Zaktualizowano dnia 22 marca 2021
Dla wielu branż czynnikiem wspólnym staje się psychologia. Jest ona kluczowa w sporcie, w leczeniu zaburzeń zdrowotnych, jak również w służbach i organach sprawujących władzę. Specjaliści z dziedziny psychologii często współpracują z policją, sądem lub też ośrodkami penitencjarnymi przy wielu sprawach, od których zależy nawet życie drugiego człowieka. Mają swój wkład w wydawanie wyroków sądowych, często pomagając prokuraturze lub linii obrony w trakcie zbierania dowodów – oceniają stan psychiczny ofiar i oskarżonych, tworzą profile psychologiczne podejrzanych o zbrodnie. Od ich badania psychologicznego może zależeć przyszłość osób, którym postawiono już zarzuty, czy osób odsiadujących wyrok, które liczą na zwolnienie warunkowe.
Wobec tak ogromnej odpowiedzialności wymagana jest szeroka wiedza i kwalifikacje z psychologii sądowej predestynujące do wykonywania zawodu. Jakie studia powinniśmy rozpocząć, aby móc podjąć pracę np. w oddziałach psychiatrii sądowej, wydziałach policji dochodzeniowo-śledczej lub jako biegły sądowy? Jedyną właściwą ścieżką jest kształcenie się na kierunku psychologii na studiach wyższych. Jest to niezbędne do dalszej edukacji z węższej specjalizacji psychologii. Mowa tu o praktycznej nauce zawodu, którą możemy rozpocząć na studiach podyplomowych psychologia sądowa. Program zajęć tych studiów jest bezpośrednio dopasowany do charakteru wykonywanej pracy – studenci zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia diagnozy psychologicznej, zrozumienia motywów łamania norm prawnych i badania wiarygodności świadków, jak również organizowania form pomocy dla poszkodowanych i udzielania mediacji. Oczywiście jest to tylko część materiału, która będzie miała ogromny wpływ na zrozumienie roli jaką odgrywa psycholog i w jaki sposób można właściwie oceniać stan i zachowanie osób w różnych okolicznościach.
Naukę w tym zakresie warto rozpocząć na uczelni, która może zagwarantować wysoką jakość kształcenia i kwalifikacje. Organizowane przez nią zajęcia muszą być także zgodne z najnowszymi rozporządzeniami MEN i MNiSW. Wszystkie wymienione punkty spełnia np. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego, która może się pochwalić 20-letnim stażem na rynku edukacyjnym. To, co ją wyróżnia, to z pewnością możliwość studiowania w trybie online z zachowaniem wszelkich wymogów kształcenia wskazanych dla studiów podyplomowych. Możemy więc zdobyć identyczny dyplom jak na studiach stacjonarnych, a dodatkowo zaoszczędzić czas i pieniądze.