Więcej informacji na temat studiów znajdziesz na stronie kierunku: Optometria
Optometrysta – jakie obowiązki?
Do kogo idziemy, kiedy chcemy sprawdzić wzrok? Zwykle wybieramy okulistę, jednak obecnie ten lekarz jest dostępny tylko dla osób, które mają do niego skierowanie. Dlatego też można powiedzieć, że okuliści w obecnych czasach przyjmują jedynie osoby, które mają problemy ze wzrokiem wynikające z choroby lub urazu.
Zbadać wzrok i sprawdzić, jaką mamy wadę możemy u optometrysty. Jest to odpowiednio wykształcona osoba, która nie zajmuje się leczeniem wzroku, ale jej zadaniem jest:
- sprawdzenie wady wzroku,
- dopasowanie szkieł korekcyjnych,
- wykrycie odstępstw od normy i zalecenie wizyty u okulisty
Jak zdobyć kwalifikacje optometrysty?
Z racji tego, że coraz więcej osób nie chce czekać na skierowanie, a zależy im, aby otrzymać nowe szkła korekcyjne szybko, wybiera optometrystę. Taka osoba może znaleźć zatrudnienie zarówno w ośrodkach zdrowia, w których wykonuje się badanie wzroku i dobór szkieł korekcyjnych oraz w salonach optycznych. Takie placówki coraz częściej oferują swoim klientom możliwość dobrania szkieł na miejscu i zamówienia ich, a co ważniejsze od razu wstawienia szkieł w dobraną parę okularów lub możliwość zamówienia soczewek kontaktowych.
Jeżeli masz już wiedzę w tej dziedzinie, ale nie masz wykształcenia medycznego, możesz zapisać się na studia podyplomowe optometria. Takie studia są przeznaczone dla osób, które już posiadają inne studia wyższe o dowolnym kierunku. Dlatego dla wielu osób jest możliwe uzyskanie takiego wykształcenia, a później podjęcie pracy w zawodzie. Podczas studiów można nauczyć się teoretycznej i praktycznej strony zawodu, co z pewnością ułatwia natychmiastowe rozpoczęcie pracy.
Optometria – studia podyplomowe
Zwłaszcza wybierając studia online w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, można być zadowolonym z przebiegu i poziomu zajęć. WSKZ realizuje program zajęć zgodny z wymaganiami MNiSW, a więc mowa o wysokim poziomie merytorycznym. Studiując ten kierunek można poznać zagadnienia z zakresu anatomii i fizjologii, optyki, okulistyki i optometrii. A także nauczyć się rozpoznawać patologie wzrokowe i schorzenia, które jeśli się pojawią należy skierować pacjenta do konkretnego lekarza.
Oczywiście skoro optometrysta będzie między innymi wykonywał pomiar wady wzroku, to podczas studiów zapozna się również z technikami wykonywania pomiarów oraz obsługą aparatury okulistycznej. Takie studia to najlepszy sposób na przygotowanie się do przyszłego zawodu.