Zaktualizowano dnia 17 marca 2021
Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie: https://studia-online.pl/kursy/4867197/studia/podyplomowe/prawo-konkurencji-i-ochrony-konsumentow/src-BlogPrawoKonkur
Zasady obowiązującego prawa oraz krajowego orzecznictwa antymonopolowego nie są dla wszystkich jasne. A są bardzo przydatne, ponieważ chronią konsumentów i zapewniają konkurencyjność. Orzecznictwo w sądach, jak choćby w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów również jest bardzo ważnym wyznacznikiem w sprawach, które trafiają do sądu – choć wiele z nich zapewne można rozwiązać jeszcze w niższej instancji czy nawet po negocjacjach. Konsumenci czy też uczestnicy wolnego rynku muszą też wiedzieć, jakie znaczenie ma prawo unijne dotyczące konkurencji. A to już oznacza śledzenie wielu przepisów w tej samej dziedzinie, ale z różnych źródeł.
Osoby, które pracują w organach zapewniających ochronę konsumentom oraz dbającym o konkurencyjne, acz legalne działania firm prywatnych i przedsiębiorstw państwowych, muszą mieć bardzo duży zakres wiedzy. Nie tylko dlatego, że konsumenci sami sobie potrafią zaszkodzić, a później za nich trzeba rozwiązać sprawę, ale też dlatego, że niektóre firmy stosują fortele i uciekają się do luk prawnych, które nawet nie powinny istnieć. Wyłapywanie takich nadużyć oraz luk, które sprawiają, że dana sprawa może być różnie interpretowana jest niezwykle istotne.
W wielu przypadkach dochodzi też do postępowania sądowego. Na nie również trzeba być przygotowanym. Firmy muszą być też kontrolowane, ale istnieją również standardy ochrony praw przedsiębiorców, których nie można nawet podczas kontroli czy postępowania przed sądem naruszać. Aby móc poruszać się w przepisach antymonopolowych czy chroniących interesy konsumentów i innych przedsiębiorstw, należy również znać funkcjonowanie rynku czy po prostu mieć bardzo dobrą wiedzę z zakresu ekonomii i zarządzania.
Wobec powyższych taka praca wymaga odpowiedniego przygotowania, ale jest naprawdę świetnym zawodem, jeśli chcemy się rozwijać i awansować. Aktualną wiedzę z tej dziedziny zapewnią nam między innymi studia podyplomowe Prawo konkurencji i ochrony konsumentów. Studiując na kierunku podyplomowym uzyskamy nie tylko wiedzę, ale też świadectwo potwierdzające nasze kwalifikacje zawodowe. Ten kierunek studiów można studiować choćby w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Na tej Uczelni dostępne są studia online, a więc nawet jeśli pracujemy zawodowo możemy wygodnie uczyć się w domu, bez obaw o poziom kształcenia. Sama uczelnia spełnia wymagania MNiSW, więc po jej ukończeniu otrzymamy nowe umiejętności i kwalifikacje zgodne z wymogami nauczania i rynku pracy.