników, polega na złożeniu kartki w taki sposób, aby powstały cztery pola, na których znajdują się odpowiedzi na różne pytania (np. „Co może sprawić, że poczuję się szczęśliwy?”),
  • „płaszcz eksperta” – ćwiczenie to pozwala pacjentowi zmienić perspektywę i spojrzeć na dany problem z punktu widzenia m.in. rodzica czy nauczyciela,
  • „pozę” – to technika pozwalająca uczestnikom zajęć rozwinąć umiejętności własnej ekspresji, ponieważ polega na prezentowaniu konkretnych emocji bądź sytuacji.

Ćwiczenia pomagają uczestnikom przełamać bariery w wyrażaniu swoich uczuć, rozwijaniu samoświadomości, radzeniem sobie w sytuacjach stresujących czy umożliwiają znaczne rozwinięcie kompetencji komunikacyjnych.

Sprawdź kierunek studiów podyplomowych

Arteterapia dla dzieci

Choć terapia wykorzystująca różne formy sztuki wykazuje swoje pozytywne działanie w pracy z każdą grup wiekowych, to arteterapia dla dzieci aktualnie cieszy się największym zainteresowaniem. Dzieje się tak z uwagi na specyfikę zajęć z zakresu arteterapii, które są realizowane w grupach, co rozwija umiejętności społeczne wśród dzieci niechętnie integrujących się z resztą rówieśników.

Studia podyplomowe z zakresu arteterapii to świetny wybór dla osób, którzy prowadząc zajęcia o charakterze artystyczno-terapeutycznym pomagać dzieciom poprzez rozwijanie ich wyobraźni, kreatywności i myślenia abstrakcyjnego, co okazuje się korzystne w rozwiązywaniu problemów behawioralnych. Wiedza zdobyta w trakcie realizacji kierunku okaże się niezwykle przydatna z uwagi na fakt, iż każdy arteterapeuta musi jednak dostosować metody do każdego dziecka indywidualnie.