Zaktualizowano dnia 22 marca 2021
Mimo ogólnoświatowego trendu na bycie fit i prowadzenie zdrowego stylu życia, nadal powszechnym problemem, nie tylko w Polsce, są złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do nadwagi lub anoreksji. Wymienione choroby często leczy się poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, lecz nie zawsze jest ona skuteczna, a szczególnie, gdy źródłem problemów wcale nie jest indywidualny poziom metabolizmu pacjenta. Często ogniskiem zapalnym są czynniki wpływające na psychikę. Wśród nich najczęściej wymienia się stres, który popycha ludzi do głodzenia się lub nadmiernego spożywania jedzenia. Wówczas, takim osobom nie wystarczy wizyta u psychologa lub trenera personalnego. Jeden i drugi specjalista w jakimś stopniu pomogą, ale nie będzie to pomoc właściwa dla danego przypadku pacjenta. Gdy diagnoza tyczy się problemów żywieniowych, osobą, do której należy się udać po kompleksową pomoc, będzie psychodietetyk.
Jest to dość nowa gałąź specjalizacji medycznej, która łączy w sobie wiedzę psychologiczną i dietetyczną. Kształcenie się w tym kierunku pozwala badać i rozwiązywać problemy pacjentów, odnoszące się do sfery emocjonalnej i żywieniowej. A są one ściśle powiązane, bowiem stan emocjonalny człowieka może warunkować sposób odżywiania się, jak również to, co spożywamy, decyduje o aktualnym usposobieniu. I w tym miejscu wkracza specjalista od psychodietetyki, który nie tylko dopasowuje dietę do pacjenta, ale jednocześnie bada go pod kątem zaburzeń psychicznych.
Praktykę zawodową należałoby wpierw poprzedzić własną edukacją. W myśl przysięgi „po pierwsze nie szkodzić”, warto zdobyć wiedzę i kwalifikacje z zakresu psychodietetyki. Takowe możemy uzyskać na studiach podyplomowych psychodietetyka, które znajdziemy np. w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Uczelnia ta realizuje program zgodny z założeniami MNiSW, czy też MEN, co gwarantuje wysoki poziom wykształcenia i uprawnienia zawodowe dostosowane do aktualnych wymagań na rynku pracy. Dużą zaletą uczelni jest proponowany system nauczania w trybie online – wykorzystanie platformy internetowej umożliwia studentom pełnowartościową edukację bez wychodzenia z domu. A to oznacza, że każdy może z łatwością pogodzić pracę zawodową i naukę, aby poszerzyć swoją wiedzę i uzyskać potrzebne kwalifikacje do nowej pracy lub kontynuowanego zawodu.